Česnek



Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 224.61 (?)
12.4.2012 14:59

Faktorov, ktoré by mohli byť na príčine tohtoročného "cesnakového fiaska", je už vymenovaných najmenej 6: mráz, hniloba, sucho, pôda, sadba a dokonca aj Ing.Kozák. Všetci istotne nemali rovnaké podmienky, preto na príčine boli zrejme rôzne kombinácie týchto faktorov. Myslím si, že komu cesnak v ľahkej pôde vzácne zmrzol, tomu aj zhnil. Podľa obrovského deficítu zrážok v posledných mesiacoch si naďalej myslím, že hlavným oslabujúcim faktorom bolo pre vysadený cesnak SUCHO, trvajúce hlavne na Morave (aj u nás na Záhorí) od výsadby až doteraz. Mráz už iba dokončil dielo skazy. Preto sa cesnaku zaliatemu vodou ako na ryžovom poli darilo podstatne lepšie.wink

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9   
            
host - 22.165 (?), 7.4.2012 12:37

Sadili jsme začátkem prosince česnek od kolegy, který jej sazí již 40let pořád ten stejnej dokola.Bratr na stejném pozemku, ve stejnou dobu koupenej sadbovej.V půli března byl bratrův již venku, zato náš sem tam nesměle vystrkoval špičky.Stav k dnešnímu dni: Bratrovi celej prostředek záhonu uhynul, nebo nevzešel tak 50% ale okraje jsou pěkné.Nám vzešel skoro všechen a už bratrův dohání.Již jsem to nevydržel, a česnek zalil, okopal a poledkoval.Tady je neskutečné sucho.Proč bráchovi půlka odešla -drahej sadbovej a nám darovanej vzešel všechen?Přitom záhony máme od sebe tak 20m.Jestli obchodníci kvůli zisku nepřidají mezi kvalitu i nějakou ČÍNU.Zdraví Lada Brno západ.wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 191.172 (?), 7.4.2012 18:39

Vidím ze vzrušená debata o česneku zde pokračuje. To svalování viny na počasí nechám stranou. Když myslíte, že je to počasím... laugh 

Proč mu nevzešel? Příčin může být více.Něco podělal.Mohl mu na to vlétnout nějaký postřik... těžko odhadovat... A nebo sadba.Ta může být klidně napadená. Pokud Vám česnek prospívá, jedině dobře.Alespoň vidíte, že to počasí...wink...no jak to napsat a neurazit laugh ,že to počasí to nebude ten hlavní důvod...laugh Klidně si vyberte na podzim nějaké pěkné palice ze svého, rozloupejte je a saďte si své stroužky.Uvidíte, že bude OK.My ta to tak děláme už 30 let.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 151.98 (?), 7.4.2012 19:46

Česnek pěstuji snad dvacet let - severní Morava, pod Beskydami, cca 1000 stroužků. Líbí se mi jako rostlina. Sázím na podzim v říjnu, sázím většinu své sadby, část koupené, vysévám každoročně i pacibulky, ničím nemořím. Na podzim přikrývám záhony listím z ořešáků a poslední tři roky ještě přesypávám koňským hnojem. Česnek roste pěkně, i letos se povedl. Naštěstí během největších mrazů u nás letos byla bohatá sněhová přikrývka. Chápu zklamání pěstitelů, kterým česnek,,odešel". Vzhledem k posledním diskuzím o vymrznutí česneku jsem ještě dnes vysadila nebo spíše vysela pacibulky, které přezimovaly venku pod pergolou a byly jen na ozdobu. Pouze pár z nich bylo zmrzlých.  Přemýšlím, že dosadím ještě česneky, které mi zbyly z lońské sklizně a které asi nespotřebujeme.  Snad ještě dorostou :-).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 220.182 (?), 7.4.2012 21:24

U nás v osadě "odešel" česnek skoro všem, co ho sázeli - ať sadbový, nebo svůj, ať mořený, či ne. Jakžtakž se udržel těm, co sázeli dost pozdě. To by odpovídalo názoru hosta 181.241 z 31.3. v 18:37...      Lída         

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.7 (?), 7.4.2012 21:43

Sázel jsem česnek v půli listopadu a řádky jsem si popsal. Tedy: 
Havran - nevylezla asi 1/4   stroužků
Dukát - nevylezla 1/4 stroužků
Lukan -nevylezly 3/4 stroužků!! (všechny od Kozáka)
Výsadba z vlastní loňské sklizně tvořená kulatými cibulkami (Dukát + Harnas) -, vylezly bezte zbytku všechny, nevymrzlo nic.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 224.49 (?), 7.4.2012 23:43

Dukát nepochádza z autorskej dielne Ing.Kozáka ale pôvodom je tuším z firmy Moravoseed. Mal by byť vyšľachtený z Ruského bieleho paličiaka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.7 (?), 8.4.2012 8:46

Je to možné. Sadbu jsem kupoval v běžné prodejně a původ mi byl sdělen prodavačem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (802) - 39.197 (?), 8.4.2012 9:13

Česnek z mojí říjnové nemořené vlastní sadby vzešel snad všechen. Ač pěstuji v Brandýse n/L, byly holomrazy s častou inverzí. Pokles teploty značný, což se projevilo hlavně na silně namrzlé vinné révě. Hortenzie, ač krytá chvojím a Třezalka jsou silně omrzlé. Poškození česneku u zahrádkářů nebude asi zimou, ale spíše nevhodnou sadbou. Ještě bych dodal, že mám těžší jílovitou půdu, v zimě často přemokřenou.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 224.61 (?), 12.4.2012 14:59

Faktorov, ktoré by mohli byť na príčine tohtoročného "cesnakového fiaska", je už vymenovaných najmenej 6: mráz, hniloba, sucho, pôda, sadba a dokonca aj Ing.Kozák. Všetci istotne nemali rovnaké podmienky, preto na príčine boli zrejme rôzne kombinácie týchto faktorov. Myslím si, že komu cesnak v ľahkej pôde vzácne zmrzol, tomu aj zhnil. Podľa obrovského deficítu zrážok v posledných mesiacoch si naďalej myslím, že hlavným oslabujúcim faktorom bolo pre vysadený cesnak SUCHO, trvajúce hlavne na Morave (aj u nás na Záhorí) od výsadby až doteraz. Mráz už iba dokončil dielo skazy. Preto sa cesnaku zaliatemu vodou ako na ryžovom poli darilo podstatne lepšie.wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 224.34 (?), 9.4.2012 16:57

Vlaňajšie paličiaky mám stále uložené (aj v mrazoch) v drevenej záhradnej šope. Dnes zisťujem, že najtrvanlivejší- takmer bez zmien je odroda Staník od Ing.Kozáka. Dukát, Záhorský aj Jovan sú už mäkké a vybiehají. Staník sa od ostatných odlišuje väčšou šírkou listov a neskorším dozrievaním palíc. Ešte stále sú fialkovo žíhané strúčiky parádne tvrdé. Aróma rozdrvených strúčkov Staníka je stále výrazná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Úprava vody magnetickým polem12:13
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika