Zčernání smrku



host - 158.118 (?)
16.8.2009 14:19

Mám dojem, že by to mohly být - ačkoli se to dá nepravděpodobné - nějaké mšice? Samozřejmě to může být i cokoli jiného:-(

Co bych s tím - podle popisu - udělal já?: pořádně bych kout prostříhal a prosvětlil, smrk bych očistil od vnitřních suchých větviček, aby tam všude mohl vzduch a slunce; poté bych plochu přihnojil udělal  VELMI DŮKLADNOU zálivku.

Poté by bylo možné - až se rostlinstvo z těchto podmínek trošičku zotaví, třeba za nějakých 7-10 dnů - pokud nepřijdu na lepší řešení a nikdo mi nic neporadí - bych rostliny v tomto koutě celé DŮKLADNĚ postříkal třeba směsí insekticidu a fungicidu - možná kombinace třeba Actellic a slabě růžový roztok hypermanganu s přídavkem SMÁČEDLA!  a tekutého hnojiva pro listovou výživu (třeba Wuxal).

Po nějakých 14 dnech bych sutiaci vyhodnotil a předpokládám, že bych ošetření s hnojením, důkladnou zálivkou a postřikem nejméně jednou zopakoval.

Ale třeba někdo poradí lépe. A zkuste vložit foto.

Josf.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 66.153 (?), 16.8.2009 14:03, zobrazeno: 6011x
Prosím o pomoc, mám velkou zahradu, kdysi dobře založená, pak zanedbaná, pomalu se tím prořezávám. Objevila jsem zamořený kout, nevím co to je: je tam velký smrk, pod ním nějaká stará velká polehavá konifera, dva rododendrony a k tomu jsem loni dala dvě azalky. Nejsou přímo pod stromem, ale horní větve asi ano. A půlka toho koutu je pokrytá takovým černým jako prachem, má to ten smrk, jedna azalka a roďák. Vypadá to, že je to dusí a chcípají. Umýt to nejde (je to celý strom všude po listech, ale ne na zemi), není to ničím nastříkané, vypadá to opravdu jako mour z kamen, ale má to celý asi 5 metrový smrk... Není to nějaká choroba?
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 158.118 (?), 16.8.2009 14:19

Mám dojem, že by to mohly být - ačkoli se to dá nepravděpodobné - nějaké mšice? Samozřejmě to může být i cokoli jiného:-(

Co bych s tím - podle popisu - udělal já?: pořádně bych kout prostříhal a prosvětlil, smrk bych očistil od vnitřních suchých větviček, aby tam všude mohl vzduch a slunce; poté bych plochu přihnojil udělal  VELMI DŮKLADNOU zálivku.

Poté by bylo možné - až se rostlinstvo z těchto podmínek trošičku zotaví, třeba za nějakých 7-10 dnů - pokud nepřijdu na lepší řešení a nikdo mi nic neporadí - bych rostliny v tomto koutě celé DŮKLADNĚ postříkal třeba směsí insekticidu a fungicidu - možná kombinace třeba Actellic a slabě růžový roztok hypermanganu s přídavkem SMÁČEDLA!  a tekutého hnojiva pro listovou výživu (třeba Wuxal).

Po nějakých 14 dnech bych sutiaci vyhodnotil a předpokládám, že bych ošetření s hnojením, důkladnou zálivkou a postřikem nejméně jednou zopakoval.

Ale třeba někdo poradí lépe. A zkuste vložit foto.

Josf.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 66.153 (?), 16.8.2009 20:58
zatím díky. Ještě jsem zapoměla dodat, že kolem smrku létá nezvykle mnoho vosiček.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Alfaalfa - (2) - 66.153 (?), 17.8.2009 21:49
Pokusím se přidat fotografie. Dnes jsme se synkem pracně umyli listy rododendronu. Vodou a hadrem to jde, ale ne z kmínku. Stále nevím, co to může být.
azalka
azalka
celek
celek
detail
detail
smrk
smrk
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 49.39 (?), 18.8.2009 12:34

Pár poznámek k fotografiím.

1. Váš smrk je jedle :-)

2. Je daleko vyšší, než Vámi zmiňovaných 5 m (houpačka má okolo 2,5 m, jalovec vlevo má už přes 5 m, "smrk" odhaduji na nějakých 9-10 m, i když není vidět špička)

3. Doporučuji (už dříve) prostříhat.

4. Azalky byly velmi silně zastíněné, chudáci.

5. Černý povlak na listech a jehlicích je podle obrázků pradvěpodobně povlak syprofytických černí (tedy nikoli parazitické houby), které se vyvinuly na zastíněném, vlhkém, možná zaprášeném anebo medovicovém (od mšic) povrchu listů. Černě (a povlak pod nimi) škodí pouze tím, že snižují asimilaci rostlin - snižují přístup světla do listů.

A co s tím???

Asi to oplachovat, oplachovat, oplachovat?

Zatím vše. Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Alfaalfa - (2) - 66.153 (?), 18.8.2009 21:45
Tak moc děkuji. pořád se učím...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika