Rybíz - červenání listů - kroucení



host - 131.24 (?)
21.7.2019 17:00

Mám dojem, že v tomto příspěvku se míchají dvě témata - červenání listů a mšice rybízová, která způsobuje červené puchýřky. Mšice je jasná, ale původní dotaz a fotky myslím ukazují něco jiného, co se objevilo na rybízu i mně. Zachvátilo to vždy jednu větev, ostatní zůstaly zelené. Napadené listy dostaly shora tmavě červenou barvu (zespodu zůstaly zelené, jen trochu zesvětlaly), pak velmi rychle v řádu dnů zežloutly až zhnědly, zkroutily se a opadávaly - jako by celá větev přestala dodávat živiny a odumřela. Projevilo se mi to napřed na jaře u jedné větve, to jsem si myslel, že omrzla - naznačeným způsobem celá odešla a opadala. Pak najednou po třech měsících u další stejný průběh - to už bylo v době plození, hrozny plodů zůstaly červené a nic se s nimi nedělo, žádní zasychání, plesnivění apod., jen taky postupně opadaly. Dokáže někdo říci, co to je a jak proti tomu bojovat? Myslel jsem, že by to mohla být antraknóza rybízu, ale podle uveřejněných fotek tam není ta fáze červenání, i když výsledek vypadá stejně.    

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
            
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.18 (?), 7.5.2014 10:34

Ano. Na spodní straně listů by měly být.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 139.186 (?), 9.6.2015 10:39
Je to tzv. mšice rybízová, která na rybízu přezimuje a napadá pak zejména nejkřehčí lístky na vrcholcích větviček. Pokud je jich napadených málo, stačí je průběžně otrhávat a mšice zanikne až do ztracena. Když jsem se ještě před třemi lety bránila postřikům, napadly mi tyto mšice vrcholky všech větví u všech rybízových keřů, pak už jsem se nemohla dívat na ty červené zdeformované lístky a celé vršky keřů jsem ostříhala. Ale vadilo mi to pouze esteticky, na kvalitu rybízu tyto potvůrky vliv neměly. Ochrana - na podzim po opadu listů a na jaře hned, jak začnou rašit, postříkat něčím silným proti mšicím - mám vyzkoušený Pirimor. Jakmile už jsou na větvích plody, nestříkala bych.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 131.24 (?), 21.7.2019 17:00

Mám dojem, že v tomto příspěvku se míchají dvě témata - červenání listů a mšice rybízová, která způsobuje červené puchýřky. Mšice je jasná, ale původní dotaz a fotky myslím ukazují něco jiného, co se objevilo na rybízu i mně. Zachvátilo to vždy jednu větev, ostatní zůstaly zelené. Napadené listy dostaly shora tmavě červenou barvu (zespodu zůstaly zelené, jen trochu zesvětlaly), pak velmi rychle v řádu dnů zežloutly až zhnědly, zkroutily se a opadávaly - jako by celá větev přestala dodávat živiny a odumřela. Projevilo se mi to napřed na jaře u jedné větve, to jsem si myslel, že omrzla - naznačeným způsobem celá odešla a opadala. Pak najednou po třech měsících u další stejný průběh - to už bylo v době plození, hrozny plodů zůstaly červené a nic se s nimi nedělo, žádní zasychání, plesnivění apod., jen taky postupně opadaly. Dokáže někdo říci, co to je a jak proti tomu bojovat? Myslel jsem, že by to mohla být antraknóza rybízu, ale podle uveřejněných fotek tam není ta fáze červenání, i když výsledek vypadá stejně.    

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika