Jahody - hniloba?



Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 73.186 (?)
2.5.2016 21:13

Díky za odkaz. Tady jsou jahody na řezu, pokud to někomu pomůže k identifikaci problému. Evidentne se choroba objevila na několika trsech v bezprostředně sousedící 3 roky staré výsadbě, kterou se chystám po sklizni zlikvidovat. Rád bych založil nový záhon a vyvaroval se chyb, abych dopadl stejně. Zvažuji, zda opět vysadit koncem léta, nebo počkat až na jarní výsadbu a neriskovat přezimování nedostatečně zakořeněné sadby. Volil bych záhon po brzké sklizni česneku, použil dusíkaté vápno, po 14 dnech kompost nebo hnůj a pak výsadbu..!?


Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
host - 7.13 (?), 1.5.2016 21:50

Ještě by to mohla být fytoftorová hnilova. Z.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.86 (?), 1.5.2016 21:57

Vždyť jsem tazateli psala, ať zkusí překrojit krček, jestli není ve středu rezavý... Asi to ještě nezkusil.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.86 (?), 1.5.2016 21:54

Roztočík jsou pokroucené zdeformované listy, ten to není. Ale co mne zaráží - tazatel píše : nově založený záhon, dohnojen kompostem... Mně ten záhon připadá hrozně udusaný, kompost se asi někam vypařil... Osobně sázím jahody počátkem srpna na záhon, kde bylo k předchozí plodině hnojeno hnojem a na podzim mezi řádky nasypu kompost, takže přes zimu jsou keříky pěkně "v peřince". Zjara kompost rozhrnu, rostliny očistím od suchých listů, okopu, přihnojím cereritem a začnu zalévat. Sice máme písčitou zem, ale i tahle hutnější by při přidání dostatku kompostu a okopání musela vypadat jinak.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 228.227 (?), 1.5.2016 21:56

Trava je nevodna predplodina pro jahody. Elsante je lepe se vyhnout. Chaoticka - nevite, jaka je to odruda. Na pokles zeminy ci povytazeni mrazem se nemuzete vymlouvat, ale vcas vyresit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 73.186 (?), 1.5.2016 22:42

No, vidím již delší dobu, že je zde módou namísto rad napadat tazatele. Nějak ta atmosféra ve státě je vidět nejlépe na internetu, za volantem a na podobných anonymních místech... Nebo je to českým rysem.

Anonyme 228.227, 233.232 a jiné měnící se IP - pokud je vám zatěžko přečíst si pořádně příspěvek, nereagujte raději - tráva nebyla předplodina, ani nesázím po jahodách, že si nepamatuji odrůdu bude možná tím, že v hlavě nosím důležitější věci a hlavně by to prd mělo vliv na stávající problém. A konečně na nic se nevymlouvám - já hledám příčiny problému, děkuji za eventuální pochopení a za velmi přínosné postřehy.

Paní Lído, nevím, kde vidíte ulehlou půdu - asi máte rentgenové oči a vidíte pod textilii? Půdu máme mizernou, jílovitou navážku po předešlém majiteli spořílkovi. a já KAŽDÝ rok na podzim zarývám kompost, potažmo písek, rašelinu. Krček přeříznu u jiné jahody, postiženou jsem vyhodil.

Zkusím pak shrnout postřehy diskutujících a vyvodit z toho poučení z krizového vývoje...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 7.13 (?), 1.5.2016 23:10
Mě ta půda tak hrozná nepřijde. Vždyť ostatní jahody v ní krásně rostou. Roztočík způsobuje menší listy. To je pravda, ale možná ne na začátku. Ve Vodňanech měli ty zasažené porosty hlavně jako by spálené. Ale spíš se kloním k té hnilobě. Proč by měla vadit tráva, jako předplodina? Jaký vliv má odrůda na současné poškození? Možná časem, ale ne na novém jahodníku, když starší sazenice jsou v pořádku. Sázela jsem současné jahody po předchozích jahodách, dokonce po napadených roztočíkem, vše pořádně vyhnojila koňským hnojem (čerstvým) a jahodám se daří velmi dobře. Také máme jílovitou půdu. Udělala jsem malinko zvýšené záhony- cca 15 cm prkna a je to mnohem lepší. Pod kořeny mám porézní hadici cca v 8-10 cm hloubce. Černou folii již nepoužívám - zem pod ní byla horší a nešlo dosypávat zeminu (hnůj) a tak "omlazovat" jahodník. Mám cca 8 odrůd a také nevím přesně, jaké kde jsou:). Zuzka
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 228.63 (?), 2.5.2016 7:11
Fytoftora se vyskytuje na rade kulturních plodin i plevelu. Pokud tam byla trava, tak to není záruka zdrave pudy, ale muze to byt naopak. Odrudy jahod jsou ruzne citlive na fytoftoru, tak je dobre vedet, ktere se v dane pude dari a ktere nikoliv.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 184.133 (?), 2.5.2016 9:43

Krásné kořeny co do délky i množství, na té rostlině nemají žádné vlášení, prakticky se od doby výsadby "nehly". Když vezmu sadbu, kterou jsem z nedočkavosti přesazoval ještě někdy v listopadu, má teď velký bal plný vlášení. A vodu měla, krom zalití po výsadbě, jen ze srážek. Rostly jim kořeny prakticky celou zimu (půda teplejší než 5 °C. A to téhle sazenici ne. Možné problémy: - odrůda citlivá na kořenovky. na konci léta bylo dost teplo, mohla sadba utrpět už cestou - proto už žádné vlášení nevyrostlo. Citlivé odrůdě nemusí sedět ani výsadba do netkanky. Je pod ní moc teplo na dobrou regeneraci kořenů. Zálivka do vyhřáté půdy to může ještě zhoršit. Zapaří se. Kořeny se nehojí, nepřirůstají, rány na nich jsou vstupní branou pro nástup houbovek. No a ty nemusí být tak agresivní, aby rostlinu zabily ve dvou týdnech, ty si ten pobyt rády dlouhodobě užijí. Po česneku mohly v půdě zůstat houbovky se širokým spektrem napadaných rostlin. Raději příště použijte před sázením dusíkaté vápno, třeba právě tu Elistu namořte, nebo po výsadbě ošetřete přípravkem Aliette. Osobně raději sázím až v září. Nad zem trošku vysazené srdéčko může na netkance trpět střídáním teplot (zahřátí ve dne pokles pod °C v noci), ale to by byl problém února, března - kořeny by do té doby rostly a větvily se, obalily vlášením.  Previcur Energy sice do jahod povolený není (?), ale má v sobě složku Aliette a ještě něco navíc. Podívejte se na stránky Ing. O. Kříže jahodáře z Plzně www.top.cz/jahody/ - prezentace, choroby jahodníku. Tam byste měl najít odpověď na to, co to může být. Jestli ošetřit, nebo likvidovat. Abyste si nezamořil postupně celý porost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 73.186 (?), 2.5.2016 21:13

Díky za odkaz. Tady jsou jahody na řezu, pokud to někomu pomůže k identifikaci problému. Evidentne se choroba objevila na několika trsech v bezprostředně sousedící 3 roky staré výsadbě, kterou se chystám po sklizni zlikvidovat. Rád bych založil nový záhon a vyvaroval se chyb, abych dopadl stejně. Zvažuji, zda opět vysadit koncem léta, nebo počkat až na jarní výsadbu a neriskovat přezimování nedostatečně zakořeněné sadby. Volil bych záhon po brzké sklizni česneku, použil dusíkaté vápno, po 14 dnech kompost nebo hnůj a pak výsadbu..!?


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Liki12 - (37) - 60.183 (?), 2.5.2016 21:51

Osobně si myslím, že se bude jednat o nákazu nějakého druhu houby fytoftory, ale je to samozřejmě jen domněnka. Ještě by mě zajímalo, zda je foto pořízeno ihned po rozkrojení? Zdravá jahoda by měla mít bílý krček, ale pak postupně do pár minut zežloutne. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika