Jablone, stihle vretena - choroba



Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 12.162 (?)
5.9.2012 22:15

Může to být i nedostatkem "mikroelementů" nebo nevyváženosti.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
fgombik - (7) - 146.211 (?), 4.6.2012 10:00, zobrazeno: 7122x

Na niekolkych stromkoch, na M9, jablone maju male  listy a strom neratie. Ked i nejaky list vyrastie ako zdravy, potom sa zvlni. Myslel som ze je to mucnatka, ale nepride k úplnému zniceniu listu, list preziva. Podobne příznaky, drobne listky, som mal u stromkov, ktore boli napadnute hryzcom a strom zrazu prestal rast. Tieto stromky maju ale korene chranene kosom z pletiva. Prikladam foto konarikov.
  Prvy krat so tento stav pozoroval na zakupenom zakrpku jablone Fudzi. Stromcek bohato zakvitol, potom vybehli listky, ale vsetky boli male.Plody samozrejme opadli.
Na stromkoch nebol ziadny postrek
Prosim o radu, co to moze sposobovat?

gombik  

obr. 1
obr. 1
obr. 2
obr. 2
obr. 3
obr. 3
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1625) - 77.141 (?), 4.6.2012 13:35

Vážený pane, odpověď na Váš problém neznám ale dovolte mě zdělit svůj názor na jednu z možných příčin.Zvláště, kdy dotazy typu "neujmul se stromek" nabo "zkolaboval" se tu povážlivě množí.Naše ovocnářská špička udělala jednu zásadní chybu.Soustředila se pouze na udržování odrůd svého množitelského materiálu.Aspoň pro zahrádkáře.Ostatní svět ji nezajímá.Toho využily překupníci a nabízejí tyto těžko dostupné odrůdy.Jaký je původ, snad ani nikdo neví.Nekontrolovatelné množení, pochybný dovoz levného materiálu z Polska může být příčinou těchto potíží.Nevím jestli je to povinost ale kontroluje se vůbec prodávané stromky u prodejců na virové a další přenosné choroby a původ materiálu?Je spodivem,že Ovocnářskou unii to nechává v klidu.Proč nezveřejní,které školky podléhají kontrolám množitelského materiálu.Řešení :nakupovat pouze u autorizovaných prodejců nebo si u nich objednat rouby.Zvláště alarmující je stav meruněk jak uvádí Zahrádkář a doporučuje sázet v polovičním sponu s tím že do 4÷6 let polovička stromků zkolabuje.Zavlekli se sem svinstva a toto jsou možné důsledky. - Mičurin II

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 202.78 (?), 5.9.2012 21:53

Taky se mi pár takových stromků objevilo, původně jsem to přičítal tomu letošnímu suchu u nás, ale nepostihlo to všechny. Pro změnu zas podnož MM106. Těžko říci, vypadá to na potíže s výživou, resp. problém s kořenovou soustavou. U mě je to jednoduché, co přežije, přežije, zbytek nahradím ze stávajících odrůd. Zkoušel jsem to též opakovaně stříkat proti plísním, ale nic. Ještě mám v plánu to na podzim vykopat a zkusit to přesadit do upraveného substrátu.

Co jsem nedávno četl, vstupem do EU padlo pravidelné prověřování dovezených stromků, takže sem lze dopravit prakticky cokoliv a v jakémkoliv stavu. Docela mě překvapil dotaz na jednu z velkých firem, která u nás distribuuje mimo jiné podnože - oni je totiž sami nepěstují, nýbrž podnože se dovážejí z Nizozemí. Netuším, nakolik jsou testovány, ale určitě to zvyšuje riziko zavlečení dalších chorob. S polskými stromky zatím nemám žádný problém - jen odbočím, ono se jim moc vyhnout nelze, e-shopy obvykle původ neuvádějí, takže čas od času přijde stromek i s překvapivou visačkou. Kontrola by určitě byla na místě, otázkou je, zda-li je to vůbec v možnosti Ovocnářské Unie provádět. Petr L.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
suster - (2) - 243.110 (?), 12.8.2012 20:53

Mne takto odišli už tri stromčeky Fuji na M9.Skúšal som striekať proti hubovým chorobém 1rok-nepomohlo.

Tento rok som jeden stromček skúšal postriekať proti roztočcom-nepomohlo.

Ani ja si neviem rady.

Miro

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 152.102 (?), 5.9.2012 20:56

Jo, vřetena = jeden velký podvod. Počítač umí vše - krásné obrázky... soused si je koupil a teď už dva roky čeká na jablka.Klacek s listy a ne a ne růst...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1625) - 161.61 (?), 5.9.2012 22:25

Vážený, vřetena za nic nemohou.Jsou to vlastně zákrsky ale místo pevně zapěstovaných kosterních větví se nechává terminál obrůstat v přirozené spirále a provádí se pouze regulace přehuštění.Vy tu popisujete baleríny a to je jiná kategorie.Jadná se zde o kvalitu výsadbového materiálu.Štíhlá vřetena jsou nejperspektivnější a nejplodnější tvar na průřez koruny. - Mičurin II

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 12.162 (?), 5.9.2012 22:15

Může to být i nedostatkem "mikroelementů" nebo nevyváženosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?13.6.2024
Kouří do místnosti10.6.2024
Traverzy IPE5.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?1.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika