Hrabání listí



PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 147.107 (?)
23.11.2011 16:38

Taky se přidám k listnatému zamyšlení. Vcelku souhlasím s názorem, že hrabat listí na podzim je zbytečné. Záleží ovšem na okolnostech. Když je zahrádka blízko domu, lupení, než se rozláme, stále poletuje, pokud je bez sněhu a stále někam zalézá. Zvláštní talent na to mají listy dubu. Vydrží to celou zimu. Nejrychleji se rozpadnou listy jasanu. Naopak, když je silná vrstva a vlhko, může se trávník pod listím vyležet. Na zahradě i na louce mám shrabáno. Je tam důchodce, který by to nevydržel. Když jsem mu naznačil, že nemusí, cosi zamručel a hrabe dál. Neřeším to. Ve městě, kde zametací vůz přejede podle priority - u starosty 2x denně, na sídlišti jednou za čtvrtletí - je vše kompletně dočista uklizeno, co se listí týče. Měl jsem dojem, že ještě budou zbylé listy otrhávat, ale nedošlo k tomu.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
               
host - 220.233 (?), 22.11.2011 23:55

Kompost (správně založený) jen tlí...= nehnije, nepáchne a nemaže se... Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 191.172 (?), 22.11.2011 21:03
Jen dodám, že spadané listí, jehličí pod korunou je pro stromy přirozené a tlením listí si strom vlastně upravuje půdu pod sebou.Příroda počítá se vším.Nikdy si nevytváří zbytečné věci, protože funguje jako jeden velký celek do kterého naše lidské přání a představy vůbec nezapadají.Pokud chcete mít výstavní jablka, musíte to stříkat a to že pod stromy shrabete listí to moc nezachrání. Já žiji na vesnici celý život a listí pod stromy jsme z trávy nikdy nehrabali.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 147.152 (?), 22.11.2011 21:17

Pokud máte listí spadeno na záhonkách, stačí je zarýt, je to dobrý kompost. Na trávě je dobré listí shrabávat už pro to, že trávník hrabámím provzdušníte a tím ho pokaždé částečně obnovujete.Takže pokud chcete mít pěkný trávník tak určitě hrabat. Listí určitě nechrání strom a půdu před zimou, to byste tam musel mít pořádnou vrstvu, JInak co se týče škůdců a chorob, tak nedejte na rady, kde říkají že škůdci a choroby nepřezimují.

Pokud necháte listí volně na zahradě, tak se Vám případní škůdci časem pěkně rozmnoží.. Něco jiného je to ve velkých sadech, kde se proti chrobám používají postřiky. 

Když budete sekat trávu a dávat ji celý rok na jednu hromadu, tak na podzim to listí stačí proložit trávou a budete mít za rok kvalitní kompost se kterým uděláte jistě více užitku jako hnojivo pro pěkný trávník, tak pro přihnojování stromů 

bohatou úrodu

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 143.17 (?), 22.11.2011 23:57

Já listí zásadně před zimou neshrabuju a vůbec zahradu neuklízím - všechno dělám, až s jarem. Když byly moje stromy jen malé tyčky (teď už je to trošku lepší) tak jsem dokonce listí shrabovala do pytlů v malém hájku za domem a nosila ho přisýpat na trvalky, jako ochranu choulostivějších před zimou. Z trávníku ho teď většinou vyfouká vítr právě do záhonů, tak už nemusím  Na jaře vyčistím všechny trvalkové záhony od pomrzlých stonků a s tím i nějaké to listí, pokud zůstane. Už jsem psala někde v jiném příspěvku, že i na vesnicích začíná davové šílenství,,zahrada jako obývák" bez jediného stonku, jediného lístečku... jako vymeteno  Dokonce jsem šla chatovou oblastí v lese! nedaleko a tam kolem chaty lítali s vysavačem listí a vysávali a vysávali... tak nevím, jestli mínili vysát celý ten les  protože při prvním větru jim to nafouká z lesa kolem stejně.  Chybí tu smajlík, ťukající si na čelo 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 86.78 (?), 23.11.2011 0:12
Již několik let spadané listí posekám sekačkou/přesněji namulčuji/,živiny zůstávají v půdě a na jaře je to na kvalitě trávy jasně vidět.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 54.27 (?), 23.11.2011 10:06

Díky, a já si myslela a bylo mi to podsouváno (manžel je "trávníkář"), že jsem lenoch líný, který pouze pro vlastní pohodlí odmítá hrabat a taky, že jsem jediná, která si myslí, že spadané listí má svůj kladný smysl. Elena

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 143.17 (?), 23.11.2011 10:32

Ano, na trávníku teda listí žádané není  a tam stačí sesbírat (či pomulčovat) ho sekačkou  U nás na,,vetrné hůrce´" ho tam je zanedbatelné množství, nestálo by to za námahu. Trávníky, se odjakživa vyhrabávají na jaře. Příroda to má všechno dobře,,vymyšleno" a přežila s tím věky a díky tomu jsme tu taky my. Ale jelikož se ji někteří snaží,,přechcat", zasahovat do přírodních dějů, tak ji už brzo,,rozložíme" a bude po nás, jak se tady říká,,jak po žabě" Žádná škoda...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 147.107 (?), 23.11.2011 16:38

Taky se přidám k listnatému zamyšlení. Vcelku souhlasím s názorem, že hrabat listí na podzim je zbytečné. Záleží ovšem na okolnostech. Když je zahrádka blízko domu, lupení, než se rozláme, stále poletuje, pokud je bez sněhu a stále někam zalézá. Zvláštní talent na to mají listy dubu. Vydrží to celou zimu. Nejrychleji se rozpadnou listy jasanu. Naopak, když je silná vrstva a vlhko, může se trávník pod listím vyležet. Na zahradě i na louce mám shrabáno. Je tam důchodce, který by to nevydržel. Když jsem mu naznačil, že nemusí, cosi zamručel a hrabe dál. Neřeším to. Ve městě, kde zametací vůz přejede podle priority - u starosty 2x denně, na sídlišti jednou za čtvrtletí - je vše kompletně dočista uklizeno, co se listí týče. Měl jsem dojem, že ještě budou zbylé listy otrhávat, ale nedošlo k tomu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
lea. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (459) - 114.37 (?), 23.11.2011 17:28

Nechci mít zahradu jako obývák. Nepěstuji anglicý trávník. Nechci být otrokem zahrady, chci z ní mít radost. Část listí jsme průběžně shrabávali od října když bylo hezky. Část přišla do kompostu, část do pytlů a obecního bioodpadu, část se zmulčovala sekačou, část jsem přihrnula na záhony s trvalama... Zbytek opadal, když už bylo ošlivě a bude shrabán na jaře... se stříháním trvale a úklidem záhonů je to podobné... něco stihnu v pohodě na podzim, když jsou hezké dny, přihodím kompost... zbytek najaře..pohoda

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika