Smutnice v pokojových květinách



host
26.3.2005 11:15

Dospělé smutnice jsou 2 – 4 mm dlouhé mušky podobné komárům. Charakteristická jsou dlouhá křídla, černošedá barva těla průhledná křídla lehce kouřově zbarvená. Jejich 5 – 7 mm dlouhé larvy a jsou schopny poškozovat nejmladší kořínky zakořeňujících řízků a mladých rostlin. Bývají tak jednou z příčin odumírání řízků a mladých rostlin množených ve sklenících. Účinnou biologickou ochranou je použití parazitických hlístic. Parazitické hlístice napadají larvy různých druhů hmyzu žijící v půdě. Hlístice se v půdě nebo v zahradním substrátu aktivně pohybují a čichem vyhledávají hostitele. Napadené larvy smutnic během několika dnů hynou. V uhynulých larvách smutnic se hlístice dále množí. Ve třetím larválním stádiu opouštějí mrtvou larvu smutnice a vyhledávají nové hostitele. Tak je zajištěna dlouhodobější ochrana přes tímto hmyzem. Pokud nejsou v substrátu přítomny další larvy smutnic či jiného vhodného hmyzu, populace hlístic odumírá. Chemická ochrana je účinná jen zčásti, mušky se rychle množí. Zvýšený výskyt těchto mušek jsem zaznamenal v roce 2002 při použití koupeného substrátu, ze kterého se mušky líhly velmi rychle a zamořily mi celý byt. Problémy se smutnicemi má velmi mnoho lidí, jak je patrné z nepřeberného množství dotazů a stížností na různých diskuzních fórech zahradnických serverů. Pokud mohu doporučit ochranu v bytě zamořeném těmito muškami, použil jsem opakovaně spray Biolit, kterým jsem mušky opakovaně hubil. Při použití jiných přípravků varuji před použitím v bytě bez toho, abychom si ověřili, zda je přípravek pro tyto prostory povolen.Přetištěno z mé wevové stránky, J. Hejduk.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4   
host, 14.3.2005 23:22, zobrazeno: 173192x
Dobrý den. Nevíte někdo nějakou radu jak se nejlépe zbavit malých mušek Smutnic v pokojových květinách? Nejlépe nějaký hubící prostředek. Děkuji.
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host, 18.3.2005 10:12
Já jsem si koupila v květinářství takové žluté papírky, které se napíchají ke kytkám a smutnice sa na ně nalepí.....
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 66.3 (?), 1.5.2006 16:36
Chcela by som sa spytat na tie žte papieriky, ja sa neviem tych smutnic zbavit užasi dva mesiace nikdy som to  nemala,le prave som si kupila mäsožravku a poviem Vam skoro som dostala infarkt ked som tam zbadala tych červykov. Mohli by ste mi bližšie povedať niečo o tych papierikoch ako sa to vola????????
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 71.131 (?), 11.6.2008 7:50

jo žluté papírky pomáhají, ale pouze na dospělé, a co ty larvy v hlíně? ty žádnými žlutými šipkami ven nedostanete a ty ničí kytku!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 219.237 (?), 27.3.2013 11:11

Ano ničí kořínky mladých rostlin, ale po 10-14 dnech se mění v pupárium a po dalším týdnu na dospělce, kteří se chytí na žluté lepové desky a tím by měl být cyklus ukončen.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 166.198 (?), 28.3.2024 17:11

Žluté lepové desky množství smutnic sníží ale rozhodně se jich takto zcela nezbavíte. Je to s nimi trochu náročnější. Lze se jich zbavit jak chemickou tak biologickou cestou.. pro zdraví a životní prostředí je samozřejmě lepší ta biologická cesta.

Pokud se jich chcete opravdu zbavit doporučuji tuhle epizodu podcastu, kde je vše detailně rozebráno: https://open.spotify.com/episode/1r1AWbrS5063eIZAZqL4HD?si=4e6fe668541a41d7

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host, 19.3.2005 22:19
Děkuji za radu. Už jsem to vyzkoušela a žluté papírky mají účinek.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host, 26.3.2005 11:15

Dospělé smutnice jsou 2 – 4 mm dlouhé mušky podobné komárům. Charakteristická jsou dlouhá křídla, černošedá barva těla průhledná křídla lehce kouřově zbarvená. Jejich 5 – 7 mm dlouhé larvy a jsou schopny poškozovat nejmladší kořínky zakořeňujících řízků a mladých rostlin. Bývají tak jednou z příčin odumírání řízků a mladých rostlin množených ve sklenících. Účinnou biologickou ochranou je použití parazitických hlístic. Parazitické hlístice napadají larvy různých druhů hmyzu žijící v půdě. Hlístice se v půdě nebo v zahradním substrátu aktivně pohybují a čichem vyhledávají hostitele. Napadené larvy smutnic během několika dnů hynou. V uhynulých larvách smutnic se hlístice dále množí. Ve třetím larválním stádiu opouštějí mrtvou larvu smutnice a vyhledávají nové hostitele. Tak je zajištěna dlouhodobější ochrana přes tímto hmyzem. Pokud nejsou v substrátu přítomny další larvy smutnic či jiného vhodného hmyzu, populace hlístic odumírá. Chemická ochrana je účinná jen zčásti, mušky se rychle množí. Zvýšený výskyt těchto mušek jsem zaznamenal v roce 2002 při použití koupeného substrátu, ze kterého se mušky líhly velmi rychle a zamořily mi celý byt. Problémy se smutnicemi má velmi mnoho lidí, jak je patrné z nepřeberného množství dotazů a stížností na různých diskuzních fórech zahradnických serverů. Pokud mohu doporučit ochranu v bytě zamořeném těmito muškami, použil jsem opakovaně spray Biolit, kterým jsem mušky opakovaně hubil. Při použití jiných přípravků varuji před použitím v bytě bez toho, abychom si ověřili, zda je přípravek pro tyto prostory povolen.Přetištěno z mé wevové stránky, J. Hejduk.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 211.237 (?), 9.3.2006 19:49
Mně se osvědčilo, když nechám pár dní zcela vyschnout půdu u všech květin v dané místnosti (záleží na rostlinách, kolik vydrží, aby jim to neuškodilo). Je-li půda zcela vyschlá 1-3 dny, tak to zatím vždy stačilo. Žádná chemie, ani žluté papírky.
Smutnice se mi objevily vždy po zakoupení půdy, nebo květiny. Když si půdu míchám sama z kompostu a příměsí, tak zcela výjímečně pár mušek zahubím suchem a je vystaráno.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 172.51 (?), 7.1.2007 12:50

Je možné nějak odstranit smutnice  z nakoupeného substrátu?
Třeba ho nechat vymrznout?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika