Stříhání jednoduše - broskev



host - 50.44 (?)
2.8.2008 11:31

Dovoluji si tvrdit, že řez broskvoní nemůže být jednoduchá záležitost, zejména pro začátečníka. Na dálku detailně postup popsat je téměř nemožné. Nejlepší by bylo poptat se v okolí po někom, kdo to ovládá. Kdybyste mi poslala Váš e-mail, poslal bych Vám zhuštěný návod jako tabulku. safrataz@centrum.cz

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 166.34 (?), 1.8.2008 20:12

Takto razantní zákrok bych radši nechal na jaro. Zmlazoval bych postupně. Pokud je níže postavena nějaká větvička, pokuste se jí zachránit.

Řezem donutíte strom, aby tvořil stále silné letorosty. Pokud broskvoň neřežete, zhoustne - větší infekce houbových chorob. přírůstky se zkracují.

U broskvoně se řezem stále vracíte, aby se plodnost nedostala moc daleko. Princip je podobný jako při řezu révy. Jednotlivé výhony se nechávají 20cm od sebe (na nůžky) zbytek se vyřeže.

To že při řezu odstraníte velké množství plodného dřeva je u ovocných dřevin samozřejmostí.

Důležité je ve správnou dobu postříkat proti kadeřavosti. Nejdůležitější je zimní postřik.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
jekyll - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (498) - 214.25 (?), 2.8.2008 7:44

Jednoduchý a zrozumiteľný návod rezu pre kotlovitú otvorenú korunu nájdete napr. na YouTube

- tuto: http://www.youtube.com/watch?v=OBrwFTYrlc4

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 95.125 (?), 16.8.2008 9:22

Vraj treba rezať v kvete - na tom videu vidím sneh!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 73.194 (?), 2.8.2008 17:41

Mám třetí rok broskvoň u zdi domu, 400m.nm. Na roštu. Nad ní je střecha, která ji chrání tak asi 30cm od zdi před deštěm, takže není ani stopa po kadeřavosti - nestříkám. Má zapěstovanou kotlovou korunu, asi dvacet broskviček - Redhaven - a spoustu dlouhých silných nových větví. Budu stříhat kvůli tvaru koruny a prosím o radu - kdy a o kolik zakrátit nové výhony - např o třetinu???.

Už jsem snad pochopila z téhle diskuze, že přebytečné větve pryč, nechávat jen ty na nůžky daleko od sebe, navíc nechci, aby mi broskev rostla do prostoru, chci ji udržet u zdi a tak některé větve vyvazuju na rošt, ty co jdou ven chci zlikvidovat úplně. Při každém zastřižení navíc bojuju s vidinou klejotoku, takže nestříhám moc ráda.(Už jsem tady jednou broskev měla, dožila se asi osmi roků a rodila jak divá, tenkrát jsem ji vůbec nestříhala, pak jsem jednou vzala nůžky a ucvakla pár přebytečných větviček - větve v prostoru na dešti byly holé od kadeřavosti - a do dvou let broskev odešla na klejotok.)

Protože bych ji tentokrát chtěla udržet co nejvíc u zdi a přitom nechci pěstovat jen dřevo, ale i broskve, tak bych si ráda nechala poradit jak na to. Jaký zvolit kompromis mezi nevhodnými podmínkami a potřebou řezu ? Stříhat překážející větve na pahýlek nebo čistě do rovna jako u jabloní? Zatírat stejně jako jabloň nebo je na broskev něco extra?...Díky předem za odpovědi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (802) - 239.39 (?), 22.12.2008 17:30

Pro I.B..  Zmladil bych broskvoň tak, že bych opatrně odřízl všechny 3 větve asi 30-40cm nad kmenem. Udělal bych to v předjaří a rány zatřel barvou a nedělal postřik proti kadeřavosti. Ten stromek vypadá na to, že obrazí a vytvoří nový obrost. Ten bych během léta zastřihnul do  kotlovité koruny. Následující rok stříhejte v květu, větvičky na délku asi 1/3, na poslední listový pupen. Výsledkem bude strom s pravidelnou korunou. Řezu se nebojte. Viděl jsem stromky snad 20ti leté samý pahýl v překvapivě dobrém zdravotním stavu,  obalené ovocem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 50.44 (?), 2.8.2008 11:31

Dovoluji si tvrdit, že řez broskvoní nemůže být jednoduchá záležitost, zejména pro začátečníka. Na dálku detailně postup popsat je téměř nemožné. Nejlepší by bylo poptat se v okolí po někom, kdo to ovládá. Kdybyste mi poslala Váš e-mail, poslal bych Vám zhuštěný návod jako tabulku. safrataz@centrum.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 52.207 (?), 2.8.2008 13:31

moc děkuji ivettt111@seznam.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 91.57 (?), 15.8.2008 21:41

PRO 52.207:

Broskve i meruňky je třeba stříhat hlavně v prvních letech, kdy se zakládá korunka. Měly by zůstat 4hlavní výhony a terminál, pokud nechcete korunku "kotlovou"bez terminálu=středu,- ta se většinou dělá u broskví.Hlavní výhony zkrátit do stejné výšky (na pupen směřující z korunky ven)asi o 1/3 až 1/2,případný střed 20cm nad ně.Větvičky směřující dovnitř a kolmo vzhůru pryč, ostatní zkrátit o 1/3.Na koncích hlavních větví nenechávat rozdvojení-ponechat výhon v lepší poloze.Rány po řezu na kmínku a hl.větvích zatřít štěpařským voskem (balzám na jednoletých větvičkách rád teče).

Příští rok zase v srpnu to samé- hlavní výhony asi o 1/3 nových přírůstků do stejné výšky, dovnitř a kolmé pryč, ostatní o 1/3 přírůstku zkrátit...  ...atd.

S tímto zcela jednoduchým řezem jsem už roky spokojena - a když broskve trochu protrhám, jsou jak pomeranče :-))

U té starší bych se snažila postupně snížit korunu, ale to se nedá takto popsat. Nevypadá moc stará, ještě by to stálo za to, ale to chce opravdu nějakého zkušeného zahrádkáře.

Jinak se nebojte, můj táta říkal, že broskev je jak vrba, když se něco špatně uřízne, dá se to napravit :-))

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 100.5 (?), 16.8.2008 8:43

Já bych tak zcela nesouhlasil.  Řez broskvoní a meruněk se dost zásadně liší. Broskvoně je nutné řezat nejen v prvních každoročně, nejen v prvních letech a zcela jinak než ostatní ovocné druhy. Dnes většina pěstitelů preferuje dlouhý (americký) řez, poněvadž je nejjednodušší. Provádí se v květu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 91.57 (?), 25.8.2008 0:32

  Nevím, když jsem u nového stromku jela podle návodu dlouhého řezu, nebylo to ono - ani růst, ani plodnost. Teprve až jsem začala stříhat postaru (jako mou starou broskev, kterou má nahradit), začala jak krásně růst, tak plodit. Obě jsou klasické Redhaven, letos i vloni obě obalené nádhernými broskvemi.Třeba je v našich místních podmínkách náhodou výhodnější starý způsob řezu (HK, písek). Vím, že se teď preferuje dlouhý řez, ale myslím si, že pro začátečníka je tento jednodušší.

Jinak, když jsem četla, že "prvních pět let neřezat", jímala mě hrůza. Tak jsem jen trochu navedla na založení korunky :-)).

Myslím si, že později s dalším postupem poradí spíš někdo na místě...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika