Rakovinné odumírání větví peckovin



hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 48.43 (?)
14.4.2023 23:32
Poté, co jsem začal aplikovat měd po opadu listí a dezinfikovat nářadí, se situace zlepšila. Tlak choroby je ale velký. Problém je hlavně u broskvoní, které potřebují pravidelný řez, často do starého dřeva. Rány se špatně hojí, často to končí kleotokem... Taky u mandloní jsou všechny letorosty flekaté.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Biegler - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (210) - 81.144 (?), 14.4.2023 21:32
Asi proto že používám občas Horizon s tím problémy nemám.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 213.137 (?), 14.4.2023 22:33

Já myslel těma houbama na broskvoních ty na listech a letorostech nebo plodech. Jestli jsou to i nějaké bakterie nebo co Xantomonas, SantaMonas Fantomas... já bych ty plody na fotkách Geronima označil že jsou strupaté - strupovitost. Ale postřik nedávám, kromě mědi proti kadeřavosti jsem posledně přidal kvůli hnilobě po obalečích Prolectus na plody, jinak byly ztráty před dozráním broskví kalamitní - co plod to obaleč východní - ten ale jednoduše zlikvidovat postřikama nejde, tak jsem ho obešel přes Prolectus proti hnilobě. MH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 48.43 (?), 14.4.2023 23:32
Poté, co jsem začal aplikovat měd po opadu listí a dezinfikovat nářadí, se situace zlepšila. Tlak choroby je ale velký. Problém je hlavně u broskvoní, které potřebují pravidelný řez, často do starého dřeva. Rány se špatně hojí, často to končí kleotokem... Taky u mandloní jsou všechny letorosty flekaté.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Biegler - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (210) - 81.144 (?), 15.4.2023 7:31
Tak to jo pane MH, strupovitost - rez co já mám načteno může ji způsobovat stigmina carpophila a jsou na ni doporučovány přípravky s mědí, mancozebem, dithianon nebo thiramun. Ale těch "hub" je víc - phoma pomorum, tranzschelia, polystigma rubrum a já nevím co ještě. Ale nebudu zacházet do detailů, protože nejsem odborník. Ale Horizon 250 má účinek i na rez a já osobně nemám problémy se suchou skvrnitostí dírkovitostí ani na švestce Hanita.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Geronimo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (388) - 1.200 (?), 15.4.2023 8:34

Strupovist peckovin (Venturia carpophila) a suchá skvrnitost listů peckovin (Stigmina carpophila) tady na fóru mají svá témata.Tyhle bakterie ty jsou o nějaký level výš.Jsou neléčitelné, měď je jen prevence.Celá Evropa jižněji od nás je prakticky promořená.Že se něco děje dosvědčuje i příprava na eagri.surprise


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 48.43 (?), 15.4.2023 9:11
Děje se to, že životnost broskvoní se ještě více zkrátila a stávají se leckde téměř nepěstovatelné. Jen nadšenec je ochotný měnit stromy co šest let. V prodejně mi nedávno tvrdili, že Aliette už je mimo hru, no na internetu se prodává, takže snad mylná informace.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Geronimo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (388) - 1.200 (?), 15.4.2023 10:12

Jsem na tom podobně, odrůdy jako Jayhaven, Vistarich,Symphonie, O Henry a td. jsou tady nepěstovatelné.Přes zimu odejde cca 90% obrostu u "Havenu je to jen 30%.Zatím bez příznaků je jen FM 3.Aliette má registraci jen na nekriové rakoviny u jádrovin, takže na odůmírání větví peckovin asi moc učinkovat nebude.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Biegler - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (210) - 81.144 (?), 15.4.2023 10:46

Ta fotka sice není moc kvalitní, ale takové skvrny nikde nemám na švestkách a nebo merunkách. Broskve jsem pěstoval do roku 2020 podle cedulky se savařeninou a taky naštěstí nic podobného! Držím palce at to zvládnete a hlavně nekupujte nějaké nové odrůdy než se to vyřeší. To je aktuálně asi nejlepší prevence. V každém případě se na šíření podobných nemocí podílí nevhodné prostředí a nebo prostředí které se zhoršilo pro pěstování nejvíce určitě podmáčení půdy a špatná výživa. Pak může docházet u stromů ve špatné kondici i k obyčejnému namrzání ve dřevě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 213.137 (?), 15.4.2023 11:09

,,Přes zimu odejde cca 90% obrostu"

To všechny jednoleté výhony jsou tak napadené bakteriálníma flekama že přes zimu uschnou, nebo uschnou jen pupeny jakoby zmrzly, nevyraší? Neumím i to představit.

Bakteriozy jsou určitě v každé zahradě už dlouho, je to vidět i na meruňkách, někde uschne drobná větvička na starším dřevě obvykle 2-4 leté dřevo, lýko i dřevo od té větvičky hnědne odumírá, zůstane obvykle jen tenký pruh přes který jde míza, když takovou ránu jsem oškrábal seřezal do zbytku živého a zamazal tak se zahojila a zatáhla, na meruňkách to dělá nejvíc Bergeron je citlivý. Na broskvích to vyskakuje na všech. Tohle bylo připisováno nějaké bakterii Pseudomonas syringae, co jsou tyhle nové bakterie zač, to je něco jiného?  MH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 213.137 (?), 15.4.2023 11:36

Na foto jsou zahojené rány které byly odhalené v počátku šíření z uvadlé větvičky v tom místě. Polovina obvodu zůstal živý tak se rychle zahojí, když se na to nepříjde včas, tak zůstane jen proužek. Na broskvoních se to objevuje i v létě na nových zelených letorostech, uvadne pupen a kolem dokola letorost rychle zhnědne až zůstane jen pásek nebo zcela se přeruší tok mízy a letorost uvadne. To jsem přičítal té pseudomonas syringae. MH

Meruňka bakterie?
Meruňka bakterie?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika