Odchází do věčných lovištˇ?



r0m - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (100) - 71.128 (?)
2.6.2014 15:18

přikládám ještě 2 foto, snad to z nich bude lépe vidět


2
2
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 2.6.2014 13:15

Vybral jsem z obrázku kousek s jednou větvičkou. Právě proto že máte broskví dost, můžete jich mít stejně ale kvalitnějších.

Na obrázku je zakroužkovaná broskev, co by měla dorůst do sklizně, čárka, kde mělo být stříháno a zeleně, kde by byl asi touto dobou přírůstek mladého letorostu. Pak tam jsou přeškrtnuty dva plody, které stromek sice uživí, ale za cenu téměř nulového přírůstku. A když není asimilační plocha, jsou i menší plody. Velikost pecky je dána geneticky, dužina závisí na výživě (v tomto případě cukru tvořeného v asimilační ploše).  Je tedy na Vás, jestli budete mít na 5 kg úrody 25 nebo 75 plodů. Já osobně mám nejradši plody o velikosti 5 do 1 kg.

Podle obrázku můžete ještě nyní provést "probírku střihem".


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10087) - 70.240 (?), 2.6.2014 13:43

Je možné že jsem to přehnal s tím síranem?

Letos jsem dal ke stromkům méně síranu než v obvykle a je to hned znát. Ve zdejší půdě tato "kyselá forma dusíku" působí na listy broskvoní přímo blahodárně. Neutrální kristalon takové "zázraky" zřejmě nedokáže. Mluvím o síranu amonném, ten Vám jistě žádné kořeny "nespálí". Rozkládá se postupně pro kořeny přístupný dusičnan.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 109.116 (?), 2.6.2014 13:51

Milý Stando, dovolím si trochu nahlodat Vaši teorii, že příčinou letošní neduživosti broskvoně je chybný řez: Pán má broskvoní několik. Předpokládejme, že všechny řeže stejným způsobem (proč by taky jednu řezal jinak, než druhou?). A řeže je takto již delší řádku let (naše diskutovaná broskvoň má, tuším 16 let). Přesto předtím normálně plodila a měla standardní přírůstky. Že by letos začala stávkovat jen tak z plezíru?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 2.6.2014 14:17

Ten problém řezu je plíživý. Při zakládání korunky řežeme vždy razantně a neživíme plody. Pak následuje období postupného oslabování růstu a protože problém roste exponenciálně, loni si ještě mohl říkat "však ona to nějak rozchodí" a letos bylo stříháno opravdu minimálně, páč nebylo skoro co stříhat. Mám dokonce dojem, že loni nebylo stříháno vůbec, a většina loňských letorostů je tak pod 12 cm.

S.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
r0m - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (100) - 71.128 (?), 2.6.2014 15:04

Takže se ptám, jak a kdy to řešit nějakým zachraňujícím řezem a jak razantně zakrátit větve?

Probírka plodů to asi již nezachrání, tak je nechat dozrát všechny?

Oproti loňsku je jich podstatně méně.

Dát broskvoní nějakou mocnější slepičincovou injekci at ji nějak restartuji :p)?

Ještě přikládám foto druhé broskvoně zřejmně také Red Haven - sazena ve stejnou dobu a s ní problém není viz foto


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
r0m - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (100) - 71.128 (?), 2.6.2014 15:18

přikládám ještě 2 foto, snad to z nich bude lépe vidět


2
2
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 109.116 (?), 2.6.2014 15:19

"...Red Haven - sazena ve stejnou dobu a s ní problém není viz foto".

Nejsem si tak moc jistý, jestli s ní problém není. Zdravá broskvoň má mít starší listy sytě tmavozelené, až skoro namodralé. Ta vaše je celá nějak moc světlounká v porovnání s barvou ostatní zeleně na zahradě. A nejsou na ní světlé jen mladé listy, které světlé bývají...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 242.167 (?), 2.6.2014 17:09

Podobný problém mám i já, všechny tři starší broskvoně jsou jak vyblité lečo, listy malé, žlutý odstín, žádné přírustky, plodů mají letos hodně, vloni jedna z nich měla tak deset plodů, ostatní žádná sláva. Ostatní mladé stromky jsou krásně zelené, velké listy a rostou jak o dušu, i Krasava, která byla a je plody doslova obsypána. Stručně řečeno, broskvoň starší jak tři-čtyři roky stojí letos u mne za velký kulový. Je fakt že jsem střihání letos zanedbal, ale na druhou stranu to nebylo zdaleka poprvé, poprvé jsou broskvoně takto škaredé. Přihnojil jsem včera hnojivem na broskvoně a budu čekat. 

Ještě jeden postřeh. Vloni plody pořádně nevyzrály, byly mdlé, nevybarvené a předčasně opadaly. Důvodem byl druhý měsíc prázdnin - chladno a věčné mokro, napadlo mne zda i toto není příčinou. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 109.116 (?), 2.6.2014 15:30

Ten problém řezu je plíživý.

Tomu nevěřím. Na tchánově moravské zahradě máme strom, starý nejméně 20 let, který nikdy nikdo nestřihal, krom uschlých a ulomených větví (a ani nestříkal proti kadeřavosti), přesto na něm chlorotické projevy nejsou. Myslím si, že náš problém je v nevyvážené výživě a deficitu některého z významných prvků. Na prvém místě bych si tipnul dusík.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 2.6.2014 15:39

... problém řezu je odrůdová záležitost, jsou vinohradnické broskve, které nemusíte stříhat (podobně jako mandloň) a nic významného se jim neděje. Pak jesou potvory jako RH, které prostě udržovací řez potřebují a pokud v daném roce sebere úrodu mráz, je výhodné je sesadit až do dvouletého dřeva, aby silně zmladily.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika