Nová odrůda broskvoně



ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 221.3 (?)
22.10.2013 12:16

Také jsem měl (a mám) pěkný semenáč. V místě kde je, téměř netrpí kadeřavostí, broskvička pěkná, chutná, zraje zhruba stejně jako Earlyglo. Nechal jsem ho naočkovat pro srovnání s jinými v Lednici. A tam se srovnal do řady jak v citlivosti na kadeřavost, dokonce chytal i pro mě neznámé padlí. Při naočkování na BM se dost změnil tvar plodů. Chuťově také zapadl. To vše by bylo dobré odzkoušet před tím než půjdete do nějakého srovnávání na ÚKZÚZ. S pár lidma se domluvit, už ji mít odzkoušenou na více místech dopředu (viz Zahrádkář 12/12 - ořešák J. Kamiše). Pro ÚKZÚZ musíte mít vyrobené stromky podle požadavku (počet, podnož, u broskvoní možná i zkouška na bezviróznost), dost peněz ročně stojí odzkoušení i eventuelní následná registrace. Bez urážky, pokud máte zájem a peníze, zaregistrují cokoliv, co se liší - stačí v jednom znaku - od odrůd ze stávajícího sortimentu. A na Vás je, jak budete dál odrůdu množit, prodávat očka a výpěstky, jak jí prosadíte proti ostatním - aby ji nějaká školka dělala, nebo si založíte s nutnými vstupními náklady školku svou... koukněte na stránky ÚKZÚZ, tam je vše potřebné. V ČR je dost soukromých šlechtitelů ovoce, broskvoň má z poslední doby uznanou pan Matejsek (Majorita), pokud na něj najdete kontakt, určitě poradí... Když každou pětku za každý plod budete nějaký čas ukládat, určitě si na část těch nákladů ušetříte.  

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
               
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.3 (?), 28.10.2013 18:30

Z hlediska dalsi sireni odrudy je pro me docela vhodne to, na jakych podnozich bude dobre srustat, nebot nektere rostou jen na bros.semenacich, Redhavenka i na myrobalánu..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 29.10.2013 0:02

Ze slivoňových podnoží jsem zkoušel Marunke. Afinita kolem 90% se mi zdá přijatelná. Důležitější se mi jeví vhodná volba termínu - při příliš pozdním očkování sice dojde k řádnému srůstu, ale nevyzrálý srůstový kalus snadno namrzá a očko buď sedí, nebo se letorost snadno vylomí. Myrobalán nemám k dispozici a od St.Julien A jen klon, co strašně podrůstá (na zkoušku by byl dobrý, ale pro vlastní potřebu ne).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.3 (?), 29.10.2013 7:03

také letos sháním pro pokusy odrůdu na sliv.podnoži-nikde není k sehnání, vše je na různých bros.semenáčích :(

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 29.10.2013 8:32

No přiznám se, že pracnost přípravy vegetetivní podnože z Marunke proti výsevu generativních podnoží typu B-VA-1, B-VA-2, BSB1, BSB2 je zhruba trojnásobná. Tedy pokud školky musí své zaměstnance platit, tak pro ně je to (co produkují) prostě ekonomická nutnost.

Jenže pokud teta má zahradu v místě bývalého zemníku cihelny (vápenitý spraš v podloží) nebo druhá má zahradu vylepšenou šámou z cukrovaru a sad u tchýně je taky velmi přirozeně alkalický (vápenitá červenice) tak mi nezbývá než mít všechno na slivoňové podnoži. Není pravda, že na této podnoži by šla bez mezištěpování jen RH. Při očkování v největších srpnových parnech se chytnou všechny broskve i mandle co znám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 92.38 (?), 22.10.2013 12:03

Pokud je tak vynikající, že ji "prodáváte za 10 Kč kus ", pak se na ni samozřejmě všichni těšíme, držíme palce a netřeba k tomu cokoli dodávat, s panem Wimpim mohu jedině souhlasit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 22.10.2013 12:58

Ono to v době po hlavní sezóně (do RH-4 po RH+10) kdy ceny postupně narostou v marketech z 20Kč/kg na 32Kč/kg není problém dát cenu 40Kč/kg za chemicky neošetřené a ve správný čas sklizené (kvůli přepravním časům nepodtržené) broskve.

Těšit se můžete, ale rozhodnutí jestli z vlastní kapsy zaplatím všechny ty prvotní investice je prakticky jen a jen na mně, páč nejsem zaměsnancem ústavu či jiného zemědělského podniku, který by to rozhodnul a zaplatil...

S.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 221.3 (?), 22.10.2013 12:16

Také jsem měl (a mám) pěkný semenáč. V místě kde je, téměř netrpí kadeřavostí, broskvička pěkná, chutná, zraje zhruba stejně jako Earlyglo. Nechal jsem ho naočkovat pro srovnání s jinými v Lednici. A tam se srovnal do řady jak v citlivosti na kadeřavost, dokonce chytal i pro mě neznámé padlí. Při naočkování na BM se dost změnil tvar plodů. Chuťově také zapadl. To vše by bylo dobré odzkoušet před tím než půjdete do nějakého srovnávání na ÚKZÚZ. S pár lidma se domluvit, už ji mít odzkoušenou na více místech dopředu (viz Zahrádkář 12/12 - ořešák J. Kamiše). Pro ÚKZÚZ musíte mít vyrobené stromky podle požadavku (počet, podnož, u broskvoní možná i zkouška na bezviróznost), dost peněz ročně stojí odzkoušení i eventuelní následná registrace. Bez urážky, pokud máte zájem a peníze, zaregistrují cokoliv, co se liší - stačí v jednom znaku - od odrůd ze stávajícího sortimentu. A na Vás je, jak budete dál odrůdu množit, prodávat očka a výpěstky, jak jí prosadíte proti ostatním - aby ji nějaká školka dělala, nebo si založíte s nutnými vstupními náklady školku svou... koukněte na stránky ÚKZÚZ, tam je vše potřebné. V ČR je dost soukromých šlechtitelů ovoce, broskvoň má z poslední doby uznanou pan Matejsek (Majorita), pokud na něj najdete kontakt, určitě poradí... Když každou pětku za každý plod budete nějaký čas ukládat, určitě si na část těch nákladů ušetříte.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 22.10.2013 12:49

Děkuji Ivane, taky přínosná odpověď. Pan Matejsek měl možnost plody posoudit jak obrázkově tak i ochutnat.  Záměr dát to registrovat jako odrůdu mi nerozmluvil a dal mi kontakty na ÚKZÚZ. Jak píšete, jsou prakticky tři cesty. První, nejlevnější je nechat odrůdu žít vlastním životem mezi zahrádkáři stylem "dobré zboží se chvílí samo". Druhá o maličko dražší je, prohnat odrůdu s nejnižšími možnými náklady registračním řízením a pak na úhradu nákladů prodat jednotlivým školkám hotové matečné stromy druhé linie. Třetí nejdražší cesta je jako ®ková odrůda. Ale to, aby to byla ®ková právně chráněná odrůda je potřeba mít jistotu, že jde o špičkovou věc nebo mít zázemí jako má Ing. Kostiha, kdy případná neprodaná licence není jen o tom, že z vlastního zaplatím správní poplatky za vedení odrůdy v seznamu ®kových odrůd. A právě to, že pokud mám kontakty i zázemí "běžného zahrádkáře" je pro prosazení ®kové odrůdy podle pana Matejska podstatnou nevýhodou, protože pro založení sadů odrůdy diktují marketové řetězce (a nikoliv zahrádkáři).

S.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 221.3 (?), 22.10.2013 14:03

Vazba na řetězce mi vůbec na mysl nepřišla. Měl byste naději u přímých prodejců, u lidí, kteří prodávají na trzích, nebo přímo ze sadu, zahrady, dvora, u lidí, kteří provozují kombinaci ubytování a požitků, pěstují ovoce za specifických podmínek bližších zdravému způsobu žití (nechci použít ten profláklý výraz). Až si lidé začnou zvykat na cesty za kvalitou a vyzrálým ovocem, na to, že se někde pro ně jahodový jam dělá z jahod a pdobně, bude to čas těchto odrůd. Vemte si v Německu jsou pěstitelé jahod, kteří nedělají ty opravdu výnosné a dobré nové odrůdy, ale skoro sto let starou odrůdu Mieze Schindler, která má možná poloviční výnos, je měkká, špatně se transportuje, ale má skvělé aroma a chuť. A vydělávají. Řetězce chtějí něco jiného. Třeba meruňka má být bez chloupků, lesklá, hladká, s líčkem, neměknoucí, uvnitř tuším oranžová,...omlouvám se, nemůžu si teď vzpomenout jak má chutnat, jestli má vonět.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
jarda7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (641) - 23.16 (?), 22.10.2013 16:23

Po špatných zkušenostech s Harbingerem, který v mých podmínkách za 3 roky odešel, jsem se rozhodl pro pěstování broskvoní - semenáčů.

V r. 2008 jsem vysel do záhonu asi 200 pecek broskvoní ze zahrady mých rodičů. Odrůdy většinou zapomenuté - odhadl jsem Redhaven, Earliglo, ostatní semenáče...

2009 vyklíčilo asi 60 semenáčků, které jsem přesadil do květináčků, zkrátil kořen asi o 1/4 a po zesílení jsem je umístil na trvalé místo do sadu.

2010-12 vytvořily korunky.

Letos poprvé výrazně zakvetly,  zarodily, sklidil jsem asi 100 kg plodů. I moje 10členná rodina měla potíže se zpracováním a konzumací.

Sezona trvala od 15.7.do 15.9. Několik cv je dost neznámých, ani v pomologii jsem je nenašel. Příští rok si opatřím foťák a uveřejním fotky a bližší údaje. Jsem zvědav, zda si ty "neznámé" odrůdy podrží své zajímavé vlastnosti - hmotnost 200-300g, výborná chuť atd. Doufám, že tyto semenáče budou životnější než školkařské výpěstky. J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika