Kadeřavost broskvoně 2024



walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1750) - 168.103 (?)
25.12.2023 19:33

Tady bych se dovolil zeptat, proč je pozdě, jak se objeví zelené špičky. Je tím důvodem skutečnost, že jakmile se houba dostane i jen na špičky neošetřených rozvíjejících se listů, je pak už pozdě na preventivní postřik, protože pletiva listů už zůstanou houbou napadená? To by pro mě mohl být důležitý poznatek, s kterým jsem dosud nepočítal. Měl jsem za to, že později už nelze postřik provést z důvodu poškození listů broskvoní mědí. Protože postřik provádím těsně před květem, nezřídka už mají zelené špičky listové pupeny, zejména vrcholové a ty pak také bývají napadené houbou častěji, než ostatní. Ale k popálení špiček listů mědí nikdy nedošlo.Jak už jsem psal výše, letos jsem postřik provedl 7. a 12. března a stav listových a květních pupenů v době postřiku byl viz foto. Walter

kadeřavost
kadeřavost
kadeřavost
kadeřavost
kadeřavost
kadeřavost
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 24.12.2023 0:34

To není žádná hypotéza doktora Miloše Vysloužila, tvrdím to dávno, ale už mi připadá kalamitní situace každým rokem. Kdy vlastně nebyla? Přijde studené jaro a relativně zdravé lístky začnou postupně "bublat". Některé odrůdy se navíc ukazují jako extrémně citlivé. Někde jsem četl, že mezi odolné odrůdy patří i Avalon Pride. Co k tomu říct, když stromky nakonec zajdou na něco jiného. Potom je nějaká odolnost na kadeřavost houby platná. A tyto tzv. bakteriózy musíte navíc tlumit kritizovanou mědí, nic jiného nemáte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 227.48 (?), 25.12.2023 9:00
Pri mensich tvaroch mi nevadi, ze cast postriekaneho dreva odrezem, ale mam aj jednu velku broskynu kde pri reze pride o vela drevnej hmoty, a tento rok som ostrihal nahrubo okolo 15 marca a asi o tyzden som postriekal championom. Myslim ze vitalne broskyne nie su vôbec citlivé na skory rez ako sa prezentuje, to skor plati marhule. A tiez sa mi zda, ze neskorsi postrek mednatymi pripravkami tesne pred vyrasenim ma aj lepsiu ucinnost na kuceravost ako skory uz vo februari
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 212.219 (?), 25.12.2023 11:33

Kadeřavost za poslední roky zagresivněla, to je zjevné. Podobně jako monilioza, ta byla i předtím, ale nikdy nešla do květu nebo jen minimálně sem tam větvička uvadla, poslední roky uvadne bez postřiku klidně celý strom meruňky, monilia do květu bere i 10metrovou starou třešeň. Broskvoně taky čím dál víc ničí moniliová spála, u takových Havenů je zatím poškození malé, ale dříve kvetoucí broskvoně jako Sagittaria, jsou poškozeny bez postřiku na mon. úžeh tak jako meruňky komplet.

Na kadeřavost broskvoní stačí teoreticky jeden postřik když se trefíte přesně do optimálního termínu, třeba pořád prší, vichry a už se to nestihne, běžné...

Druhá věc více odrůd má různé fázé nalévání, takže 2 postřiky pokryjí širší období. Pak je třeba dlouho zima a prší, měď se vypláchne a je třeba znova, no a nakonec je kadeřavost kalamitní jako 2023. Vloni 2022 byla kadeřavost slabší, ale zase předloni 2021 kalamitní. Nastřídačku. MH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 25.12.2023 12:56

Bez kadeřavosti 2023 - Amsdenova, Benedicte, Jayhaven, minimální kadeřavost u Redhavenů, Suncrestu na GF-677, Flamin Fury, Royal Glory navíc si nevzpomínám. Připadá mně to víc, než jako odolnost jednotlivých odrůd, na trefení se postřikem ve správnou chvíli. Myslím tím odrůdy málo zasažené kadeřavostí. Nikoliv Benedicte a Jayhaven. Samozřejmě, že je nepříjemné postříkat všechno a pak to na jaře prořezávat. Je ale na zvážení provádět větší řez v lednu. Kdysi jsem jeden stromek pořádně prořezal v prosinci a klejotok pak tekl ještě dlouhé měsíce. Stromek ale pořád žije a rodí. Zmiňovaná Sagittaria byla opláchnutá dobře, kadeřavost neměla, za to odumírání pupenů bylo snad ze 75% všech pupenů. Ale co přežije, roste pak normálně. Springcresty na tom byly s kadeřavostí také dobře. Co se týče postřiků mědí v březnu, tak jak je vidět, pan Walter se popálení špiček listů nebojí. Springcrest, Sagittaria, Maycrest, a nektarinky je vystrkují nejdříve.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 2.164 (?), 25.12.2023 15:52

Peckoviny by se měly řezat až při rašení, klidně v květu. Rány se lépe hojí, omezí se infekce. Určitě záleží na počasí. Je-li teplé jaro, a tím rychlý vývoj vegetace, tak houba má k infekci třeba jenom 2 týdny. Je-li chladno a deštivo, tak infekce probíhá i 6 týdnů. Myslím, že právě takové bylo jaro letoší, studené a deštivé. Proto bylo tolik kadeřavosti. Pak určitě jeden postřik, i správně načasovaný, nestačí. Nejúčinnější je měď. Po vyrašení už nepomůže žádný postřik. Kvůli vysokým meruňkám jsem si pořídil zádový benzinový postřikovač. Má klasickou krátkou postřikovací tyč, ale také stříkací pistoli, která má dosah 6-8 metrů. Nastavit lze mlhu až paprsek. Hobby stojí několik málo tisíc. Práce je rychlá a nebolí mě od pumpování rameno. Určitou nevýhodou je větší hmotnost. Tak jsem si dokoupil desetimetrovou hadici a nechám ho stát na zemi. Snad to půjde. Prodlužovací hadici některé postřikovače mají v výbavě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 25.12.2023 16:10

Po vyrašení už nepomůže žádný postřik

To je široký pojem. Máš na mysli dobu, kdy se začínají obějovovat špičky zelených lístků? Ten MERPAN použiješ?  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 2.164 (?), 25.12.2023 17:16

Ano, jak se objeví zelené špičky (broskvoně), tak je pozdě. Merpan je preventivní, jako měď. Vygůglil jsem si ochranu broskvoní v zahraničí, vylezla Kaliforniewink. Na prvním místě je měď, Americkou "Sulku" už nemají zaregistrovanou, pak chlorothalonil a látku podobnou Dithane, Ziram. Z této skupiny je u nás dostupný už jen Polyram, který ve spektru kadeřavost má. Chlorothalonil se používal i u nás, ale ne do ovoce. Takže budu používat hlavně měď, okrajově Sulku. Organiku žádnou. Preventivně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1750) - 168.103 (?), 25.12.2023 19:33

Tady bych se dovolil zeptat, proč je pozdě, jak se objeví zelené špičky. Je tím důvodem skutečnost, že jakmile se houba dostane i jen na špičky neošetřených rozvíjejících se listů, je pak už pozdě na preventivní postřik, protože pletiva listů už zůstanou houbou napadená? To by pro mě mohl být důležitý poznatek, s kterým jsem dosud nepočítal. Měl jsem za to, že později už nelze postřik provést z důvodu poškození listů broskvoní mědí. Protože postřik provádím těsně před květem, nezřídka už mají zelené špičky listové pupeny, zejména vrcholové a ty pak také bývají napadené houbou častěji, než ostatní. Ale k popálení špiček listů mědí nikdy nedošlo.Jak už jsem psal výše, letos jsem postřik provedl 7. a 12. března a stav listových a květních pupenů v době postřiku byl viz foto. Walter

kadeřavost
kadeřavost
kadeřavost
kadeřavost
kadeřavost
kadeřavost
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 2.164 (?), 25.12.2023 20:44

Houba přezimuje na povrchu větví a hlavně na povrchu pupenů. Když se v předjaří oteplí a pupeny se zvětšují, tak se houba snaží prorůst do pupenů mezerami mezi šupinami. Když jsou vidět zelené špičky, tak tam houba dávno je. Všechny fungicidy působí jen preventivně eliminací houby z povrchu pupenů a větví.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 212.219 (?), 25.12.2023 21:53

Mi se zdá, že cca 1/3 celkové prolezení kadeřavostí dochází ve fázi nalévání pupenů = suma teplot SAT7 1000 a víc - běžně v únoru. A 2/3 celkové kadeřavosti vstupuje později až přes zelené špičky rašících pupenů - březen. Proto je účinější ten pozdní postřik na poslední chvíli (březen) až když se objeví zelené špičky. Ale ideálně na pokrytí celé fáze prolézání kadeřavosti musí být postřiky 2. Kdyby měď účinkovala dokonale, teoreticky by stačil jen první postřik v únoru a kadeřavost by se měla zlikvidovat, no není to tak, s každým deštěm po prvním postřiku jak kdyby kadeřavost znovu ožívá. Pak se objevuje ještě nějaká anomálie,, druhotná kadeřavost" která někde vyskočí i v červnu běžně na 20cm dlouhém dosud zdravém výhonu, zkadeřaví listy nejčerstvější horní polovině výhonu a spodní ta dříve narostlá část zůstane zdravá. smiley MH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika