Kadeřavost broskvoně 2024



walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1749) - 168.103 (?)
24.12.2023 21:33

Fakt ale nevím, kde ten pes je zakopaný.Uvažoval jsem, jestli nepěstuji v lokalitě, kde té kadeřavosti není tolik, ale opak je pravdou, když hned za plotem, tedy 5-15 metrů od mých stromů jsou 3 přes 15 let staré broskvoně, které už 3 roky proti kadeřavosti nikdo neošetřil a letos měly napadené nejméně tři čtvrtiny všech listů.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 24.12.2023 0:54

Ano, zrcátka Standy HK von Königgrätz jsou legendární, ale každý je znal už před tím, jen tomu nikdo neříkal zrcátka. Problém je, že tyhle zrcátka na stejném stromě někde jsou a někde ne. Takže čekat až budou všude, nebo stříkat dvakrát nebo třikrát? A až budou venku všechny na všech stromech, není už pozdě? Zřejmě ne, když někteří stříkají až v březnu a mají lepší výsledky než ti, co se snaží zachytit první pohyb pupenů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 24.12.2023 14:25

Kalamitní, kalamitní... Kalamitní byla kadeřavost pouze na Sugar Time a Royal Majestic, třištvrteční na INCE, co si tak vzpomínám, a totální na vysokém Halehavenu, tam je to každý rok kalamitně stejné. Protože je to velký, silný strom, plody neshazuje. Oproti choulostivým odrůdám typu "Zaiger, international" a spol. je alespoň odolný proti mrazu v květu. Překvapila ovšem Royal Glory, která neměla nějak zvláštní kadeřavost, květy ani překvapivě nezmrzly, na rozdíl od vedlejšího Royal Majestic, ale vosy a včely nenechají za žádnou cenu plody dozrát, takže nic.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Kudibal - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (130) - 87.98 (?), 24.12.2023 17:45

Myslím, že i velikost stromu hraje velkou roli v potlačení kadeřavosti.

"Velký, silný strom" nejste schopen zaplavit postřikem tak dokonale (do skanutí), jako malý stromek, kde se ke každé větvi s tryskou dostanu na vzdálenost pár decimetrů i z více stran. Každé větvi se mohu věnovat důkladně z více stran, protože mám stromky relativně nízké. K vyšším větvím si stoupnu na židli. Taky jsem měl stromků asi jenom 7 a mohl jsem se každému hodně věnovat. Pupeny jsou opravdu důkladně zalité, že z nich kape.

Jak jsem psal jinde, že v lednu mi postřik připadá moc brzo a že to nedělám, tak jsem dodatečně zjistil, že jsem kecal, neboť právě letos jsem stříkal poprvé již 14.1.2023 a podruhé až 15.3.2023. V lednu jsem stříkal i vlivem zdejšího fóra. Přece jen člověku to nedá. Paradoxně jsem měl letos asi největší kadeřavost za ty roky. Ale i tak byla marginální. Myslím, že to bylo tím, že jsem dal jen dva postřiky a ten druhý asi přišel pozdě. Už nevím proč, ale myslím, že pro časnější postřik nebylo vhodné počasí (pršelo?). Mohu zahradničit pouze v sobotu a v neděli, což šanci na včasný zásah snižuje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 24.12.2023 20:28

Já jsem letos dával první Champion nějak v polovině ledna a pak hned po týdnu znovu. Bylo teplo, ale pak se na dost dlouho ochladilo. Někdy v březnu jsem dával Syllit, částečně Kumulus a navíc Talent na vybrané stromky. Všechny ty postřiky dostala určitě Springbelle, ale přesto kadeřavá byla. Jasně, že na vysoký strom se špatně dostříkne, nemám motorový rosič, tam je kadeřavost možná i v důsledku špatného pokryvu, ale mate mě, že je často kadeřavost i na malých dobře opláchnutých broskvoních. Účinnost mědi zřejmě opravdu slábne. Podzimní postřik po opadu listů jsem dával samozřejmě taky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1749) - 168.103 (?), 24.12.2023 21:15

Doufám, že vám nezkazím náladu, když napíšu, že 1. postřik jsem provedl až 7. března, a to jen na Springcrestech a FM III, které jdou do květu dříve, než ostatní odrůdy. 2. postřik Springcrestů a FM III, resp. 1. postřik všech ostatních odrůd, jsem provedl 12. března. Obojí Kuprikolem. To bylo vše. Výsledek: FM III po 2 postřicích prakticky bez kadeřavosti, Springcresty s kadeřavostí asi 5-10 % listů, zbytek stromků v průměru třetina listů napadených, nejvíc postižená byla odrůda Redhaven. Nikdy předtím jsem tolik kadeřavosti neměl, ale vždy se jednalo o stromy ošetřené pouze jedním postřikem 12. března, na těchto stromech bylo kadeřavostí přímo napadeno i několik plodů. Žádný jiný postřik proti kadeřavosti na podzim nebo v zimě.Přesto se stromwaltery s kadeřavostí poměrně rychle vyrovnaly a úroda byla v pořádku, jako jiné roky. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 24.12.2023 21:24

Ale já už jsem v březnu začínal kdysi taky, podle toho, jak uvádíte, ale výsledek byl stejný. Zakopaný pes bude někde jinde. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1749) - 168.103 (?), 24.12.2023 21:33

Fakt ale nevím, kde ten pes je zakopaný.Uvažoval jsem, jestli nepěstuji v lokalitě, kde té kadeřavosti není tolik, ale opak je pravdou, když hned za plotem, tedy 5-15 metrů od mých stromů jsou 3 přes 15 let staré broskvoně, které už 3 roky proti kadeřavosti nikdo neošetřil a letos měly napadené nejméně tři čtvrtiny všech listů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1749) - 168.103 (?), 24.12.2023 21:26

S názorem pana Kudibala mohu jen souhlasit. Pěstuji v současnosti broskvoně na nízkých tvarech a tomu přizpůsobuji řez. Pozdně letní až podzimní řez, jarní udržovací řez, letní prosvětlovací řez. Výsledkem je, že jarní postřik provádím již po provedeném řezu. Stromky je tak možné lpostřikem ošetřit.lépe a precizněji.Kromě toho jde i o významnou úsporu postřikové kapaliny, kdy při běžně uplatňovaném jarním řezu dochází zpravidla k odstřižení a zakrácení větví až po provedeném postřiku. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Kudibal - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (130) - 87.98 (?), 25.12.2023 1:19

S tímto rozporem jsem se taky docela dlouho potýkal. První postřik jsem dělal brzo na jaře a za několik týdnů jsem ty pracně postříkané větve sundal jarním řezem - protože se to tak doporučuje. Například Jan Urbánek, Židlochovice, (videa na YT) je řeže dokonce až za květu(!). Nevím, jestli je to jen kvůli lepší názornosti instruktážního videa (asi ano), nebo to tak dělá vždy. Ale řezat za květu je jen další plýtvání, protože to už by měly být, mimo jiné, postříkané i proti monilii.

Každopádně tak spousta postřiku (i práce) přišla vniveč. Teď už se s tím nemažu a na jaře větve většinově taky ostříhám před prvním postřikem, třeba už v únoru. Před kvetením případně jen trochu drobně řez doladím. Ono je to nakonec jedno. Co má zmrznout zmrzne, co má vyrůst, vyroste. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 212.219 (?), 23.12.2023 23:44

To je hypotéza Dr. MV, a něco na tom bude, že po kalamitním kadeřavém roku, už všichni poučení a vyzbrojení, v další rok postřikama kadeřavost umoří. Je to ale tak, že je zrovna střídavě nekadeřavý rok. Jestli je to dané jen počasím studené mokré jaro přející kadeřavosti VS suché a teplé... nebo kadeřavost opravdu alternuje?

Jinak eliminovat zbytečný postřik do prostoru a plýtvání lze i tak, že se nestříká celá koruna dokola, ale jen jednotlivé letorosty jeden po druhém zblízka. Takový postřik trvá i o něco déle. Předpoklad je každý rok dobře ostříhat broskvoň aby zůstal na stromě jen konkrétní počet prutů aspoň 30cm délky - ty se dobře stříkají. A broskvoně musí být ostříhané ještě před postřikem, podle Ametu je první termín stříkání skoro vždy v únoru, a už byl i koncem ledna - prášily lísky. Doporučený termín řezu peckovin přitom má být až v květu březen/duben... Mám jen běžný zádový postřikovač s pumpováním, ten 4 metrové koruny nedokonale smáčí a hodně lítá bokem, navíc při postřikách téměř vždy fučí a to je další snížení účinnosti postřiku. Motorový postřikovač nebo za traktorem ten má větší účinnost, ale je pro profíky. Mě čeká to pumpování a hraní si. MH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika