Harbritte snad nikdy nezklame



host - 183.140 (?)
10.5.2014 21:23

Pravda, pravda. Akorát ten Halehaven je u nás sice chuťovka-v teplých letech, ale jinak propadák, jak už jsem psal-nekrózy, prosychá,  silně kadeřavost a někdy hůř vybarvuje, je to broskev do tepla. Trošku se bojím hodnotit Royal Glory´, loni byly plody velké, atraktivně celočervené, tuhé, masité a velmi dobré, ale strom je dost náchylný na prosychání větví, kadeřavost - i letos špatně obráží a nebude mít prakticky nic- jeví se mi citlivý na bakteriozy, je tam dost klejotoku. přitom zima byla velice mírná, ostatní odrůdy jsou na tom dobře.je to kalifornie, a tak se bojím trochu toho, že to bude zas spíš do tepla.ještě zkusím vysadit a uvidím. přitom fidelie je taky odtamtud a ta je na tom se zdrav. stavem výrazně lépe, plodnost i kvalita dobrá,  kmen i větve čisté. david

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10104) - 184.146 (?), 18.8.2013 13:10

Tak to mám radost, že i někdo jiný pěstuje a fotí Harbritte. Asi nejen v posledních letech mu tady silně konkuruje standartní Redhaven. Doufám, že nám následující bouřky s nepříjemnými doprovodnými jevy, jako jsou kroupy a silný vítr, nezhatí dozrání některých dalších odrůd, jako je například Envoy, který jste také vyfotil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10104) - 70.240 (?), 20.8.2013 22:22

Jak jste na tom s broskvemi, vážení přátelé. Envoy pomalu měkne, je na tom lépe, než v minulých letech, ale Harbritte je prozatím nejlepší. Výrazná broskvová chuť, sladkost, kořenitost. Možná je to také tím, že strom je už dost vzrostlý a "uživí" v dobré kvalitě větší množství plodů. Přeju Jindrovi z Karlovarského kraje, aby ho Harbritte nezklamal ani tak "vysoko", kde ho teď právě má. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10104) - 70.240 (?), 7.5.2014 13:22

Mám i odrůdu Harbritte, o které Petr tvrdí, že je na kadeřavost citlivější, než ostatní odrůdy. I ona je v pohodě.

Harbritte má bohužel problémy s kadeřavostí poslední dobou stále. Starší strom, i ten mladší na St.Julien. Když ne hned zpočátku tak v pozdější době. To nemusí ale nic znamenat. V souvislosti s Milošovým prohlášením, že u něj nemá Harbritte kdo ví jaké plody, mě napadá, že asi nebude platit názor se staršího čísla Zahrádkáře, že Harbritte je vhodnou náhradou za RH a v některých vlastnostech jej i překonává. Spíše bych se klonil k pozdějšímu názoru, že Harbritte poskytuje dostatečně chutné plody jen v teplých polohách. Jak je na tom tato odrůda ve Vaší poloze a jak je na tom RH ve srovnání s Harbritte u Miloše? Stále ovšem platí u Harbritte, že disponuje velmi dobrým zdravotním stavem, minimálním klejotokem a dobrým zacelováním ran po řezu, což je leckde kámen úrazu. Tedy žádné nehojení a prohlubování řezných ran se zde nekoná. Na obyčejném broskvoňovém semenáči prozatím naprosto ignoruje horší půdní podmínky. Chuťově poskytuje stále největší množství plodů s plnou broskvovou aromatickou chutí, ovšem ne vždy u 100% plodů. To snad ani nikdo nemůže čekat. RH je ve své nejlepší kvalitě pro mě ještě chutnější, ba přímo jedna z nejchutnějších odrůd. Ale zdaleka ne každý rok a u většiny plodů. Zvláště starý strom RH takové plody neposkytoval. Výhoda Harbritte také spočívá v tom, že zbytečně nepřeplozuje. Což je také uváděno jako výhoda u novějších californských odrůd (oproti RH).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 183.140 (?), 8.5.2014 14:30

Velmi zajímavé. U nás (260m) je také poměrně teplo, Harbritte mám zhruba 10 letý strom, zbylé jsem z důvodu napadení šarkou vykácel.Je poměrně bujně rostoucí, jež je v porovnání s ostatními (např. Halehaven, redhaven, Royal Glory) výrazně méně napaden klejotokem, lépe se hojí po řezu a neodumírají mu větve tak rychle jako jiným odrůdám. Velmi bych v tomto souhlasil s p. Petrem, rovněž tak v dobré a pravidelné plodnosti,. Chuťově ho řadím do průměru, když se probere, je poměrně chutný, i když mohl by být sladší. RH je výraznější v chuti, kořenitější. Hodnotím ji jako dost spolehlivou a pravidelně odrůdu pro české teplejší oblasti. david

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10104) - 70.240 (?), 8.5.2014 15:16

Jak jsem psal, tak Harbritte tady poskytoval v průběhu let chuťově nejvyrovnanější plody a to s plnou broskvovou chutí. Nejvíce jsem si cenil dostatečné množství cukrů a aromatických látek. Nepatrná nahořklost nebyla ke škodě. Takové to plody poskytovala Harbritte i v letech, kdy ostatní odrůdy byly mnohem fádnější a bez cukrů. RH dokáže mít plody ještě lepší, jak říkáš, Davide, výraznější a kořenitější s jakousi silně koncentrovanou navinule sladkou typicky broskvovou chutí a to bez nahořklosti, která může někomu vadit. Ta sladkost u Harbritte, Davide, tady právě byla vždy, což jsem se docela divil i za horšího počasí. V tomto ohledu spoléhám na odrůdy Royal Glory a spol., které by snad měly být spolehlivě sladké. Nejkvalitnější broskve, co jsem tady kdy měl poskytl minulý rok HALEHAVEN. To byly výborní "masáci" s decentní, nasládlou broskvovou chutí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 220.242 (?), 9.5.2014 9:38

Harbrite u mě v některých letech silně přeplozuje.Pokud se neudělá důsledně probírka, příští rok to je poznat.
I tak nevyniká velikostí plodů, aby měla opravdu dobrou chuť, musí se nechat u mě spíš trochu přezrát. Ale to je zde problém i jiných odrůd. Holt Podkrkonoší. To když si přivezu plody od velkopěstitele z Jičínska, rozdíl je markantní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 9.5.2014 9:52

Harbrite mi letos rozhodně nepřeplodí. Našel jsem dva plůdky, které mrazík ponechal. Jeden možná ještě upadne.broken heart

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 183.140 (?), 10.5.2014 21:23

Pravda, pravda. Akorát ten Halehaven je u nás sice chuťovka-v teplých letech, ale jinak propadák, jak už jsem psal-nekrózy, prosychá,  silně kadeřavost a někdy hůř vybarvuje, je to broskev do tepla. Trošku se bojím hodnotit Royal Glory´, loni byly plody velké, atraktivně celočervené, tuhé, masité a velmi dobré, ale strom je dost náchylný na prosychání větví, kadeřavost - i letos špatně obráží a nebude mít prakticky nic- jeví se mi citlivý na bakteriozy, je tam dost klejotoku. přitom zima byla velice mírná, ostatní odrůdy jsou na tom dobře.je to kalifornie, a tak se bojím trochu toho, že to bude zas spíš do tepla.ještě zkusím vysadit a uvidím. přitom fidelie je taky odtamtud a ta je na tom se zdrav. stavem výrazně lépe, plodnost i kvalita dobrá,  kmen i větve čisté. david

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10104) - 70.240 (?), 14.5.2014 22:24

Mně teď poprvé silně proschla nektarinka Harko a vypadá to, že bude asi "vyřízená". Silná kadeřavost a nikde žádné nové listy. To samé u Halehaven. Na tuto odrůdu máme shodný názor, jen ohledně zdravotního stavu s ní v minulých letech nikdy problémy nebyly. U odrůd typu Royal Glory jsem si ani nic lepšího nikdy nemyslel a byl bych jen překvapen, kdyby tomu tak nebylo. Harbritte mně tady poskytoval nejkvalitnější broskve i v letech, kdy jiné odrůdy selhávaly, proto ta chvála. Na tu kadeřavost se ale už nedá dívat, hrůza. Myslím, že to letos jen tak neskončí. A chtěl jsem se ještě zeptat, Davide, kde se dá sehnat ta Fidélia? Co se týká zdravotního stavu a odolnosti proti kadeřavosti, tak se zdá, že bělomasé odrůdy jsou na tom výrazně lépe než odrůdy žlutomasé.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 183.140 (?), 15.5.2014 9:50

Fidelii jsem před lety získal po známosti z jedné středočeské školky, jelikož je to chráněná odrůda, nemohu jmenovat, momentálně už to tam asi nemají. můžu poskytnout pár oček. se zdravotním stavem je to opravdu výrazně lepší, ale zas je tam o něco vyšší náchylnost k hnití plodů když dozrávají (od nabodnutí nebo naklovnutí).david

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika