Halehaven a Fairhaven



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 183.140 (?) 
4.9.2013 21:43
Zdravím, dovolím si malou vsuvku. Na jižním Slovensku musí být Halehaven opravdu chuťovka, u mě letos pár plodů na silně namrzlých stromech z loňska, sice chutné, odlučitelné a veliké, ale rychle hnijící a vybarvené hůře, spíše zelenočerveně, i když dužnina velmi dobrá. Zato Burbank Elberta je letos opět povedená, pomologický atlas ji uvádáí jako spíše citlivější k mrazům, neřekl bych. Rozhodně mi přijde odolnější než Halehaven. Chuťově má typickou broskvovou kořenitost(nahořklost, vynikající pevnost a celkově velmi dobrou chuť, i když rovněž méně atraktivní a někdy špatně vybarvenou slupku. Tím vyjadřuji uznání šlechtiteli Burbankovi, myslím, že tato sorta obstojí i dnes v konkurenci vybarvených a někdy spíše mdlých odrůd. david
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 57.164 (?), 5.9.2013 0:56

Zdravím Vás pane Davide! Nebývam síce na teplom juhu Slovenska ani v 500 metrovej výške Myjavských kopaníc, ale poloha záhradky, kde som pestoval o.i. 2 stromy Halehaven, je tak asi uprostred uvedených pestovateľských podmienok. Napriek tomu sa mi nestalo, že by niektorý rok neboli presne guľaté zamatové plody Halehaven takmer po celom povrchu hnedočerveno sfarbené. Po hnilobe ani pamiatky. Že by som pestoval vydarenejší klon? Tomu neverím. Myslím si, že z kultivaru HH netreba robiť subtropickú citlivku. Neviem, aké máte u Vás klimatické podmienky v porovnaní s predhúrím Bielych Karpát, ale myslím, že na tom budeme dosť podobne.

S odrodou Burbank July Elberta som bol sklamaný ako s žiadnou inou sortou. Absolútne bez chuti. Mohlo to byť zavinené nevhodným podpníkom, ale stromček štepil skúsený broskyniar, ktorý odrodu BJE pestovanú v nížine na piesku považuje za najchutnejšiu. Na základe jedného stromku samozrejme nemôžeme robiť všeobecné závery, podobne u Vašej zelenočervenej Halehavenky. Pekný deň!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.146 (?), 24.10.2014 22:18

Pán Paľo ako Vám plodil Halehaven? Aká bola u vás úrodnosť tejto odrody? Ďakujem

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10088) - 70.240 (?), 5.9.2013 15:01

Spíše zelenočervené zbarvení Halehavenu letos nakonec přece jen přešlo do žlutočervené, a je možné, že je to také signalizace dobré kvality plodů. Pravdou je, že u některých skoro celočervených odrůd, se tato kvalita nemusí vůbec dostavit. Kutina a kolektiv uvádí ve svém Pomologickém atlasu 1, dalo by se říci až vysokou odolnost Halehavenu vůči mrazu ve dřevě i v květu. Naopak u B.J.Elberta jako velmi malou vůči oběma faktorům. To samé platí i u původní Elberty, která má jen odolnost dřeva o něco vyšší. Náročnost na stanoviště je dokonce uváděna u obou Elbert jako vůbec nejvyšší možná. U Halehavenu je uváděna také velká, ale řádově o dva stupně níže. U kvality plodů se nejspíše počítá s tím, že pozdní Elberta ve zdejších podmínkách nemůže dosáhnout vysoké kvality, jak ranějšího Halehavenu, tak Burbankovy Elberty. Já osobně nemám v posledních letech problémy s mrazovým poškozením květů broskvoní, takže nemohu tyto údaje o odolnosti ani potvrdit, ani vyvrátit. Co se pamatuji tak mi jednou vymrzly květy právě "Burbanku", a to při jen nepatrném poklesu teploty pod bod mrazu. Také je faktem, že Burbank July Elberta zmizela už po několik let z běžné nabídky ovocných stromků. V letošním roce sice můžeme mít radost z vysoké kvality plodů obou odrůd, ale jak už tady někdo psal, tak "posvícení" u těchto odrůd nemusí být pravidelné, ale zase může přinést v některých letech plody vyšší kvality, než je tomu u méně náchylných odrůd na stanovištní podmínky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 41.143 (?), 5.9.2013 18:42

Letos je v nabídce Burbank July Elberta, tak ji zkusim.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10088) - 196.17 (?), 22.8.2015 22:58

V letošním roce má Halehaven dosti malé plody, takže jsem se domníval, že nebudou nic moc. Opak je pravdou. I tyto první letošní malé plody jsou úžasné. Už třetím rokem po sobě, takže klobouk dolů před touto mistrovskou odrůdou broskvoně. A jak dopadne Fairhaven u pana PP? Jsem rád, že má ještě v zásobě ranější FM3. Myslím do budoucna.

Fairhaven
Fairhaven
Fairhaven
Fairhaven
Fairhaven
Fairhaven
Fairhaven
Fairhaven
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.204 (?), 23.8.2015 13:28

Zlepšila sa úrodnosť vášho HALEHAVENU pán Petr, alebo je plodov na strome menej ako tomu bolo aj v minulom roku. Ďakujem

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10088) - 196.17 (?), 23.8.2015 13:36

Plodnost je v posledních letech vynikající pro mě v tom, že je ideální a to bez nutné probírky, to je super. Pánové, Halehaven je potrebné vyzkúšať, protože je to záruka kvalitních středně pozdních broskví. Tak už neváhejte.smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.135 (?), 23.8.2015 20:08

Stav v současnosti je na obrázkách. Ta nejlepší začala hnít asi před pěti dny, tak jsem ji urval, šlo to těžko. Byla tvrdá, ale už sladká a slabě aromatická. Zralé budou tak za týden, nechci to podtrhávat, zkušenosti nemám. Pokud jde o Favoritu 3, je na obrázku. Překvapivě nádherně narostla. Po zasazení se jí moc nechtělo, ale dohnala to. Snad příští rok něco i ukáže. 

Fairhaven
Fairhaven
Fairhaven
Fairhaven
Favorita 3
Favorita 3
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.189 (?), 23.8.2015 21:21

Pán Petr na akej podnoži máte zasadený HALEHAVEN? Ďakujem

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika