Halehaven a Fairhaven



   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?) 
31.10.2023 18:06

Fairhaven pěstuje pan PP. Kdesi o letošní úrodě psal, ale nevím kde. Rád si to přečtu znovu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.142 (?), 31.10.2023 18:34

V podstatě není o čem psát a tedy co číst. Pár plodů po mrazech vydrželo a začalo zrát a postupně to kosila monilie. Takže jsem stěží ochutnal a i když mám nějak uloženo, že FH byla lepší než FM3, tak letos tomu bylo naopak. Bohužel ten stromek velmi trpí mrazy, snad až ne tak zimními, jako jarními a teď je to poměrně nevzhledné koště, které nemá dole žádný zmlazující výhon. Nevím, jak dlouho se ještě takhle bude plácat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.247 (?), 31.10.2023 21:55

Dotaz pro zdejší znalce, zejména pana P z P.

Koupila jsem Velkopavlovickou na myrobalánu, je to strašně silný kmen, jen podnož má více než 4 cm v průměru, korunka je až ukázkově dokonalá, výhony dlouhé snad 3/4 metru. Můžu se pokusit zapěstovat kotlovitou korunu, v představě, že ten strom nebude obřích rozměrů, že se mi podaří ho udržet v menším tvaru? Jinou podnož neměli, a ta perfektní koruna mě dostala. Mám teď provést částečný řez, nebo nechat vše až na jaro? Bude se sázet do kvalitní ornice, Doporučte prosím ještě jednu dobrou meruňku, která není tolik náchylná na monilii. Díky V.L.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 213.137 (?), 31.10.2023 23:01

Můžu jen potvdit, že VP tvoří největší stromy meruněk, na dobré půdě po pár letech 6m, ale na škodu to není, protože větší koruny mají šanci uniknout jarním mrazům i strupovitosti plodů. Meruňky se pěstují s terminálem i bez terminálu. U odrůd s topolovitým růstem (Leskora) je terminál přímo nevhodný - překáží, to jsem zjistil až po letech, u VP to bude asi jedno jaký tvar.

A co se týče Fairhavenu, letos slabota, nějaké plody byly, ale hodně popadalo před dozráním, pak obaleči + hniloba, byly lepší roky. RedHaven je plastičtější a blbuvzdornější a nejdou na něj tak obaleči tudíž ani hniloba a chuť je aspoň průměrně dobrá vždy. Fairhaven může být vynikající nebo taky jalový. MH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 2.11.2023 12:20

Mám také VP na myrobalánu a roste velice silně. Korunu sezazuji často, protože nemám místo na obrovský strom. Řez po výsadbě dělám u všeho známým způsobem na dva až tři pupeny. Proti moniliovému úžehu květů i proti mrazu v květu je odolná Kompakta. Plody ovšem zrají až kolem zrání VP a jsou mdlé chuti a kdo by takové meruňky chtěl pěstovat. Jako chuťově výborná se jeví Candela, ovšem roub zaschl a pravost nového stromku nemůžu zatím potvrdit. Je to jedna z českých odrůd rezistentních vůči šarce (Candela, Adriana, Betinka, Sophinka). Odolnost k monilii neznám a odolnost k mrazu v květu také ne. Proti moniliovému úžehu se dá u meruněk dobře předejít postřiky, mnohem horší je to u kadeřavosti a odumírání pupenů na broskvoních. To se jeví čím dál víc jako těžko řešitelný rébus.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.45 (?), 2.11.2023 12:27
Pane Petře, mohl by jste přidat nějaké fotografie té sesazované koruny VP.? Jistě by mnozí uvítali vidět, jak to děláte a především jaký je výsledek. Jestli to ale nebude možné, považujte mou prosbu za bezpředmětnou.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 2.11.2023 13:57

Ano, značím si: K 234.97 ještě 234.247 a 234.45. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.45 (?), 2.11.2023 15:09
Pane PZP, promiňte mi mou nehoráznou, drzou a nesplnitelnou požadavku.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 158.14 (?), 2.11.2023 15:38

Vyjádření provozovatele:

Níže si můžete přečíst, co všechno jsme pro vás upravili:

...

Nové "hodnosti" za jménem: Abyste měli možnost lépe se identifikovat na našem webu, přidali jsme nové "hodnosti" za vaším jménem. Tyto hodnosti zohledňují vaši aktivitu a přínos na webu a umožní vám se v rámci naší komunity vyznamenat.

Tu názorně vidíme přínosnost Diamantového Zahrádkáře. Ten se tu vyznamenává. Děkujeme.  wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 2.11.2023 15:49

Moc vám to nejde. Na falešný profil pana PP vám skočil zřejmě jen pan Walter, a to je dost málo. Musíte přidat. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika