broskvoň z pecky



host - 180.133 (?)
5.3.2008 12:35

Ne všechny odrůdy zeleniny jsou F1 hybridy.

Je celkem pochopitelné, že udržet populaci bělomasých broskvoňí střední velikosti je snazší, než velkoplodých žlutomasých.

Neznám přesně princip, jakým si daná odrůda udržuje stejné vlastnosti. F1 hybrid to rozhodně není. Možná jde o vliv Apomixie či samosprášení.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 77.39 (?), 4.3.2008 22:02

To je zajímavá úvaha. Osobně si však myslím, že pro zahrádkáře jsou limitujícím faktorem pro pěstování broskvoní v horších podmínkách spíš podnební než půdní podmínky. Strukturu zeminy, částečně i výšku spodní vody lze ovlivnit, teplotní poměry nikoli.
   Jinak podnož St. Julien je běžná slivoňová podnož. Droždínští na ní prodávají většinu slivoní, u nás roste planě. Myrobalány se v odborné literatuře pod broskve nedoporučují, ale při tom mezištěpování - kdo ví? Přesto většímu rozšíření mezistěpení u tak krátkověkých dřevin příliš nevěřím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 186.98 (?), 5.3.2008 8:29

To je zajímavé.  Proč se myrobalán vlastně doporučuje jako kořenotvorná podnož? Osobně mám tendenci se mu vyhnout i když je fakt že mi myroše rostou slušně. Jde jen o doprou kompatibiltu s odrůdami, a bujnější rychlý růst, nebo je to i v hloubce kořenění a odolností stromů proti suchu?

Nevím vlastně co od slivoňových podnoží čekat, na broskvoňovém semenáči mi stromky rostou perfkektně, spíš to chci zkusit. U nás na Valašsku totiž často broskvoňě v určitém věku odchází, klejotok, usychání větví, třeba polovina stromu zajde, pak i zbytek. Ani nejde o vymrznutí, spíš je to v něčem jiném. Napadlo mě, že slivoňové podnože by toto eliminovaly, stejně jako u meruněk. Také jsem ale četl že broskvoně jsou na slivoních krátkodobější, což se vylučuje:-)

Ale už letos zkusím pokusně naočkovat nějaké durancie u nás po mezích redhavenkou, jen jestli se chytí...a pokud ano, jaké budou přírůstky další rok...jen to čekání, to mi to celé kazí:-)

Mějte se, Karlos.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 80.39 (?), 5.3.2008 8:57

Myslím, že prodloužit věk ušlechtilým broskvoním nelze, ani slivoňovými podnožemi, ani mezištěpováním. Analogie s velkými dlouhověkými jabloněmi na semenáčích nejspíš neplatí. Déle vydrží pravokořenné semenáče (tak jak je nemám rád), je ale otázkou, zda je to díky jejich poloplaným vlastnostem nebo absencí srůstové zóny. Dokladem jsou v některých zahradách letité, ale  stále plodící pahýly, vyrostlé z kořenů zasazených a posléze umrzlých stromků.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 180.133 (?), 5.3.2008 10:01

Semenáče jak meruněk, tak broskvoní jsou dlouhověké proto že mají kvalitní kořenovou soustavu a především plody takové velikosti, že se při přeplození (málo listů na plod) nemůžou vyčerpat.  Broskvoně nemají vnitřní mechanizmus jako jádroviny, aby po přeplození začaly střídat. Přeplodí třikrát a konec.

Vítek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 180.133 (?), 5.3.2008 10:07

Jinak z pecky se pěstuje odrůda Marta.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 80.39 (?), 5.3.2008 10:50

Je to někde psáno? Vždyť to už by nebyla Marta, ale její vnitrodruhový kříženec.
  Myslím, že jabloně tvoří  květní pupeny ještě když mají ovoce, takže nadměrně velká násada obvykle redukuje počet květů na příští rok. Většina peckovin až po sklizni

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 180.133 (?), 5.3.2008 11:12

Psáno jsem to nikde neviděl. Myslím, že ji má Radim Pešek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 180.133 (?), 5.3.2008 11:17

Odrůda nemusí být pouze vegetativně množená. Možná tam nějaká menší variabilita bude. Jahoda ´Rujana´ se také množí semenem a u odrůd zeleniny to ani jinak nejde.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 186.98 (?), 5.3.2008 12:27

Zelenina? Množí ano, ale jak...F1 hybridy, nebo speciálně založené porosty šlechtitelů...

Karlos.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 180.133 (?), 5.3.2008 12:35

Ne všechny odrůdy zeleniny jsou F1 hybridy.

Je celkem pochopitelné, že udržet populaci bělomasých broskvoňí střední velikosti je snazší, než velkoplodých žlutomasých.

Neznám přesně princip, jakým si daná odrůda udržuje stejné vlastnosti. F1 hybrid to rozhodně není. Možná jde o vliv Apomixie či samosprášení.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika