Zezelenání nových brambor



PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 14.199 (?)
19.8.2014 9:07

Neměly by se, je v nich údajně moc solaninu. Záleží jak moc velká je zelená plocha. Malé neřešíme a odškrábem.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
kašička - (4) - 39.132 (?), 19.8.2014 8:59, zobrazeno: 10005x

Dobrý den všem,

mám trochu trapný dotaz... sklidila jsem nové brambory-naštěstí ne mocblush, omyla jsem je a nechala v přepravce oschnout, pod stříškou. Pozapomněla jsem na ně a ony zezelenaly. 

Dotaz- mohou se jíst, nejsou jedovaté?

 smějte se jak chcete, ale moc prosím o radu.blush a předem velké díky. kašička

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 14.199 (?), 19.8.2014 9:07

Neměly by se, je v nich údajně moc solaninu. Záleží jak moc velká je zelená plocha. Malé neřešíme a odškrábem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
kašička - (4) - 39.132 (?), 19.8.2014 10:27

frown...vím to o "starých" bramborách, o nových tušila, díky za zprávu, přeji hezké a dobré dny. Rozhodně za hloupost a zapomětlivost se platí...cryingkašička

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 19.8.2014 9:34

Máte dvě možnosti.

1) dát je na delší dobu do tmy a ony zase ztratí zelenou barvu a zredukují solanin.

2) velmi silně je okrájet a vařit v osolené vodě. Solanin je ve zvýšené míře jen ve vrstvě která zezelenala. Vařením v osolené vodě se zbytek solaninu vyplaví do vývaru (takže takovýto vývar určitě nepoužívejte jako základ polévky). Pro děti by měly projít varem ve vodě dvakrát, například jako bramborové noky, švestkové knedlíky v bamborovém těstě, nebo jako předvařená polovina v chlupatých knedlících a slovenských haluškách.

Nevhodné užití je pro tepelnou přípravu "nasucho" či v omastku nebo zapékací směsi (bramborák, hranolky, chipsy, americké pečené, francouzské,...).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 96.89 (?), 19.8.2014 10:19
Ano jsou jedovaté! Celá roslina bramboru, mimo hlízy je jedovatá, ale nezkoušel jsem to. Já bych se s trochu nazelenalými bramborami nevzrušoval. Úplně klidně bych je použil v kuchyni. Ještě jsem se nedopídil, kolik solaninu zelený brambor obsahuje a kolik ho může člověk zkonzumovat, aniž by mu to ublížilo. Určitě na jedno posezení nezkonzumujete dvanáctilitrový kbelík a stejně nekonzumujete v každém jídle brambory, takže kumulace nehrozí.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 14.199 (?), 19.8.2014 10:27

To máte taky trochu pravdu, ale nač dráždit hada bosou nohou, že. Mimoto zelené brambory moc dobře nechutnají. Vcelku to shrnul SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 19.8.2014 10:58

Lehká otrava solaninem se projevuje průjmem. Ano, je lepší se pos... než umřít hlady. Dobrá hospodyňka však volí takovou úpravu, aby si nezkazila pověst a neplýtvala (je jedno jestli vyhodí preventivně zelené nebo nesnědené nechutné).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika