Špatná sklizen



Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?)
25.9.2016 8:51

Tenhle vtípek by mohl platit nejblíže tak na Tenerife, kde skutečně mívají i 3 sklizně brambor za rok, pokud dostatečně prší. Mě by toto téma taky zajímalo, protože to mám vyzkoušeno se stejně negativním výsledkem. Vysvětloval jsem si to jednak menšími srážkami v letním období a také nevhodností dané odrůdy k této vegetační době. Ještě jeden faktor může mít vliv-příliš dlouhý den v červnu v našich podmínkách na rozdíl od subtropů.  Přitom Aljašské brambory rostou skvěte i ve dvacetihodinovém dnu. Snad se zde najde skutečný bramborolog, který vše uvede na správnou míru.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 99.57 (?), 24.9.2016 22:11, zobrazeno: 12263x

Zdravím, chtěla bych se zeptat, jestli někdo ví kde jsem udělala chybu. Moje úroda je totiž menší než to co jsem vysadila laugh

Na záhon ze kterého jsem někdy v polovině června vyndala tulipány, jsem se rozhodla vysadit brambory. Sadba již tou dobu nikde nebyla a tak jsem si jako prodavačka vzala z práce staré brambory určené již na vyhození.

Dala jsem pod ně posečenou trávu, trochu hlíny a sadbu. Nat normální, vše ok. Včera jsem se pustila do kopání a... a nic.  Většinou jsem našla 1-2 brambory menší velikosti, někde dokonce žádnou nebo 2cm mini brambůrky.  Žádné myši u nás nejsou, brambory Laury vysazené na konci března byli ok.

Čím to?  Víte někdo?

Díky za odpověd abych se na příště poučila...

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 182.227 (?), 25.9.2016 8:18

To je tím, že jste je sázela brzo. kdybyste je nasázela teď, začátkem října, mohla jste mít čerstvé, nové už v únoru. P 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 25.9.2016 8:51

Tenhle vtípek by mohl platit nejblíže tak na Tenerife, kde skutečně mívají i 3 sklizně brambor za rok, pokud dostatečně prší. Mě by toto téma taky zajímalo, protože to mám vyzkoušeno se stejně negativním výsledkem. Vysvětloval jsem si to jednak menšími srážkami v letním období a také nevhodností dané odrůdy k této vegetační době. Ještě jeden faktor může mít vliv-příliš dlouhý den v červnu v našich podmínkách na rozdíl od subtropů.  Přitom Aljašské brambory rostou skvěte i ve dvacetihodinovém dnu. Snad se zde najde skutečný bramborolog, který vše uvede na správnou míru.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.137 (?), 25.9.2016 8:53
Na rozdiel od prvého reagujúceho nechcem byť ironický, aj keď Váš príspevok k tomu naozaj zvádza. Ak "v polovine června" zasadíte "staré brambory určené již na vyhození", výsledok ťažko môže byť iný ako bol. Ak použijete certifikované sadivo a v správnom sadzobnom termíne, tak to bude OK ako tá Laura. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 182.227 (?), 25.9.2016 8:59

Znám jednoho chlapíka, který v dřívějších dobách sázel brambory do skleníku a měl je na prodej na jaře. P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6492) - 9.135 (?), 25.9.2016 9:09

A na trhu je vyvažovali zlatem, že?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 25.9.2016 9:37

Nerad mluvím o něčem, čemu nerozumím. Ale druhá sklizeň je globální potřebou lidstva. Takže bych to s tou pokorou k neměnným zákonům přírody tak nepřeháněl. Pokud dobře roste nať, mělo by to za nějakých podmínek fungovat i na hlízy. Červnovou úspěšnou výsadbu brambor znám však bohužel jen z Ameriky a ze středomoří v oblastech, kde je v červnu mnohem kratší den než u nás. Kvalitní čerstvá certifikovaná sadba letos už neporoste. Vyrazí až na jaře. Na Balkáně jsem včera viděl prodávat zelí zasazené před dvěma měsíci s kapkovou závlahou, na Sicílii zrovna sázejí druhá rajčata na vánoční sklizeň. U nás něco podobného půjde taky, když to někdo propracuje. Já začnu ozimým salátem.

Nevím, zda poznámka o zlatu patří ke skleníkovým bramborům nebo k Aljašským. Aljašské se dají běžně koupit kilo asi za dolar a jsou obrovské - dobře se škrábou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 182.227 (?), 25.9.2016 10:04

Kdy je sázel nevím. Ale míval je o dost dřív, než byly v obchodech první brambory. V této době, kdy seženete nové brambory v obchodňáku snad už v lednu, tohle smysl nemá. P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6492) - 9.135 (?), 25.9.2016 11:58

Tak by si měl 182.227 trochu urovnat myšlenky. V jednom postu píše "kdybyste je sázela v říjnu.." v dalším "viděl jsem sázet do skleníku...". Asi to spolu nesouvisí, ale pochopil jsem to, že brambory sázené v říjnu do skleníku jsou ke sklizni brzy na jaře. Co by to v našich podmínkách stálo si netroufnu odhadnout. Samozřejmě že leckde mají dvě nebo více sklizní, stejně jako jinde mají žádnou. Rozhodnutím strany a vlády ale zařídit povinně dvě sklizně celosvětově půjde dost obtížně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 182.227 (?), 25.9.2016 12:31

Ale vůbec ne. Sázené brambory v říjnu do skleníku by byl ekonomický nesmysl i dříve. A asi nejen ekonomický. To jsem opravdu psal ironicky. Co by u nás mohlo narůst venku z neprodaných bramorových zbytků sázených v červnu. P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?0:08
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika