Jak nejlépe uskladnit brambory?



host - 172.173 (?) 
20.3.2007 16:14, zobrazeno: 21974x

Jak připravit  a uskladnit brambory, aby nám co nejdéle vydržely? Jaké odrudy jsou k uskladnění nejvhodnější?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 62.215 (?), 17.11.2007 10:31

Pozorně čtěte. Po leta samozřejmě skladuji brambory ve sklepě. Okamžitě po sklizni brambory do sklepa nedávám. Nechám je ve stodole vydýchat. V otevřených pytlích Pokud možno ve tmě. Po 14 dnech skládám do sklepa. Sypu je na zem sklepa, vyzděnou cementovými cihlami. Jednotlivé vrstvy prosypávám (cukruji) přes jemný cedník dřevěným popelem. Nejlépe z tvrdého dřeva!!! Jde i dřevěné uhlí na jemno rozdrcené. Je to naprosto senzační způsob uchovávání brambor. Za podpory mého dorého sklepa, mi vydrží uložené brambory až do konce května, i déle. Vyhazuji z 6, 10ti pytlů pár brambor. Do skládky samozřejmě brambory na hrubo přebírám. Takto skladuji brambory desítky let. Prosím rozšiřujte mezi lid, pokud Vám není tento způsob znám. Pište mi o Vašich zkušenostech s ev. použitím tohoto způsobu. Hodně úspěchů přeje Zdeněk Dukát

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 17.11.2007 10:40
Popel tedy nedávám, ale jinak postupuji stejně. Za důležité považuji "vydýchání" brambor po sklizni v suchu a poměrně v teple (a kvůli zelenání i tmě) 2 - 3 týdny.  Předčasně uskladněné brambory příliš brzy vyklíčí.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 120.110 (?), 17.11.2007 11:19
Postupuji stejně, mimo toho popela, (soused dává vrstvu dřevěného uhlí pod podlážky) my dáváme brambory do sklepa přímo na cihlovou podlahu. Naseknuté nebo jinak poškozené brambory pak zasypáváme tím dřevěným popelem, který to zakonzervuje nebo je dáváme zvlášť a co nejdřív se musí spotřebovat. Ten popel také používáme na ošetření zaseknutých hlíz květin (třeba jiřinek…). Výška brambor na hromadě by neměla přesáhnout 80 cm. Je také možné použít dřevěné nebo plastové přepravky. Ještě přidávám, že sklep je potřeba řádně vyčistit a nejlépe vysýřit. Teplota ve sklepě je ideální 2-4°C, vlhkost 85-95 %.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 103.186 (?), 17.11.2007 19:11
Mám poměrně teplý a suchý sklep a přesto mi brambory vydrží do nové sklizně. Pečlivě je přikreji na hromadě netkanou textilií "pavučinou" Je zajímavé že nerostou ani nevadnou. Doporučuji všem.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 239.82 (?), 7.8.2009 18:26

Já bych napsal "vysířit". To je od slova "síra", což je prvek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 16.190 (?), 10.8.2009 7:31

Ano, takto je to správně, ale tomu vysířenému sklepu je to jedno

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika