Co so zmrznutymi zemiakmi?



host - 16.250 (?)
19.5.2012 11:40

Tak v odborné literatuře jsem někde četl, že pokud omrzne nať brambor (samozřejmě že nízká, ne pokolena) tak úroda muže být ještě vyšší, než kdyby nezmrzla.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
solide - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (412) - 229.74 (?), 19.5.2012 10:33, zobrazeno: 9240x

ahoj chcel by som poprosit o radu. V minulej noci kedy boli u nas prizemne mrazy -6 C mi zmrzli vnate na zasadenych pekne vyrastenych zemiakoch. Chcem sa spytat co je pre urodu lepsie, stare vykopat a teraz zasadit nove alebo ich nechat vnat nanovo vyrast? Pocul som ze ked sa necha vnat opat vyrast je uroda podstatne nizsia. Ake s tym mate skusenosti?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 102.7 (?), 19.5.2012 11:26

Záleží na tom, jak velkou nať brambory měly. Jestli jste sázel brzy (přirychlené) a keříky už začaly kvést, bude úroda mizerná a je snad lepší vysadit nové. Je-li umrtzlá nať jen nízká - kolem 20 cm a keříky jsou nakopčené, vyrazí znovu a úroda by měla být slušná. Asi ne taková, jako kdyby mráz nepřišel, ale přesazovat není třeba.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 16.250 (?), 19.5.2012 11:40

Tak v odborné literatuře jsem někde četl, že pokud omrzne nať brambor (samozřejmě že nízká, ne pokolena) tak úroda muže být ještě vyšší, než kdyby nezmrzla.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 102.7 (?), 19.5.2012 11:44

To kdyby platilo, tak bychom vzešlou bramborovou nať každoročně pokosili v zájmu vyšší úrody/. To by mělo totiž stejný efekt, jako mráz.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
sight - (1) - 170.110 (?), 6.6.2012 14:56

Rozhodně nechat. Zmrzlá nať brzy obrazí. Mě je spálil mráz taky, všechny vršky. Velmi rané brambory s tím mají krapet problém, ale už obrazily všechny. Rané se vzpamatovaly rychleji. Fakt je, že vypadají stejně dobře, ne-li lépe, než předtím. Jen sem je víc pohnojila a zbavila se tak začínající plísně.

V odborné literatuře jsem četla, že úroda není nižší, jen pozdější, počítejte tak o měsíc déle od standardní sklizně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
solide - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (412) - 229.74 (?), 9.6.2012 8:43

zemiaky krasne obrasili, spamatali sa a dari sa im vyborne -:)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 221.214 (?), 12.6.2012 21:59

děda radil, že když omrznou brambory, je dobré je hodně zalít.. Jenže to jde u malého záhonu... jirka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.5.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika