Brambory 2018



Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 61.187 (?)
12.8.2018 18:03

"A nakonec, těmahle rukama, sám si vykopám plody té nejkrásnější květiny na světě,” ...jak jsem napsal minule.

Ale dnes mě spíš napadá tato říkanka: "Straší nás sedláci straší, že budou brambory dražší. Neboj se můj milej synu, máme jich na celou zimu."

Letošní úroda dopadla na výbornou, cca 20 kg Keřkovských rohlíčků, 80 kg odrůdy Rosara a 100 kg odrůdy Anuschka. Na ukázku přiložena fotka větších hlíz. 

Zleva Keřkovské rohlíčky, Rosara a Anuschka
Zleva Keřkovské rohlíčky, Rosara a Anuschka
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 61.187 (?), 6.6.2018 21:00, zobrazeno: 7059x

Když pršelo, říkal náš dědek Josef ve stejnojmenném románu Jaroslava Matějky, že  "bodó velký brambore.ˇ Včera u nás slušně napršelo, řekl bych na poslední chvíli, neboť natě se už začínaly rozklesávat. V mysli se mi hned zrodila otázka: ˇBodó letos velky brambore?ˇ...a hned si odpovídám, že asi ano, protože porost vypadá nadějně. Jak je tomu u vás?

Anuschka
Anuschka
Keřkovské rohlíčky
Keřkovské rohlíčky
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 25.2 (?), 8.6.2018 19:28

Nu u nás už nepršelo, dlouho. Ale brambory zatím vypadají slušně, natě jsou nízké, ale bohatě rozložité. Natě nejíme, tak uvidíme co bude pod nimi. Z mnohaletých zkušeností by výnos nemusel být marným.  Byli jsme zvykly na Jelly ale ty jsme letos nesehnaly, tak máme Belany, všichni je chválí tak uvidíme. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 61.187 (?), 10.6.2018 7:58

“  …říkáte nejkrásnější květina? Vlaštovičník, ne, konvalinky, ne ne, chrpa, ne, notovka, ale ne, tak která by to mohla být květina. Říkáte nejkrásnější a tady? Sasanka, ne, tak kyprejch, taky ne? Už vím hořeček barvičitý na sedlický hůrce. Ne. Snad ne sibiřský kosatec v aleji číslo 4. Ale kdepak. Brambora. …brambora, to je vlastně orchidej. Už ve sklepě, když vzklíčí očka, výhonky jsou jako z mléčných trubiček. A když je na jaře sázím, beru ty klíčky tak něžně a kladu je do otevřený hlíny, kyprý, jako černý kafe. A když první klíček prorazí ze země na světlo, ale to je radosti. A když brambora kvete, má drobný fialový kvítek jak fialka... se žlutou tečkou uprostřed. A nakonec, těmahle rukama, sám si vykopám plody té nejkrásnější květiny na světě.”

V povídce Čekání na chleba ze Slavností sněženek, již Menzel také zapracoval do své filmové adaptace, pan Major adoruje brambory jako nejkrásnější květinu. A dále pan Major pokračuje „...a hned si uvařím ty raný Saskije nebo Gertje, posypu tvarohem, a jím je obřadně, jako kněz jí hostii, protože brambora, taková mnou pěstovaná a mejma rukama posvěcená, očkama zdobená brambora je to nejkrásnější dílo na světě.“

Květ Keřkovských rohlíčků
Květ Keřkovských rohlíčků
Květ Anuschky
Květ Anuschky
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 61.187 (?), 12.8.2018 18:03

"A nakonec, těmahle rukama, sám si vykopám plody té nejkrásnější květiny na světě,” ...jak jsem napsal minule.

Ale dnes mě spíš napadá tato říkanka: "Straší nás sedláci straší, že budou brambory dražší. Neboj se můj milej synu, máme jich na celou zimu."

Letošní úroda dopadla na výbornou, cca 20 kg Keřkovských rohlíčků, 80 kg odrůdy Rosara a 100 kg odrůdy Anuschka. Na ukázku přiložena fotka větších hlíz. 

Zleva Keřkovské rohlíčky, Rosara a Anuschka
Zleva Keřkovské rohlíčky, Rosara a Anuschka
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 222.93 (?), 29.8.2018 21:32

Nedám dopustit na Dali.Loni cca 55kg ze 4 šňorků á 4m. Vydržely do vánoc. Letos jenom25kg, začátkem července dva dny deště a plíseň. Ale chuť excelentní. Pro příští rok bude zase repete.

BadyLu

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika