Opadal mi gin-seng



host - 142.13 (?)
14.11.2013 10:32

Ano, byl z Lidlu a v docela pěkné černé hlíně. To je tedy škoda, že jsem toto nevěděla dřív, kdesi jsem totiž předtím četla radu "po přinsení z obchodu okamžitě vše přesazovat, protože ty plastové květináčky jsou jen přepravní a rostlina v nich trpí". Nevím jistě, jestli to dokonce neříkali v Receptáři.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Petra P. - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (66) - 142.13 (?), 14.11.2013 8:35, zobrazeno: 16003x

Opadal mi ficus gin-seng. Postupně shazoval listy už co jsem ho přinesla domů a přesadila, ale teď už má skoro holé větvičky. Mám ho rovnou vyhodit nebo se to dá nějak zachránit? Kořeny i "kmínek" má zdravé. Příčinu bych viděla v tom, že to neumím asi správně zalévat.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 244.2 (?), 14.11.2013 9:09

Neměla jste jej přesazovat hned po přinesení domů. Spojila jste tak dva stresové faktory přemístění a přesazení. 

Stejně jako u ficus benjamina, není shození listů problém. Problém je přelití a pokud dojde k shození listů v důsledku pželití, pak se špatně substrát odvodňuje. Já osobně to řeším tak, že do takto postiženého květníku pisázím nějakou Tradescantii (lidově voděnka, blázen drobnolistý,...) který rychle prokoření a přebytek vláhy odstraní. Znovu zalévat začnu až začne vodšnka vadnout. I pak ji udržuji na hranici vadnutí do doby, než se začne vzpamatovávat zachraňovaná rostlina. Fikus obrazí někde v okolí kmínku, přebytečné a zaschlé větévky vystžíhejte, až bude s jistotou rašit.

Podobně se dá postupovat i u přelité vánoční hvězdy, tlustice aj.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 142.13 (?), 14.11.2013 9:22

Aha, to jsem nevěděla - ještě jsem ho, chudáka, dvakrát přemístila doma. Myslím, že přelitý není, dočetla jsem se, že si zadržuje vodu v tom silném kořeni/kmínku, takže zalévám 1x týdně až 1x za 14 dní trochou ne úplně studené vody. Ficus mám zasazený v substrátu na sukulenty. Nemohl by být hlavní problém to? Dočetla jsem se to tak v radách na internetu, ale dnes jsem našla ještě radu "přesadit do substrátu pro pokojové rostliny". Třeba má málo živin?

Petra P.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 14.11.2013 9:31

Protože si drží vodu ve kmínku, klidně můžete i měsíc nezalévat. Dokud totiž po přesazení nevytvoří nové kořínky, měl by být substrát skoro-suchý, nikoliv vyprahlý. Hlavně jej znova nepřesazujte. Ono pokud byl připraven k prodeji na akci v Lidlu, byl možná přesazen 1-2 měsíce před vyskladněním aby bylo jisté, že se ujmul a minimálně 6 měsíců od prodeje se nemusel přesazovat, případně i 2 měsíce přihnojovat. Tedy 14 dnů po zahájení růstu můžete do zálivkové vody přidat 1/2 doporučené dávky kapalného hnojiva. Vždy ale platí, že pokojovky přihnojujeme podle toho, kolik živin si vzaly ze substrátu. Pokud nerostou a substrát je čerstvý, nepřihnojujeme (jinak půdu zasolíme).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 142.13 (?), 14.11.2013 10:32

Ano, byl z Lidlu a v docela pěkné černé hlíně. To je tedy škoda, že jsem toto nevěděla dřív, kdesi jsem totiž předtím četla radu "po přinsení z obchodu okamžitě vše přesazovat, protože ty plastové květináčky jsou jen přepravní a rostlina v nich trpí". Nevím jistě, jestli to dokonce neříkali v Receptáři.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 15.11.2013 13:04

Vždy je potřeba používat svůj rozum a nikoliv skororeklamní sdělení různých loskutáků a receptářů. Ano, je spousta kontejnerovaných květin, které na svého zákazníka čekají třeba i rok (Baumax, Hornbach) a pak jsou květiny pro sezónní nabídku a instantní použití (typicky azalky, vánoční hvězdy, kalanchoe, vánoční kaktus, brambořík,...) u nichž se naopak předpokládá, že až vyčerpají dodané živiny za substrátu, tak je zákazník konzumního typu zahodí.

Zákazník pěstitelského typu takovéto květiny většinou nezískává z marketu, ale od známých "já bych to vyhodila tak si to vem a dělej co umíš" ři v doprodeji (pocem malej, uzdravíme vypipláme a budeš fešák).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika