Ptačí zob



host - 151.203 (?)
16.4.2008 23:32

Do trojsponu se sází když chcete živý plot širší. Obyčejnému smrtelníkovi stačí v řadě, tak 3 ks na jeden běžný metr plotu. Na řízkování bych se musel podívat. s ohledem na cenu sazenic jsem řízkování doma neřešil. Tedy s výjimkou trojobalového řízkování

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2   
host - 174.94 (?), 4.2.2008 11:14, zobrazeno: 28893x

Dobrý den! Kdo mi poradí, jak mám vysázet ptačí zob jako živý plot? Jak daleko od plotu a od sebe? Předem děkuji. Marcela

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 151.203 (?), 4.2.2008 23:23
Ptačí zob, stejně jako většinu keřů se sázi asi 3 ks na metr. Od plotu ho vysa´dte tak daleko abyste okolo něj prošla, pokud ho chcete stříhat. Pokud ho můžete stříhat z druhé strany plotu, můžete samozřejmě blíž. A jak daleko -záleží jak chcete pěstovat široká plot. Soudím, že chcete stříhat, tak můžete ptačí zob držet v šířce 30 - 60 cm v pohodě. Kupte si poloopadavý, latinsky psát nebudu abych si neudělal ostudu. A pro víc rad si zaskočte do knihovny, mohli by tam mít knihu o živých plotech. Bude tam popsána i technologie výsadby  a způsob stříhání.

Pokud jezdíte do Prahy - zastavte se v dendrologické zahradě v Průhonicích (na pravo od dálnice při cestě do Prahy (za kruháčem k marketům). mají tam vzorové živé ploty z četných dřevin. Tuto zahradu se neple´tte s parkem, který je u zámku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Josef Svojanovský - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (80) - 255.238 (?), 5.2.2008 0:39

Před léty jsme dělali z užitkových zahrad kolem domu tři okrasné a na dvě jsme dali ptačí zob. Jednak, aby jsme zaclonili výhled do zahrad a zároveň zamaskovali vchod na druhou zahradu. Co se týče jak daleko vysazovat, to Vám poradil pán v příspěvku. Já Vám napíši jak jsme to udělali a proč a Vy si z toho vyberte co se Vám hodí. Také přikládám foto. Prvně jsme asi o 4 cm snížili zeminu v místě vysadby. protože jsme měli danou šíři i délku. Malé keříky jsme zasadili do země asi 2-3 cm nad rozvětvení. To proto, aby hned od spodu byly větve a né prvně malý kmínek a pak větve. Vypadá to lépe a získáte větší kořenový systém. Vysazovali jsme takto asi kolem 60 metrů. Protože po čase zjistíte, že Vám začne prorůstat tráva, kterou musítě plet a při délce plotu je to pracné. My jsme to vyřešili tak, že jsme dali mulčovací tkaninu. Směrem do zahrady jsem pomocí upraveného rýče zaryl do země kraj mulčovací tkaniny a tím jsme docílili, že jsme měli vytvořený okraj, dá se říci 50 cm žlabu. Na druhé straně, t.j. k plotu byl betonový okraj. Do toho "žlabu" jsme dali kůru asi 1 cm pod okraj. Tím jsem mohl sekačkou pohodlně sekat až ke kraji a kůra zustávala ve žlabu. Mulčovací tkanina i kůra v době velkých veder zadrží vlahu a keře netrpí suchém a rostou. Hlavně co nejvíce zalévat, pokud jsou vedra, tak každý den. Co se týká růstu a stříhání, tak se snažit držet keře více u země než je nechat vyrůstat. Každé stříhání je rozvětvuje. Já jsem je stříhal, když porost povyrostl cca o 8- 10 cm, tak jsem jej zastřihl asi o 1/3. Nelitujte stříhání, pak budou keře husté. Po zasazení jsme je po 3 týdnech pohnojili. Hnojili jsme je Kristalonem-Startem. Ze začátku většinou po každém stříhání jsme keře hnojili. Později už dvakrát na jaře a pak v průběhu léta. Keře jsme koupili neopadavý. V současné době máme šíři keřů asi 50 cm a výšku držím kolem 2 metrů. Těsně před zimou jej naposledy ostříhám a na jaře krásně obráží. Nemusíte mít strach, že omrzne. U nás jsou mrazy dost, protože jsme na Vysočině a keře se mají čile k světu.

Mulčovací tkanina
Mulčovací tkanina
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 174.94 (?), 5.2.2008 16:32

Moc vám děkuji za radu a moc se těším na jaro až začnu zakládat živý plot. Nejprve jsem myslela, že si tam vysázím tis, ale dočetla jsem se, že je jedovatý a vzhledem k tomu, že máme malé děti a malého pejska jsem si to rozmyslela. Zdravím Marcela

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 151.203 (?), 5.2.2008 19:45
Tis je jedovatý. Ale malé děti máte malé jen chvilku a to je ohlídáte (lépe ty tisy než děti). A tis vám bude dělat parádu na zahradě stejně jako děti které dorostou v dospělé lidi. Navíc kdysi jsem slyšel jednoho špičkového dendrologa, který právě na otázku zda sázet tisy odpověděl, že je natolik hořký (nedobrý) že žádné dítě si ho nevezme tolik, aby se otrávilo.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
lucok - (2) - 249.20 (?), 16.4.2008 23:28

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat,  zda se Ptačí zob vysazuje pouze v trojsponu nebo stačí výsadba v jedné řadě? A mohu si ho nařízkovat teďkom v tomto období po sestříhání ihned po výsadbě? Předem moc děkuji za užitečné rady, kterých není nikdy dostatek:-) Lucka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 151.203 (?), 16.4.2008 23:32

Do trojsponu se sází když chcete živý plot širší. Obyčejnému smrtelníkovi stačí v řadě, tak 3 ks na jeden běžný metr plotu. Na řízkování bych se musel podívat. s ohledem na cenu sazenic jsem řízkování doma neřešil. Tedy s výjimkou trojobalového řízkování

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
lucok - (2) - 249.20 (?), 17.4.2008 23:24

Moc děkuji za radu s výsadbou:-) A co se týče té ceny, ta je sice opravdu přijatelná, ale potřebuji toho okolo 80 m. První část mám již připravenou k sadbě a tu druhou jsem přemýšlela, že bych vyzkoušela řízkováním. Nemám však s řízkováním žádné zkušennosti, tak se toho trochu obávám - ale snad není co ztratit:-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Daniela. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1262) - 204.208 (?), 18.4.2008 11:07

Já jsem si před lety namnožila ptačí zob sama a šlo to dobře.  Řízky  (dlouhé asi 20 cm) se odebírají v červnu z mladých výhonů, které již nejsou měkké, ale ještě nezdřevnatěly.  Listy jsem podle rady zkrátila na polovinu, kvůli odparu vody. Spodní část řízku jsem nad posledním pupenem seřízla šikmo a sázela jsem je do květináčků (dva díly rašeliny + jeden díl písku), které jsem dala do skleníku. Abych zvýšila vzdušnou vlhkost, tak jsem je ještě zakryla seříznutou půlkou z petlahve. Ze začátku se musí hodně zalévat. Zakořenily všechny. Po měsíci jsem je odkryla a nechala přes zimu ve skleníku. Další rok na jaře jsem je vysadila ven. Pro zajímavost jsem zkusila dva řízky píchnout do volné země - přímo do skleníku. Ty jsem také zakryla petkou.  Vykořenily také. Za zkoušku to stojí a člověk má radost z toho, že si něco vypěstoval sám.  Zdravím  - Daniela.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 125.19 (?), 28.4.2008 23:12

Pani Daniela, mám na Vás otázku.Potrebujem z tohto Ptačího zobu vypestovat 80 metrov dlhý a asi 40-50 cm široký plot.Chcela by som aby mi vyrástol do výšky asi 2 metrov.Poradte mi prosím, ako daleko maju byt od seba pripravené odrezky po dlžke a aj po šírke, aby som docielila požadovaný rozmer.A majú sa tieto šikmé odrezky dat do stymulátora?A kolko odrezkov treba dat na jedno miesto?Možem aj po dva?Čo ak ich dám len po jednom a neuchytia sa, ostane tam fuga, prosím poradte mi.A kedy mám začat so zastrihavanim aby hustol a zároven aj rástol???DAKUJEM PEKNE...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika