Příprava půdy před založením sadu



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
kema83 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (174) - 200.142 (?) 
16.6.2014 20:10, zobrazeno: 58354x

Dobrý den, mám dotaz ohledně přípravy půdy před založením ovocného sadu. Nevím přesně jak na to, potřeboval bych poradit. Co jsem se díval a četl jsem, tak mám začít cca 3 roky předem. Jedná se o pozemek, kde se nyní nachází zasetá pšenice, takže po žních chci na tento pozemek rozvést koňský hnůj (jiný neseženu) a poté po zaorání zde zaseju pravděpodobně hořčici a tuto jetšě na podzim zaorám. No a pak bych tam chtěl na jaře zasét vojtěšku, kdy tuto po 2 letech zaorám s další dávkou hnoje. Myslíte, že to tak bude stačit? Kolik by měla být dávka hnoje? Ještě přemýšlím o rozboru půdy. Děkuji za rady

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 16.6.2014 20:30

Máte-li před založením sadu 3 roky času, máte jistou výhodu. Rozbor půdy je jistě dobrá věc. Důležité je taky, co je to za pozemek jaký je jeho půdní profil, a co na něm dostlo doposud. Jestli je to pole, které se pravidelně obdělávalo, je možné je po sklizni poorat, přiměřeně pohnojit a stromky na podzim vysázet. Hnojem, zeleným hnojením a vojtěškou jistě nic nepokazíte, otázkou je, zda to není zbytečná ztráta tří roků času.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
kema83 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (174) - 200.142 (?), 16.6.2014 20:37

Tak předtím to bylo normálně obdělávané pole, poslední roky ale nehnojené hnojem a pěstovaná pšenice po sobě, takže i proto bych chtěl, aby se do půdy dostaly napřed nějaké živiny. Profil půdy je hlinitá strřeně těžká půda na pomezí černo a hnědozemě - spíš hnědozem s orientací jihozápad, mírný sklon, nadmořská výška cca 240 mnm, oblast teplá, mírně vlhká

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 17.6.2014 12:37

Koňský hnůj bez fermentace Vám pozemek zaplevelí. Pokud můžete, navážejte si hnůj průběžně do hnojiště a až ho budete mít dost velkou hromadu, tak ho po překopání ušlápněte a rozpařte prolitím vodou (jako se startuje pařník). Nechte minimálně dva týdny fermentovat a pak teprve rozvezte na pozemek. K odplevelení pozemku se po hnojení tímto fermentovaným hnojem doporučují brambory. Vojtěška je výborná, pokud je na pozemku dostatek vody (závlahou, podzemní v mírné hloubce cca 2 m apod). Vojtěšku můžete ponechat i v meziřadí jako zasetou místo trávníku do doby, než se rozrostou koruny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
kema83 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (174) - 200.142 (?), 17.6.2014 15:44

A nebrala by vojtěška mladým stromkům vláhu? Ten hnůj je uložený na hromadě u stáje, to nestačí?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 17.6.2014 20:24

Výpar vody vojtěškou záleží na listové ploše. Protože však vojtěška vytváří biomasu i formou mohutného kořenového systému, využívá se toho, že nízko a často sekaná nespotřebuje tolik vody na vytvoření biomasy, kterou už není potřeba zaorávat. Při nízkém sekání ji pak vytlačí jeteloviny a jednoděložné trávy.

Pro termickou likvidaci semen plevelů je nutný buď dlouhý pobyt ve střevech bez volného vzduchu (což u koní není) nebo několikahodinové překročení teploty nad 70°C což na volně sypané skládce u stáje není. Překopání hromady zajistí, aby všude byla přibližně stejná vhhlost. Ušápnutí zajistí vytlačení tepelně izoačních bublin vzduchu a prolití vodou nastartuje enzymy nutné pro zahájení fermentace.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
kema83 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (174) - 200.142 (?), 17.6.2014 22:02

Takže jestli tomu dobře rozumím, tak tu vojtěšku mám jen séct a to posečené dát pryč? Jako že tu půdu obohatí svými kořeny?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 17.6.2014 22:54

nic jsem neříkal o tom dát pryč... prostě uvedl jsem to jako alternativu trávníku (z lipnic, kostřavy i jílku) a taky jako trávník při mulčování nechat rozložit v místě, kde dopadla posekaná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
kema83 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (174) - 200.142 (?), 18.6.2014 20:08

Takže i tu vojtěšku teda mulčovat a nechat normálně ležet, aby se rozložila?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 18.6.2014 23:01

Tu před založením sadu zaorat, tu vysetou místo trávy po výsadbě stromků mulčovat a nechat normálně ležet, aby se rozložila.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika