Typ travního osiva pro daný účel



host - 141.127 (?)
10.6.2009 11:10

Dobrý den,

díky za odpověď. Trávník zpravidla sekám každý týden o víkendu. Jak jsem již psal, mám zavlažování, hnojím, a mám i kombinovaný vertikutátor s aerofikací. Co se týče polohy, tak část trávníku je úplně ve stínu, kam prakticky vůbec nepřijde slunce, zbytek zahrady je slunný. Půda je černá, trochu jílovitá, aplikoval bych ještě písek pro zlepšení. Přístí rok budu kupovat vřetenovou sekačku. Na této půdě již pěstuji Supru od Wolfu a daří se jí. Na tuto zahradu ale Supru dávat nechci, protože ji výrobce charkaterizuje jako okrasnou, ne jako zátěžovou, a zas bych rád vyzkoušel něco jiného, když si Barenb. každý chválí :)

Na stránkách Barengrug jsem prácě koukal na nabídky. Kromě Gazonu jsem viděl i golfové směsi, které vypadaly taky dobře. Např. by mě zajímalo, jesti by byla vhodnou volbou směs Green II (pouze psineček výběžkatý) ev. Green I popř. i jiné golfové směsi na mé podmínky?

Rád bych měl trávník pěkný, odolný, ale aby mi v mých podmínkách (stín) ta golfové vzešla a dařilo se jí, eventuelně tomu Gazonu? A co směs Shade?

Díky za názory..

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 141.127 (?), 8.6.2009 22:58, zobrazeno: 7024x

Zdravím kolegy trávníkáře,

po úspěšném vypěstování Supry od Wolfu bych rád na další menší zahradě vyzkoušel vypěstovat osivo od Barenbrug. Na jejich stránkách jsem vyhrabal dokonce i katalog, je tam velký kvantum směsí, a nevím si příliš s výběrem rady. 

Moje zahrada není příliš velká, má výsuvné postřikovače od Gardeny, na část trávníku se nedostane slunce. Trávník se bude v létě využívat docela dost, tedy nárok na odolnost je na místě. Rád bych měl trávník také nízký, aby se hezky chodilo. Z tohoto důvodu, co jsem v jejich katalogu (fi. Barenbrug) našel se mi dokonce zamlouvá golfová směs, ale nevím, jestli je vhodná na tento typ využití, zda nevyžaduje nějaké časté sečení (vícekrát za týden :); konkrétně směsi jako Green I nebo Green II. Zřejmě typ Gazon by byl dobrý. Uvítám zkušenosti s jednotl. směsi.

Už jsem se přesvědčil, že kvalita směsi je opravdu jeden z nejdůležitějších faktorů pro hezky vypadající a zdravý trávník. Proto bych nechtěl tento výběr podcenit a rád bych se nechal inspirovat Vašimi radami..

Všem díky :)

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Houdaaal - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (247) - 93.178 (?), 10.6.2009 10:27

Váš dotaz by vyžadoval poměrně komplexní a strukturovanou odpověď, která by vycházela i z dalších informací, které jste neuvedl. Jako světelné podmínky na stanovišti či typ péče, který trávníku hodláte věnovat. Trávník nízký vyžaduje častější sečení, to se ale příznivě odrazí v hustotě trávníku.

S volbou Gazonu od Barenbrugu byste měl být velmi spokojen. Jeho složení by mělo být předpokladem okrasně-rekreačního trávníku. Zrovna teď jsem ho viděl prodávat v inzerci, takže byste ani nemusel kupovat celý pytel 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 141.127 (?), 10.6.2009 11:10

Dobrý den,

díky za odpověď. Trávník zpravidla sekám každý týden o víkendu. Jak jsem již psal, mám zavlažování, hnojím, a mám i kombinovaný vertikutátor s aerofikací. Co se týče polohy, tak část trávníku je úplně ve stínu, kam prakticky vůbec nepřijde slunce, zbytek zahrady je slunný. Půda je černá, trochu jílovitá, aplikoval bych ještě písek pro zlepšení. Přístí rok budu kupovat vřetenovou sekačku. Na této půdě již pěstuji Supru od Wolfu a daří se jí. Na tuto zahradu ale Supru dávat nechci, protože ji výrobce charkaterizuje jako okrasnou, ne jako zátěžovou, a zas bych rád vyzkoušel něco jiného, když si Barenb. každý chválí :)

Na stránkách Barengrug jsem prácě koukal na nabídky. Kromě Gazonu jsem viděl i golfové směsi, které vypadaly taky dobře. Např. by mě zajímalo, jesti by byla vhodnou volbou směs Green II (pouze psineček výběžkatý) ev. Green I popř. i jiné golfové směsi na mé podmínky?

Rád bych měl trávník pěkný, odolný, ale aby mi v mých podmínkách (stín) ta golfové vzešla a dařilo se jí, eventuelně tomu Gazonu? A co směs Shade?

Díky za názory..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Houdaaal - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (247) - 248.127 (?), 10.6.2009 21:26

Trávník z jedné odrůdy bych osobně nevolil. Právě odrůdová pestrost dává předpoklad, že trávník bude prospívat na různých stanovištích a za různých podmínek obecně - časem prostě převládnou v travním porostu odrůdy, kterým dané podmínky na ploše vyhovují nejvíce.

Bavil jsem se s pánem od Adama (hlavní zastoupení Barenbrugu u nás), který mi řekl, že budu s Gazonem spokojen, a to mám podobné nároky na trávník, jako Vy. Rovněž jsem s ním mluvil například o směsi Tee na golfová odpaliště (která by měla být jak vzhledná, tak odolná vůči poškození). Ale jednak se tato směs ani volně neprodává a za druhé to Gazon prý jistí:-)

Pokud máte část pozemku většinu dne zastíněnou, tak tam můžete použít směs do stínu.

Jestli máte jílovitou půdu, dopískujte.

A jak velkou plochu to máte k osetí?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 141.127 (?), 11.6.2009 12:21

Dobrý den,

tuhle plochu mám malou, cca. 50m2, právě o to bych to chtěl mít lepší :) Mám teď ale nejasno, zda si vybrat Gazon (aby rostl ve stínu) nebo Shade (aby se mu dařilo na části zahrady, kde je přímé slunce)?!

Vzhledem k tomu, že je to velké balení (15kg), tak váhám, ale protože si B. každý vychvaluje, tak bych do toho šel. Zbytek by se dal jistě uskladnit a použít v následujících sezónách. Koukal jsem i na Wolfa, na směs Loretta, ale o jejím růstu ve stínu informace nemám. Vy ano? Ale asi předpokládám, že příznivec Wolfu nebudete :)) Já mám na slunném stanovišti Supru a daří se jí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Houdaaal - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (247) - 93.178 (?), 11.6.2009 12:41

Tomu se říká dilema... Nedokážu Vám s jistotou říci, jaké rozhodnutí je správné - zda pouze Gazon či Shade. Taky mám část zahrady ve stínu po velkou část dne (je to průchod podél domu, kde je z druhé strany hustý a vysoký živý plot). Přímé slunce tam svítí jen několik hodin za den. Rozhodl jsem se dát Gazon všude po zahradě a uvidím, co to udělá. Třeba Romance (odrůda jílku vytrvalého od Barenbrugu ve směsi Gazon), má prý výborné výsledky při zatížení spojeného se zastíněním.

Celé balení kupovat nemusíte, v inzerci na těchto stránkách jsem viděl k prodeji oba druhy travního osiva.

Na 50m2 prostě patnáct kilo nevyužijete. 15 kilo je k osetí asi 600m2, takže i kdybyste sel každý rok znovu, nespotřebujete celý pytel dřív, jak za 12 let:-) A musíte počítat s tím, že klíčivost osiva po druhém roce začne klesat. Osivo staré 3 roky ještě použít jde (vysel byste ho prostě více), ale starší osivo bych již nedával.

A máte pravdu, Wolfu moc nefandím, připadá mi předražený. Netvrdím tím, že třeba osivo Supra není kvalitní či dokonce špičkové, ale za ty peníze... je to dle mého prostě moc...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 141.127 (?), 12.6.2009 12:07

Dobrý den,

rozhodl jsem se pro Shade, předpokládám, že ho slunce nezlikviduje :) Přeci jenom bych nechtěl, abych měl ve stínu nezarostlá místa, to už jsem zažil, kdyby jsi použil obyčejné osivo - vážené v obchodě, a za 3 roky mi to nezarostlo. Tak uvidíme, jak to bude růst :)

Ještě se chci zeptat, budu muset trochu vyrovnávat terén, protože za ty roky to kleslo, kopalo se tam zavlažování, a jsou tam hrboly. Jakou zeminu na vyrovnání? Kupovat ty pytle se zeminou určené pro trávníky mně přijde divné, a hlavně docela hrahé.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Houdaaal - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (247) - 93.178 (?), 12.6.2009 12:29

Směs do stínu je určená do stínu, protože obsahuje odrůdy, které prospívají ve stinných podmínkách (jako metlice trsnatá, která je často v daných směsích nejvíce zastoupena).

Klíčem je vybrat vhodné travní druhy do daných podmínek. Nemám s tím osobní zkušenost, ale domnívám se, že travní směs do stínu bude na slunci trpět (respektive stínomilné druhy trav ve směsi budou postupně potlačovány až vymizí, a to na úkor jiných travních druhů, respektive plevelů). Možná kombinace obou druhů travních směsí by byla řešením. Ale můžete to pojmout jako pokus, určitě bych rád věděl, jak nakonec dopadnete.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 99.169 (?), 12.6.2009 13:42

Tak já mám aplikovaný Barenbrug Shade v prostoru pod kaštany, ale část/směrem na východ/ je cca 3/4 doby osluněná a zatím jsem nezaregistroval rozdíl. Je pravda, že je tam zatím cca 7 týdnů a letos toho slunce moc nebylo.

Ivan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 141.127 (?), 12.6.2009 15:33

Já mám spíš obavy, aby ten Gazon rostl ve stínu, proto volím Shade.

Až budou nějaké výsledky, podám sem report! :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika