Mulčování trávníku na zahradě - pro a proti



Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 214.234 (?)
28.6.2009 11:01

Já bych to , že je potřeba apoň jednou za rok trávník důkladně vyhrabat od namulčované hmoty, netvrdil tak kategoricky. Roky sekám bez koše, nic nevyhrabávám a pro mne trávník vypadá dobře, je hustý a dobře vyhovuje našemu běžnému rekreačnímu používání. A ještě předcházím zbytečným nákladům na opotřebení bot, které by vzniklo při odnášení košů s posekanout rávou na hromadu, či při jejím zbytečném vyhrabávání. Kromě toho čas, ketrý ušetřím tím, že nemusím likvidovat posekanou trávu, mohu využít pro rekreaci a pro příspívání do diskuzí na www.zahrada.cz.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8   
                     
Houdaaal - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (247) - 248.30 (?), 22.5.2009 19:28

První otázka, kterou jste položil, je na sekání trávníku. Ale z kontextu odhaduji, že se ptáte na zavlažování. Určitě bych doporučil jiné diskuze na tomto fóru, konkrétně v sekci "závlahová technika" - tato otázka nemá s mulčováním moc společného. Ale pokud vím, doporučuje se zavlažovat ve večerních či ranních hodinách, kvůli sníženému odparu vody vlivem nižší teploty.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 145.102 (?), 28.6.2009 10:33

Nevím, kdo z vás čte návody, ale v návodu na mulčovací sekačku Honda se píše, že pokud se mulčuje je potřeba apoň jednou za rok trávník důkladně vyhrabat od namulčované hmoty! Myslím, že to mluví za vše.

Pokud chcete okrasný trávník, to je takový, který dobře vypadá je hustý a určený k běžnému rekreačnímu využívání, tak trávu vždy sbírejte. Předejdete tak zbytečným nákladům na závlahu, boj s mechem a plísněmi.

Tomáš ŠENA trávníkář

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 214.234 (?), 28.6.2009 11:01

Já bych to , že je potřeba apoň jednou za rok trávník důkladně vyhrabat od namulčované hmoty, netvrdil tak kategoricky. Roky sekám bez koše, nic nevyhrabávám a pro mne trávník vypadá dobře, je hustý a dobře vyhovuje našemu běžnému rekreačnímu používání. A ještě předcházím zbytečným nákladům na opotřebení bot, které by vzniklo při odnášení košů s posekanout rávou na hromadu, či při jejím zbytečném vyhrabávání. Kromě toho čas, ketrý ušetřím tím, že nemusím likvidovat posekanou trávu, mohu využít pro rekreaci a pro příspívání do diskuzí na www.zahrada.cz.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 217.146 (?), 22.5.2009 19:31

Trávník sekám jednou týdně obyčejnou sekačkou se sundaným košem. Pokud se neseče příliš vysoká tráva (nad 10 cm) je to bez problému. Zbytky trávy si člověk tahá sebou pouze pokud je po dešti. Nejsem travní fanatik a tak trávu vyjma opravdy horkého období nezalévám. Nedělám to proto, že bych si myslel, že je to trávníku nějak extra prospěšné, ale proto že jsem línej nosit trávu na kompost a neustále se zvětšující hromada kompostu mne znervozňuje. Jediné co si nejsem jist jestli se tímto způsobem nenapomáhá šíření třeba sedmikrásek po zahradě (zjara aplikuji travin).  Dokonce jsem tuto sekačkovou metodu použil s celkem uspokojivým výsledkem na podzim na sběr listí, tj. pokud nebylo listí mnoho, nadrtil jsem ho sekačkou bez koše a nechal bejt.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Houdaaal - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (247) - 248.30 (?), 23.5.2009 8:07

Taky sbírám listí sekačkou:-) Jinak ohledně těch sedmikrásek, jde o to, jestli už byly před vysemeněním - pokud ano, tak asi napomáháte jejich šíření (obávám se). Jakmile sedmikrásky vykvetou, tak už je vlastně pozdě. Někde jsem četl, že semínka rostliny dozrávají i po useknutí (ač o něco pomaleji). Moje vlastní zkušenost je, že ani každotýdenní sekání proti množení sedmikrásek nepomůže - kvetou jako divé. Častější sekání ale pomáhá proti pampeliškám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 214.234 (?), 23.5.2009 8:59

Sedmikrásky... vidíte, já bych je chtěl, a u nás moc nerostou. Když jsme kdysi koupili dům, tak na zahradě nebyla jediná sedmikráska. Tak jsem koupil aspoň pár pytlíků šlechtěných sedmikrásek a rozházel jsme je po trávě. Vyrostla snad jen jedna rostlinka. Jinak se nám tu pak sedmikrásky objevily snad až po třech letech a dodnes je jich tu jen pár. Mážná je to i tím, že trávu sekám až doroste tak do 20-30cm a tak to není pro sedmikrásky ideální prostředí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Houdaaal - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (247) - 93.178 (?), 23.5.2009 9:31

Také jsem narazil na tuto informaci - sedmikráskám nesvědčí občasné sekání při vysoké trávě. Pro pampelišky to platí prý zase obráceně. Takže pokud chcete víc sedmikrásek, tak sekat častěji:-) Ale když už nemáte v trávě nic jiného, už to pak možná není to pravé;-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
lea. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (459) - 120.236 (?), 23.5.2009 20:09

jo, sedmikrásky jsou krásný a romantický do chvíle, než si všimnete, že kromě nich není v trávníku tráva. o kus dál to samé s jetelem a vrcholem je nějakej ten prasetník nebo jak jste psali, že se to jmenuje. to pak jde romantika stranou...:)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 214.234 (?), 23.5.2009 20:49

Pampelišky... ty zřejmě nemají taky rády vysokou trávu. Kdysi jsem koupil chalupu, kde předchozí majitelka sekala trávu jem jednou ročně a tam pro změnu zase první jaro nevykvetla na zahradě jediná pampeliška, i když okolní zahrady byly úplně žluté. Snad proto, že jsem tam trávu během roku sekal častěj, měl jsem další jaro zahradu pěkně žlutou stejně jako sousedi.

Romantika...a co je na sedmikráskách a jeteli špatného? Mě stačí, že mám pod nohama něco zeleného. Je mi prostě jedno co tam roste, nepovažuji jetel nebo pampelišky za něco méněcenného. Vadili by mi kopřivy, ale ty se sekáním samo stratí,

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Houdaaal - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (247) - 248.30 (?), 23.5.2009 21:28

Ono asi Vaše pojetí vysoké trávy se liší od mého;-) Sekání jednou za rok, to je už model "pralesní" louky - dělám si legraci, samozřejmě. Ale sekáním až vysoké trávy jsem myslel několikrát za sezónu. Vidím pampeliškové výsledky u našeho souseda, který si to nechá vždy pěkně narůst. Zrovna nedávno se z jeho zahrady vznášel, pro některé uživatele romantický, oblak pampeliškových semínek na okolní zahrady a s kouzelnou tichostí dosedal do záhonků všech okolo;-) Soused seká přibližně jednou za měsíc.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika