Mulčování trávníku na zahradě - pro a proti



FilipS - (10) - 132.15 (?)
22.5.2009 19:25

Je opravdu dobré sekat trávu večer? Slyšel jsem, že se to obecně doporučuje, ale je to jen fáma, která se pořád opakuje. Prý je lepší zavlažovat v časných ranních hodinách, aby na listech trávy nezůstávaly kapičky přes noc, kdy ho to oslabuje, hlavně ve studených spíše podzimních nocích... Nejsem odbordníkem a rád se poučím

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8   
                     
Houdaaal - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (247) - 93.178 (?), 22.5.2009 12:33

Teoreticky mám určitou představu o mulčování. Viděl jsem ho i na vlastní oči (ale použité na vysoké trávě - ten člověk pak už mulčování moc nepoužíval:). Ale tato diskuze mi pomohla k ještě větším teoretickým znalostem :-)) A jestli se normální sekačkou docílit nedá, to netuším, ale pokud tomu tak je, bylo by to pro mne vyřešeno. Neboť zvláštní stroj na mulčování, či nějakou hi-tech sekačku s více noži, pořizovat nebudu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
lea. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (459) - 120.236 (?), 22.5.2009 12:41

souhlasím s obojím :), asi chrání mulč trávu před vysušováním, pořád to ale není to mulčování, o kterém zde vy odborníci diskutujete, nizounká tráva, golf, denní sekání a pak neviditelný mulč, který se stává okamžitě součástí trávníku

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 231.226 (?), 22.5.2009 12:34

neexistuje trochu väčsí trávnik, ani so suchou trávou aby sa v kosačke niečo niekde nenalepilo a potom nevypadlo tam kde nepotrebujem... nôž mám originál, nie dorob doma... stroj snáď najdrahší na trhu /drahší snáď ani neexistuje/ aj ked som ho kúpil za menej... špecialne sa vyrábajú na úpravu golfových ihrísk... takže je špec. určený aj na mulčovanie nie iba ako jedna z možnosti.../nemusím meniť nôž keď chcem mulčovať/...a aj tak je to otrava... ale kto chce, nech si mulčuje hoc aj po milimetri, a nech dočisťuje preventívne kosačku hoc aj každých 10 m.../ale za tu námahu to určite nestojí... k tejto téme snáď aj stačilo... to už sú iba teórie BEZ PRAXE...        Juraj

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 4.243 (?), 22.5.2009 12:47

Neexistuje univerzální nůž a kombinace mulč a sběr už vůbec ne, protože vlastnosti, tvar a geometrie se u těchto dvu funkcí vylučují. Prostě s Ferrari s kolama s Jeepu dobré časy nezajedete. Pokud ale budou mít auta svoje kola budou vynikat v tom na co jsou určena.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 231.226 (?), 22.5.2009 13:01

Pre 4.243...skúste si to doštudovať... aj v týchto príspevkoch máte spomenutú kosacku kde sa dokonca plynule meni pomer kôš mulč... rôzne nože su pre jednoduchšie kosačky, kde sa nedá meniť plynule rýchlosť otáčania noža, ani /neplarí pre všetky/ rýchlosť pohybu... a pre môj typ ani neexistuje iný typ noža ani u výrobcu... Je to typ TORO Pro line Kawasaki motor,3rychl.plynulá zmena otáčok motora, možnosť presunu bez vypnutia motora/pojazd ostáva zapnutý aj rýchlosti..a nôž sa zastaví/...môžte si to zistiť, ak nemám pravdu dajte vedieť rád sa poučím... vývoj ide rýchlo dopredu a ja už asi začínam cúvať    Juraj

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 72.183 (?), 22.5.2009 13:46

Dobrý den,

já bych jenom připojil názor z vlastní zkušenosti. Tam kde po trávě často chodím tak nemulčuji, protože bych si ji nosil na botách dom. Jinak mulčují všude (plocha 1600m). Vše sekám ve stejnou dobu asi 1X za 2 - 3 týdny. Mám jak stinná vlhčí místa pod stromy tak i slunná suchá místa. Mech mám samozřejmě na stinných místech pod starýni stromy (kolem 70 let), kde je půda vyčerpaná (nehnojím). Na slunných a živných místech nic takového není. Navíc opravdu tak do týdne není po posekané trávě téměř ani stopa.

 Můj názor je ten, že tráva obsahuje hodně dusíku a dalších živin, který se uvolňují po rozkladu zpět do půdy a obohacují ji. Dále jak již bylo zmíněno, tam, kde je sucho, snižuje významně ztráty vody výparem z půdy, tj. má vlastnosti jako klasický mulč, takže efekt mulčování na takovém stanovišti vidím jako jednoznačně pozitivní. Na zastíněných a vlhkých místech může být rozklad pomalejší a tam bych asi mulčování nedoporučoval.

Petr

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 166.66 (?), 22.5.2009 14:15

Výkonných sekaček, umožňujících mulčování je spousta, asi nemá cenu psát konkrétní značky- ale obecně bych se držel dražších, výkonných a značkových, budete tedy muset počítat s investicí od 15 tisíc výše.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 79.206 (?), 22.5.2009 17:12

Pre pána Houdaaala - Mám kosačku Bosch Rotak a som s ňou veľmi spokojný. Aj ten bočný hrebeň je prima vec. Ale bohužiaľ, behám aj s ručnými nožnicami, lebo ten hrebeň proste všetko nezvládne. :-(Dnes by som mal radšej tú Gardenu, lebo by sa mi občas hodilo práve to mulčovanie.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Houdaaal - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (247) - 248.30 (?), 22.5.2009 18:00

Ježkova očka! :-) To jste mi tedy poradil Teď babo raď! Ne, opravdu děkuji za Váš názor! Kdybyste byl tak laskav a podrobněji popsal u Rotaku ty nedostatky střihu trávy na okraji, byl bych rád...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
FilipS - (10) - 132.15 (?), 22.5.2009 19:25

Je opravdu dobré sekat trávu večer? Slyšel jsem, že se to obecně doporučuje, ale je to jen fáma, která se pořád opakuje. Prý je lepší zavlažovat v časných ranních hodinách, aby na listech trávy nezůstávaly kapičky přes noc, kdy ho to oslabuje, hlavně ve studených spíše podzimních nocích... Nejsem odbordníkem a rád se poučím

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika