vrstvy materiálu při založení jezírka



host - 187.62 (?)
28.12.2008 19:59

ty vrstvy mohou být odspodu písek->geotextilie->folie

prosím vás velmi snažně pokud plánujete do jezírka pustit cokoli živého (ryby, čolky či kdo ví co) zapomeňte na to, aby jste dovnitř jezírka dával kameny...

Právě mezi kameny vzniká anaerobní prostředí ve kterém se množí bakterie a viry... za druhé... místa mezi kameny nikdy nevyčistíte a i když nebudete mít ryby bude se vám tam držet bordel...

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2   
host - 164.150 (?), 28.12.2008 17:27, zobrazeno: 12880x

Dobrý den.Na jaře chci vlastními silami vybudovat zahradní okrasné jezírko.Sbírám informace na internetu a nevím si rady. Při založení patří vrstva písku, na to geotextilie, pak fólie, a tedˇ nevím, zda už jen kamení, nebo pod něj ještě na fólii vrstvu geotextilie a na ni kamení.Obávám se, že to po zalití vodou může zahnívat. Na internetu jsou i fota při zakládáníi jezírek s textilií pod i na fólii.Prosím poradˇte, zda to je nutné. Děkuji.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 187.62 (?), 28.12.2008 19:59

ty vrstvy mohou být odspodu písek->geotextilie->folie

prosím vás velmi snažně pokud plánujete do jezírka pustit cokoli živého (ryby, čolky či kdo ví co) zapomeňte na to, aby jste dovnitř jezírka dával kameny...

Právě mezi kameny vzniká anaerobní prostředí ve kterém se množí bakterie a viry... za druhé... místa mezi kameny nikdy nevyčistíte a i když nebudete mít ryby bude se vám tam držet bordel...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
VM - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (83) - 1.194 (?), 18.1.2009 0:00

Nesouhlasím s tímto názorem. Smysl jezírka je co nejpřirozeněji napodobit přírodu. Ne žádné sterilní prostředí. To je potom ZOO a ne příroda. Svoje jezírko jsem vyložil velkými balvany navezenými z řeky a poskládal je k sobě tak aby zakryly celé dno i boky jezírka. Tím se má ryba kde schovat. Detrit se uzazuje mezi kameny a rostliny mají dost výživy. Tím že rostlinám se daří odbourávají detrid ve vodě a voda je průzračná.  Tím že navíc cirkuluje pomocí čerpadla po kaskádách má dost kyslíku. V takovém jezírku je spostu žab, šneků a broků. Tím mají ryby dost jídla a nepřikrmujete je vůbec. Tím, že nepřikrmujete nemáte ve vodě látku vyvolávající řasy. A když Vám to tak začne fungovat tak se tomu říká biotop. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 217.135 (?), 18.1.2009 13:52

mam biotop. Jazierko plne havede a ryby igorovali krmivo ktore som im daval.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
VM - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (83) - 1.194 (?), 5.3.2009 19:00

Přesně tak to má být.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 11.2.2010 13:14

Správný postup se řídí typem materiálu, který Vám tvoří dno jezírka. Obyvkle se však postupuje systémem výkop -> geotextilie->folie a podle druhu jezírka případně další geotextilie. Písek bych použil pouze v případě, že máte opravdu ostré kameny, skláu, nbeo něco podobného na dně jezírka a hrozilo by přeci jen proražení folie.
Co se tvrzení, že mezi kameny vzniká anaerobní prostředí - těch míst, kde takové prostředí v jezírku bude, je spousta, a určitě to není důvod, proč kameny do jezírek nedávat. Ano, bakterie mezi kameny vznikají - a jak asi myslíte, že fungují kořenové čističky?

Když to vezmete čistě technicky, tak minimum aneorobních míst by jste dosáhl v bazénu s intezivním prouděním vody a jen hladkou folii na stěně

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 172.9 (?), 28.12.2008 21:30

No já jsem kdysi při zakládání probral hráběmi hlínu aby tam nebyly ostré kamínky, položil jsem staré koberce tzv. jekory a na to už jen fólii Fatrafol tl. 1mm, mám jezírko více než 6 let a vše OK, plachta svařená horkovzduškou o rozměru 20 x 8 m, v nejhlubším místě asi 150cm vody ;-)

Ladik

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 20.1.2009 19:32

Pečlivé a šikovné ruce - základ těsného jezírka. Značka folie je druhotná

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 169.122 (?), 24.1.2009 12:25

pod velké kameny na břehovou zónu se geoška nedává, protože by došlo ke vzlínání a tím ubývání vody v jezírku..lepší dát pod ně ještě jednu vrstvu folie která zbyde z jezírka a kameny pokládat nejploší stranou

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 2.142 (?), 5.3.2009 16:03

Dobrý den také jsem loni na jaře vybudoval vlastními silami zahradní jezírko včetně filtrace.Z celé výstavby mám fotodokumentaci na CD kterou vám mohu nabídnout.Jezírko je 11 m3 jsem s ním spokojen i rybky a jeseteři bez problému přežili zimu.Spozdravem Pavel,

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika