Skimmer pro malé jezírko



Stránky: 1,  2   
host - 160.145 (?) 
29.5.2015 21:51, zobrazeno: 10041x

Dobrý den, máme menší jezírko o obsahu 3-4 kubíky. V něm máme tlakovou filtraci a čerpadlo o výkonu 40W (průtok asi 2500 l / hod.). Neustále bojujeme s řasami, voda je poloprůhledná, do zelena, letos na jařa byla až do hněda, na kamenech usazená zelená řasa, která někdy vyplave na hladinu a pak zase sedá na dno..Chtěli bychom pořídit plovoucí skimmer. Poradíte typ a popřípadě jestli je potřeba změnit výkon čerpadla? Děkuji za odpověď.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 102.197 (?), 30.5.2015 8:59

Jezírko úplně bez řasy je utopie.

Ale k Vašemu jezírku:

- tlaková filtrace je, dle mého názoru, špatná volba. Ale nepíšete typ, takže se jen dohaduji.

- plovoucí skimmer jsem měl od Oase (SwimSkim). Po jedné sezoně jsem do vyhodil. Nečistoty z hladiny sbíral, ale při ohřátí vody na cca 15-20st. se zanášel tak rychle, že jsem ho musel čistit 2x denně. A to se nejadnalo o nějaké hrubé nečistoty. Takže plovoucí skimmer (tj. ten, který se nepřipojuje na čerpadlo, ale shromažďuje nečistoty) určitě nedoporučuji.

Doporučuji zauvažovat o posílení fitrace a pořídit skimmer, který se připojuje k čerpadlu. V případě potřeby pak i výměnu čerpadla. Ale to až podle filtrace, skimmeru,... Ono jde i o to, do jaké výšky vodu čerpáte a jaký je skutečný výkon čerpadla...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 39.3 (?), 30.5.2015 12:55

Taky jsem měl kdysi plovoucí skimmer, ale bylo to na nic. Jen se vrtěl po hladině, čeřil vodu a bordel nesbíral...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 160.145 (?), 30.5.2015 20:01

Dobrý den, děkuji za odpovědi. Pod pojmem plovoucí skimmer jsem měl na mysli skimmer, který se přizpůsobuje výšce hladiny vody a nikoliv skimmer s vlastním čerpání vody. Uvažovaný skimmer samozřejmě hodlám připojit s čerpadlu Laguna, které jsem koupil v setu společně s filtrem, bohužel již nevím, jaký to byl přesně typ, v současné době asi už není v prodeji, protože jsem ho na žádném e-shopu nenašel (kupoval jsem ho před 3 lety a set stál cca 5500 kč a byl určen podle výrobce do 12 m kubických). Čerpadlo je umístěno cca 70 cm pod hladinou (hloubka jezírka je nejvíce 80 cm) a čerpá vodu přes tlakový filtr větší částí do vodopádku cca 50 cm nad hladinou a zbytek vody jde v úrovni hladiny zpět. Vím, že jezírko bez řas snad neexistuje, ale chceme řasy maximálně omezit tak, aby voda byla průhledná a nikoliv kalná a za teplých slunných dní hladina pokrytá chuchvalci řas. Uvažuji právě o skimmeru a o silnějším čerpadle. Nechápu, proč výrobci uvádějí kubíky na setech, dle obsahu našeho jezírka je 4x výkonnější, v jezírku máme 1 leknín a 3 drobnější rostlinky a asi 5 rybek do velikosti max. 15 cm...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 102.197 (?), 30.5.2015 21:21

S tím filtrem fakt nevím. Já těm tlakovým nevěřím. A spoléhat na údaje, které výrobce uvádí na krabici se nedá.

Doporučoval bych filtraci doplnit nebo vyměnit za jinou ("klasickou"), k tomu pořídit malý štěrbinový filtr nebo vortex a připojit skimmer.

Se skimmerem je ještě totiž potřeba počítat s jednou věcí. Sbírá binec a sebere ho fakt hodně. A dopraví ho do filtrace, která se pak zanáší a ten humus v ní zahnívá. Takže to chce tento binec oddělit dřív, jež se dostane do filtru (síto, vortex).

Možná Vám to bude připadat, že u 4 kubíkového jezírka jdete s kanónem na vrabce. Pokud ale chcete čisté jezírko a čistou hladinu, bude to potřeba řešit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 1.6.2015 10:06

Myslím, že pokud plánujete propojit skimmer s čerpadlem o příkonu 40W, nedopadne to. I na ten nejmenší skimmer co znám bude výkon toho motoru prostě slabý. U skimmeru prostě výkon potřebujete, a dost často právě díky přítomnosti skimmeru je potřeba motor o dost silnější, než Vám vychází na  "tabulkovou hodnotu jezírka"

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 160.145 (?), 1.6.2015 16:20

Dobrý den, děkuji za odpověď. Také předpokládám, že čerpadlo 40W asi stačit nebude, ale než koupím nové, tak to samozřejmě vyzkouším. V případě, že by to nestačilo, poraďte mi prosím, jak výkonné čerpadlo bych musel pořídit, když chci koupit skimmer Oase Aquaskim 20?. Vzhledem k tomu, že nevím, jaká je tlaková ztráta v tlakovém filtru, tak o kolik musím navýšit výkon čerpadla abych dosáhl doporučeného průtoku skimmerem, což je dle výrobce skimmeru 4600l/hod?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 2.6.2015 10:07

Kdybych to bral podle tlakových filtrů Filtoclear, tak bych si to pro zjednodušení dělil dvěma. Odhadem totiž zhruba polovinu výkonu ten filtr "sežere". Pokud byste tedy trval na tlakovém filtru, nejmenší možné čerpadlo bych asi volil Aquamax 8000 Eco Premium.
BTW - znovu zvažte, zda tlakový typ filtru je to správné řešení...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 17.210 (?), 19.5.2016 14:25

Ak by cerpadlo slapalo na normalny (nie tlakovy) filter, ake cerpadlo a aky skimmer by ste odporucali na 5 m3?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 102.197 (?), 19.5.2016 19:20

Názorů bude asi více. Záleží také na převýšení, kam vodu čerpáte. Pokud chcete (potřbujete) připojit skimmer, volte čerpadlo od 6000litrů/1h výše (raději skutečně výše), s vývodem na skimmer a k tomu menší skimmer, který se bude přizpúsobovat výšce hladiny. Osobně mám dobré zkušenosti s výrobky Oase, ale vychází dost draho.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika