rašelina funguje



host - 54.114 (?)
23.6.2008 9:17

Mozno to nebude take zle. Ine je ak rieka preteka raseliniskom, ako ked sa da do jazierka trochu raseliny. Akvaristi poznaju, ak sa dava do akvaria koren alebo raselina, ziska sa voda tlejucich rastlinnych zvyskov Amazonky. Kysla a plna huminovych kyselin, vhodna pre ryby zijuce v tejto rieke. Spravnym mnozstvom raseliny by sa asi dalo regulovat pH tak, aby sme nedostali ani Amazoku, ani Vydru, ci vodu banskych pyritovych jam. Odporucil by som pouzit raselinu len na pH 7. U uvidi sa, ci sa voda casom vycisti. Je poravda, ze asi oxidaciou huminovych koloidov budu dalej kyseliny vznikat. Mozno to nebude naskodu. Huminove koloidy su aktivnym adsorbentom anionov, dusicnanovych vratane, a zdrojom organickej hmoty, cim by mohli podporit denitrifikacne bakterie (len logicka uvaha). Mozno ak je niekde na internete nieco o mikrobiotopoch vody Amazonky a podobnych riek, zmudreli by sme viac. a este jedna vec, co akvaristi vedia. V tychto vodach sa organika rozklada a je potrebne vela kyslika pre zivot ryb. Preto mam taku intuiciu, ze treba prevzdusnovat.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2,  3,  4,  5   
host - 113.184 (?), 19.6.2008 21:05, zobrazeno: 37640x

Tak se mi povedlo snížit pH vody v jezírku podle rady někoho z tohoto fóra.Nedařilo se mi od loňského roku snížit pH.Nechtěl jsem to snižovat pomocí drahých přípravků.Pomohl mi 20-ti litrový pytel rašeliny do kterého jsem přidal dřevěné uhlí.Za 14 dní se snížilo pH z hranice 8,5-9 na pěkných 7.Jezírko mám asi tak 6000 litrů.Rašelinu tam ještě nechám, jestli se bude pH nadále snižovat tak ji vyndám a budu zvědavý jak dlouho se tato hranice udrží.V jezírku se držela při vysokém pH stále zelená řasa které jsem se nemohl ničím zbavit.Po poklesu pH za poslední týden zmizela.Jezírko je sice zakalené ale do hněda.Věřím že i tento problém se časem podaří odstranit i bez drahých přípravků.Jestli může někdo poradit jak na to tak uvítam každou radu a budu zkoušet.Za ten nápad z rašelinou ještě jednou díky.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 113.184 (?), 23.6.2008 0:24

koukám na to a je tady přes 120 návštěv a příspěvek žádný.Rád by ch vyzkoušel něco co ještě neznám a okamžitě by jsem se podělil o nové zkušenosti ze známýma a neznámýma...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 23.6.2008 7:58

Nu, vzpomenu si na návštěvu Šumavy. Řeka Vydra protékající rašelinovými slatěmi je čistá, ale bez života. Totéž bude asi s Vaším jezírkem. Vnímám to podobně, jako když do jezírka nelejete desinfekci. Bude taky bez řas.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 54.114 (?), 23.6.2008 9:17

Mozno to nebude take zle. Ine je ak rieka preteka raseliniskom, ako ked sa da do jazierka trochu raseliny. Akvaristi poznaju, ak sa dava do akvaria koren alebo raselina, ziska sa voda tlejucich rastlinnych zvyskov Amazonky. Kysla a plna huminovych kyselin, vhodna pre ryby zijuce v tejto rieke. Spravnym mnozstvom raseliny by sa asi dalo regulovat pH tak, aby sme nedostali ani Amazoku, ani Vydru, ci vodu banskych pyritovych jam. Odporucil by som pouzit raselinu len na pH 7. U uvidi sa, ci sa voda casom vycisti. Je poravda, ze asi oxidaciou huminovych koloidov budu dalej kyseliny vznikat. Mozno to nebude naskodu. Huminove koloidy su aktivnym adsorbentom anionov, dusicnanovych vratane, a zdrojom organickej hmoty, cim by mohli podporit denitrifikacne bakterie (len logicka uvaha). Mozno ak je niekde na internete nieco o mikrobiotopoch vody Amazonky a podobnych riek, zmudreli by sme viac. a este jedna vec, co akvaristi vedia. V tychto vodach sa organika rozklada a je potrebne vela kyslika pre zivot ryb. Preto mam taku intuiciu, ze treba prevzdusnovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 113.184 (?), 24.6.2008 1:07

pH mám 7-7,5 a už neklesá tak rašelinu zatím vyndavat z jezírka nebudu.Provzdušněnou vodu mám asi dost.Ryby jsou v pořádku a ani v těchto vedrech nelapají po vzduchu-teplota vody dnes byla 27,6°C.Letos od té doby co roztál na jezírku led tak ještě neuhynula ani jedna ryba.Řasy zmizely ale ještě by to chtělo trochu čistější vodu.Čekám na každou radu...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 136.137 (?), 7.7.2008 11:47

Chtel bych se zeptat jestli muzu dat do jezirka normalni drevene uhli a normalní rašelinu at mi potom treba nekleknou rybky a kolik bych toho tam mel asi dat mam jezirko o objemu cca 1000 litru a v nem 4 karasy a leknin a par vodnich rostlinek a taky rasu a nejde se ji zbavit diky moc               

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 204.28 (?), 22.7.2008 12:21

Dal jsem na 10000 litrů 70l pytel rašeliny do pytle od brambor, aby se to jen luhovalo jako čaj, musí se to zatěžkat kameny na obouch koncích nebo to bude plavat

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 37.94 (?), 24.6.2009 0:25

Už je to tu dlouho bez reakce.Nikdo zatím nic nového nenašel?

Máme jezírko 13m3. Někdy začátkem května jezírko zasáhly ty vláknité řasy.  Smetákem na tyčce jsem řasu místo vedle místa odřel. Pak jsem do pytle dal 80litů rašeliny a normálně ji drsným způsobem vyluhoval - vymáchal v jezírku. Voda byla černá že se zdálo že je s ní konec. Po čtyřech dnech se uvolněná řasa s rašelinovým kalem usadila do takových chuchvalců a voda byla tmavá ale čistá. Usazeniny jsem povysával, voda se vyjasnila a byl klid až do minulého týdne. Toho minulého týdne se řasa rozšířila zase tak bleskovým způsobem že jsem nestačil ani koukat. Tak jsem znovu řasu odrápal ale rašelinu už jsem nepoužil protože nebyla po ruce. Ve filtru jsem vyměnil poslední pláty biomolitanu za drcené hnědé uhlí. Uhlí vodu neobarvilo ale zdá se že nemá takový účinek. Nemá ještě někdo praktické zkušenosti s použitím uhlí?? 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
HoldingInfinity - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (167) - 47.182 (?), 24.6.2009 19:33

Hnědé uhlí? Dejte tam uhlí aktivní... z toho hnědého se může uvolnit bůhví co... taky můžete přijít k mrtvému jezírku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 128.44 (?), 24.6.2009 19:45

Proprané hnědé uhlí se používá jako dno akvárií. Funguje bez problémů. Upravuje příznivě poměry ve vodě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika