Co s kaprem?



Stránky: 1,  2   
host - 91.52 (?) 
20.12.2008 19:43, zobrazeno: 54897x

Něco aktuálního před Štědrým dnem. Jak doma nejlépe a nejšetrněji zabít kapra, čím odšupinovat, vykuchat atd. Zaručeňe nejlepší recept na přípravu. Mám smůlu, kapr má jikry - do polévky se moc nehodí. Dobrou chuť a hezké Vánoce.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
Jiříček - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (463) - 211.38 (?), 20.12.2008 20:39

Kapra uhodím do hlavy kladivem a po té mu protrhnu žábry.Horkou, vařící vodou jej spařím a oškrábu velkým nožem.Z kapra sjede veškerý sliz a strhnou se i šupiny.Potom jej opláchnu studenou vodou a vykuchám.Jikry osmažím na pánvi s trochou másla a po uvaření polévky, použíji jako zavářku.Jinak v současnosti většina časopisů obsahuje mnoho receptů jak kapra připravit, tak se nechci opakovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
RadekB - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1424) - 21.230 (?), 20.12.2008 20:46

Co s kaprem? Prosím, nechte ho plavat!

Radek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
preclik - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (129) - 175.134 (?), 22.12.2008 0:11

Chtěla bych říci dvě věci, které o kaprech vím. Nikdy je nepouštějte do vody. Ryby se nedovedou aklimatizovat, v sádkách od podzimu se moc nenajedli a v tom rybníku nebo řece bídně zajdou. Jestli ho nejíte, nekupujte ho. A další věc je odšupinování. Už to tu někdo napsal - spařit horkou vodou, ale jen chvilku, jinak ho uvaříte předem, ochladit a pak - ohnu prsty a zajedu pod šupiny proti směru. Jde to samo, žádný nůž ani jiné pomůcky nejsou nutné. se zabíjením zkušenosti nemám. Mám kapra ráda na pánvi, ale zabít bych ho nemohla. To musí řezník. Kuchám ho tak, že nožem rozříznu břicho od řitního otvoru až k halvě, ale jen kůži, aby se neprorazila žluč. Pak rukou objíždim vnitřnosti - velmi opatrně, abych je oddělila od břišní dutiny. Když je máte venku, je to prima. Dejte je stranou, a pak kapra odšupinujte a naporcujte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 120.31 (?), 20.12.2008 20:53

My sice kupujeme mraženého kapra, ale někde jsem slyšel že nejšetrnější je mu ostrým nožem naráz odříznout hlavu. A pamatujte si že nelepší ryba je prase. Jinak všichni ať máte krásné a klidné vánoce a příští rok ať se vám dáří vše na co sáhnete.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
MArty - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (111) - 187.141 (?), 20.12.2008 23:08

Vezměte kapra na procházku a zkuste se domluvit někde u stánku, třeba vám ho za drobnou úplatu zabijí prodavači. Při kuchání dávejte pozor, abyste neprořízli žluč. Nožem proti srsti (pardon šupinám) šupiny snadno odstraníte. Koukněte se u prodeje jak to prodavači dělají. Není-li po ruce žádný vhodny prodejce kaprovrah, zkuste obejít sousedy.

 Hlavu si nechte na polévku a jikry jdou do polévky taky dobře (viz výše). Z hlavy vyndám oči a žábry (prý jsou hořké - není to ale pravda), odřu solí (viz dále) a dám vařit do vody (studené).

Babička pak kapra "odřela" hrubou solí, aby odstranila sliz a tu pak vodou opláchla. Já kapra stahuji, s kůží nám to nechutná.Obyčejně z kapra udělám podkovy, poskládám na talíř, vydatně zakapu citronem a dám do lednice. Další "klasická" příprava v trojobalu už je na manželce.

Jinak příprava a kuchání ryb je i v některých kuchařkách - většinou někde na začátku - musíte ale mít nějakou starou, v těch nových s barevnými obrázky se už takovéhle praktické věci nedočtete. Ty jsou většinou jen pro kupce "polotovarů".

Jo a hezké Vánoce a Nový rok

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
new dawn - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (309) - 176.18 (?), 20.12.2008 23:41

Pokud máte kapra se šupinami, tak je nejrychleji a bez rozlítání po kuchyni odstaníte tak, že z pravé ruky uděláte jakousi mističku (prsty u sebe) a kaprovi od ocasu zajedete pod šupiny- bříšky prstů po těle -a jedete směrem k hlavě. Šupiny se krásně shrnou, je to jako když dlátem podebíráte hoblinku, a nerozlítají se okolo. Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 91.52 (?), 21.12.2008 10:31

Ahoj. Ráno se probudím a jdu se podívat jak si kapr pěkně ve vaně plave. A co vidím, kapr naplacato, ani očkem nehýbne. Dá se takový kapr ještě vykuchat a sníst nebo ho vyhodit a vzít si raději pořádný vepřový řízek. Pokud ano, musím ho honem vykuchat, aby to nikdo v rodině nevěděl. Já ho budu jíst stejně s nechutí. PĚKNÉ VÁNOCE.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Jiříček - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (463) - 211.38 (?), 21.12.2008 10:35

Vůbec to neřeš a vykuchej ho, většinu ryb nikdo nezabíjí a dlabeme vesele (sardinky).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 91.52 (?), 21.12.2008 10:41

To máš pravdu, jednou jsem otevřel rybičky v tomatě a koukaly na mně z plechovky oči - a už je měl pes. Ale jinak mám rybičky rád.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika