Rododendron - hnědnutí listů



host - 155.235 (?) 
8.7.2014 9:03, zobrazeno: 13520x

Dobrý den, mám od jara v širokém květináči zakrslý rododendron (přesně kultivar Robert Selinger). Substrát pro rododendrony, zamulčovaný trochu kůrou, udržuji vlhký, polostín (část dne částečně slunce), přihnojuji s azalkami tek. hnojivem na azalky a zalívám dešťovkou. Tak měsíc nazpět, po odvětu začali hnědnou špičky listů? Čím to je? Díky  


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 155.235 (?), 8.7.2014 9:05

ještě jednou obrázek

rododendron
rododendron
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 237.231 (?), 8.7.2014 9:24

Postříkat i opakovaně Dithanem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.21 (?), 8.7.2014 11:15

Řekla bych, že to houbové onemocnění není, spíš trvalý menší nedostatek vláhy - ona směs s rašelinou potřebuje vody hodně. Občas bych květináč namočila do vody (dokud stoupají vzduchové bublinky), pak nechat vykapat. A když pro jistotu postříkáte tím Dithane 3x po 14dnech na houbové choroby, tak mu také neublížíte.       Lída     

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 10.7.2014 12:43

Příčin hnědnutí špiček listů můžou být různé.Nejběžnější chorobou na listech, která začíná na špičce, bývají některé plísně typu botrytídy nebo fytoftory, následně spolu se slunečním úžehem dokončí co začaly.Přehnojení dusíkem rovněž zeslabuje odolnost proti houbovým chorobám rododendronu.Zdravé rostliny lze preventívně ošetřit dva krát na jaře-létě postřikem přípravky NOVOZIR, DITHANE.

Hlavně bych pěnišník "nedusil" v malém květináči.Pěnišníky potřebují kyselou a živnou půdu,vyžadující reakci mezi 5 - 5,5 pH, nejen rašelinu, ale třeba i trochu kravince, nesnášejí trvalé přemokření kořenů.Proto bych pěnišníkům dopřál dostatek prostoru, který můžete odvodnit npř. pískem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 186.98 (?), 10.7.2014 13:03

Souhlasil bych, rododendrony mají mělký kořenový systém a vyžadují trvalou přiměřenou vláhu. V květináči trpí kolísáním a přesycháním a na nedostatek vody reaguje zmenšením listové plochy. Já je zalévám i ve volné půdě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 155.235 (?), 11.7.2014 11:52
Děkuji za Vaše rady, zkusím dithane. K pěstování ve volné půdě nemám bohužel dostatek prostoru, proto pěstuji zakrslé odrůdy v nádobách. Pěstuji takto již 2 azalky několik let a dobře prospívají a krásně kvetou, snažím se je přiměřeně hnojit a uržovat vlhké, mám je ve stínu takže vysychání není tak intenzivní. Kompenzuji jim to dostatečnými nízkými nádobami s každoročním nedrastickým přesazením do nového substrátu. Tento zakrslý rododendron mám první. Buď mu vadilo, že na něho částečně svítilo ostré slunce nebo je to choroba. Přemístil jsem ho a provedu postřik, uvidím.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika