Můžu zapěstovat z vedlejší větve terminál?



Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 223.242 (?)
4.3.2015 22:21

ano, nyní říznete hodně hluboko, ale kořeny zůstanou stejné = budou dostatečně zásobovat stromek pro nadprůměrné přírůstky v roce po provedeném řezu. Pokud větve nezaštípnete nezastříhnete v létě, narostou rovné a dlouhé. Pokud do nich v létě šáhnete nůžkami, naroste stejné množství "dřeva", jenže ne ve formě rovných letorostů, ale ve formě neforemných metel, vidláků apod. Když z toho část vystříháte, zbytek poroste o to silněji. Když ale po tomto bouřlivém ročním přírůstku na to už nesáhnete, bude už vlastně korunka založena pro free-form vývoj. A napodzim to už nebude ten roční stromek, na podzim a v příštím roce to bude tříletý stromek se zapěstovaným základem koruny a pokud se nestane neočekávaná věc (křivení větví v důsledku silného sání mmšic, větev zlomená hrajícími si dětmi,...) budete mít na dalších 20 let s řezem klid. Nejmladší stromky se řežou proto, aby se vyrovnal zásah do kořenů spojený s přesazováním a zakořeňováním na novém místě.

jj, kdybych měl postavu podle BMI, tak se mi leze dobře i po ořešáku s kmínkem 210 cm wink

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                  
Kudibal - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (130) - 42.216 (?), 4.3.2015 22:06

Citát - SvK napsal:"... a musíte se připravit na to, že přírůstky budou v terminálním směru klidně i 150 cm a 4 boční větve od 80 do 120 cm. Bude to chtít dobrou psychiku a nesahat do toho nůžkami, jinak budete opakovat stejnou "metlotvornou" chybu...."

Opravdu to mám chápat tak, že roční větve narostlé do délky 1m nemám zkracovat?  Zatím jsem chápal příručky o řezu ročních stromků úplně jinak - tam bylo, že se nemají nechat bez řezu, jinak bude stromek hubený, řídký, větve nic neunesou atd.   Tohle sice není roční stromek, ale ty nové větve budou.

Jinak 9. pupen je ten horní červený kroužek.

146kg? To musíte měřit nejmíň 230cm.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 223.242 (?), 4.3.2015 22:21

ano, nyní říznete hodně hluboko, ale kořeny zůstanou stejné = budou dostatečně zásobovat stromek pro nadprůměrné přírůstky v roce po provedeném řezu. Pokud větve nezaštípnete nezastříhnete v létě, narostou rovné a dlouhé. Pokud do nich v létě šáhnete nůžkami, naroste stejné množství "dřeva", jenže ne ve formě rovných letorostů, ale ve formě neforemných metel, vidláků apod. Když z toho část vystříháte, zbytek poroste o to silněji. Když ale po tomto bouřlivém ročním přírůstku na to už nesáhnete, bude už vlastně korunka založena pro free-form vývoj. A napodzim to už nebude ten roční stromek, na podzim a v příštím roce to bude tříletý stromek se zapěstovaným základem koruny a pokud se nestane neočekávaná věc (křivení větví v důsledku silného sání mmšic, větev zlomená hrajícími si dětmi,...) budete mít na dalších 20 let s řezem klid. Nejmladší stromky se řežou proto, aby se vyrovnal zásah do kořenů spojený s přesazováním a zakořeňováním na novém místě.

jj, kdybych měl postavu podle BMI, tak se mi leze dobře i po ořešáku s kmínkem 210 cm wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 1.3.2015 19:46

Nenapsal jste, co z toho chcete vypěstovat. Pokud velký strom tak při větvení ve výšce 60 cm získáte obří keř, tak by snad bylo nejlepší pak ořezat to spodní patro, a možná i to druhé a nechat nejpřímější výhon a na tom pak kousek výše zapěstovat novou korunku, anebo nechat to druhé patro a už nic nestříhat. V případě, že z toho chcete velký strom, tak máte ty patra moc blízko u sebe, takže jedno je tam nadbytečné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 157.239 (?), 1.3.2015 20:50

Zvednutí korunky s kosterními větvemi s větším výškovým rozestupem-pro třešeň vhodnějším-lze provést za rok, teď se mi jeví pro STROMEK šetrnější sundání druhého patra-už to tu zaznělo vícekrát. S.P.,Ch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Kudibal - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (130) - 42.216 (?), 1.3.2015 22:12

Vlastně jsem nad budoucností stromku nijak nepřemýšlel.  Mám ještě stejně staré 2 jabloně a broskev a ty mají podobně nízký kmen. Výhoda měla být v tom, že na ně snadněji dosáhnu.  Tak jsem si myslel, že třešeň bude něco podobného - nechci velký strom. Nechci ani obří keř (protože se kolem něj musí procházet). 

Takže bych měl uříznout spodní větve (první patro) a pokusit se začít budovat korunku výš. Čtu tady dva časově rozdílné způsoby, jak toho dosáhnout:

-  uříznout letos spodní patro a snažit se založit korunku výš

  nebo jak píše S.P.,Ch :

- "Zvednutí korunky s kosterními větvemi s větším výškovým rozestupem-pro třešeň vhodnějším-lze provést za rok, teď se mi jeví pro STROMEK šetrnější sundání druhého patra"

Tomu moc nerozumím. Sundání druhého patra znamená ořezat všechny horní větve? Až na jednu?

Kolik let asi tak trvá, než třešeň dosáhne maximální velikosti?  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 157.239 (?), 1.3.2015 22:39

Bez urážky-kolik měříte? Jestli je cosi jako první patro ve výšce cca 60cm... Mé oči a zkušenosti mi prostě řvouce našeptávají- v zájmu budoucnosti stromku- ufikněte VŠECHNY větve druhého patra včetně části kmínku pod nimienlightened. Ze zbylé-po tomto zákroku nejvyšší části stromku by měly vyrůst nové větve, ze kterých se dá rychle, krásně zapěstovat ROVNÝstředový-terminální výhon i boční kosterní, v různých-spirálovitě rozložených pozicích větve nového, od roku 2016 prvního patra. To v současnosti první by letos posloužilo ke sklizni trochy plodů, ale hlavně by díky své listové ploše umožnilo tento doporučený zákrok v pohodě PŘEŽÍT. S.P.,Ch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Kudibal - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (130) - 42.216 (?), 1.3.2015 23:26

Dvakrát měř, jednou řež! Nerad bych, aby mé nepochopení psaného textu způsobilo stromku ještě větší problémy.

Takže jsem doplnil stupnici a řez byste vedl ve výšce které číslice?


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 157.239 (?), 2.3.2015 5:35

Super! Mezi 5 a 6. Zbylé větve střihněte do roviny. A kdy bude strom s vývojem hotov? To je ve hvězdách- dokud bude živ. S.P.,Ch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 2.3.2015 7:34

Super! Mezi 5 a 6....no mi se to moc super nezdá, to už je mnohem ale mnohem lepší nedělat nic. Třešeň si udělá korunku sama i bez řezu, a tím víc to platí v případě, že se u toho moc nemyslí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 157.239 (?), 2.3.2015 8:32

Tazatel myslí, snaží se, v minulosti jaksi konal, to, co je teď ho neuspokojuje... Ještě doporučuju pohlídat mravence-ochránce mšic, které můžou správný vývoj stromku zkomplikovat.wink S.P.Ch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?0:08
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika