Jak a v čem sušíte ovoce? Sušení rajčat, solární sušárna



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                  
host - 152.7 (?) 
31.8.2008 6:55

Vloží pár odkazů:

http://www.nda.agric.za/docs/solar/solardrying.htm#Solar drying of fruit and vegetables
Návod v PDF
http://www.i4at.org/surv/soldehyd.htm
http://www.appropedia.org/Chris's_ENGR305_Solar_Food_Dehydrator

zadal jsem do vyhledávače: solar fruit dehydrator Z.M.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 31.8.2008 9:02

Zajímavý by byl názor někoho, kdo v takové sušičce již něco sušil. Sušičky jsou projektovány zejména pro chudé africké země, kde umožňují levné skladování potravin. Naše podnebí je přece jen trochu jiné, navíc větší část úrody spadá mimo období nejdelších a nejslunečnějších dní.
   Zejména by mě zajímal rozdíl mezi dvěma hlavními typy:
1. jednoprostrorový - podobný včelařskému slunečnímu tavidlu na vosk, konstrukčně jednodušší, skladnější
2. dvouprostorový - jakási udírna s předřazeným ohřívačem vzduchu - zřejmě pojme víc potravin najednou 
Ale to jsou jen mé dohady.
Za diskuzi stojí i volba optimálních rozměrů a vhodného materiálu

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 215.130 (?), 7.9.2008 17:32

Dobrý den, můžete mi někdo napsat recept na sušení rajčat v sušičce? Rozkrájela jsem je na měsíčky a celková doba sušení byla 11 hodin, přesto se mi zdají pořád mokrá. Někdo je loupe, někdo vydlabe semínka se šťávou, prosím o ověřený postup a způsob skladování. Děkuji moc.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 7.9.2008 17:48

Sušení rajčat, podobně jako třeba třešní, mi přijde velmi energeticky náročné. Proto taky přemýšlím o solářrní sušičce.
1. Krájet rajčata na měsíčky není výhodné. Při slupce jsou široká, schnou dlouho a na druhém konci tenká a přesychají. Pravidelněji schnou nakrájená na kolečka.
2. Sušení výrazně urychlí umístění sušičky do průvanu, třebas venku. Jde to rychleji než v teplé místnosti, kde zvýšená vlhkost zpomaluje sušení. Platí to zejména u surovin s vyšším obsahem vody,  naopak bez většího významu je to třeba u bylinek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 29.201 (?), 2.10.2008 13:35

Rajčata krájím napříč, na kolečka 5mm silné. Začátek a konec rajčete, má hodně obalové slupky vzhledem k objemu obsahu, dávám do jídel, salátů nebo kečupu, dobrá je i vařená šťáva.Suším v sušičce s mřížkami cca 20 hodin 55 st. Chystám sluneční sušičku, kombinovanou se sporákem. Ale to až příští sezonu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 162.128 (?), 8.9.2008 9:38

to že máte rajčata po sušení vláčná není špatně, naopak, rajčata by neměla být tvrdá, protože pak nejdou jíst.

Ja je suším klasicky v troubě na mřížce (podobně jako první příspěvek, trvá to cca 4-8 hodin podle velikosti rajčat), krájím na půlku, nebo na třetiny. Při sušení posypu bylinkami a trochou soli. Po usušení - ale aby byly ještě vláčné, nastrkám do skleniček, dosypu sůl, cukr, tymián, česnek, rozmarýnu atd. a zaliju slunečnicovým olejem. Použití - báječné jsou do masových kapsiček - kotleta, proříznout kapsu, vycpat rajčetem (+česnek, bazalka...), v pekáči upést, podlévat červeným vínem... nebo do těstovin (nakrájet na proužky), nebo do rolády, nebo jen tak samotné s trochou kysané smetany, nebo si je samotné nandám na chleba... na vaření používám i olej ve kterém jsou naloženy, chytne příjemnou chuť.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 44.15 (?), 8.9.2008 10:34
Super recept upně jsem z toho dostal hlad :-) Z.M.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
babča - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (247) - 44.120 (?), 8.9.2008 19:40

Při jaké teplotě sušíte rajčata?Jana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 162.128 (?), 8.9.2008 19:49

v prvnim prispevku je uvedeno 50-60 stupnu v horkovzdusne troube, ja susim pri 90 stupnich v obycejne troube se zapnutym vetrakem (cili vlastne jakoby horkovzdusna).  Me to trva 6-8 hodin, prvni prispevek uvadel kolem 4 hodin. Doba suseni zalezi na tom jak mate rajcata velka, ja susim velika (protoze mala vzdycky snime, vic nam chutnaji,  a velka nikdo jist nechce, tak zbydou v kosiku, a kdyz uz jsou hodne mekka tak je takto zpracuju...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 193.227 (?), 9.9.2008 6:35

Mam susicku se 3 stupni teploty, pro rajcata v navodu uvadi stupen 2. Nakrajela jsem je na kolecka, susicka jela 10 hodin a presto jsou platky uplne mokre. Asi bude lepsi pouzit silnejsi stupen 3, kdyz ctu, ze susite i na 90 st.C. Muze mi nekdo poradit, v cem skladujete ususena rajcata? Dekuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika