Opál



galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?)
30.7.2014 10:06

Rebus, zdá se alespoň u mne, je vyřešen.Katinka rannější Opálu.Zatímco Katinka vybarvila dřív, a je nyní zralá, chutná,tak na první regulérně zralé plody Opálu, které uzrávají na loňském stromku si ještě počkám.Několik plodů Opálu, které dříve praskly kvůli dešti, předčasně zmodraly, a dozrály byly ovšem ovocně chutné, s příjemnou renklodovou svěží chutí... tj.švestka to není! Opál má ovšem výhodu... v době, kdy ještě plody nejsou plně zralé, dají se jíst,(nejsou tvrdé ani kyselé), což u některých nových odrůd neplatí.Nemám rád velké plody,proto spíše ocením plody Opálu,než ZR.

Opál
Opál
Opál
Opál
Opál
Opál
Opál
Opál
Opál
Opál
Opál
Opál
Opál
Opál
Opál
Opál
Katinka
Katinka
Katinka
Katinka
Katinka
Katinka
Katinka
Katinka
Katinka
Katinka
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10095) - 196.17 (?), 28.7.2014 12:22

Malvazinku musí hodnotit jiní. Soused mně kdysi přinesl na ochutnání jeden velký plod Malvazinky a ten byl velmi kvalitní. Stěžoval si ovšem, že mu strom skoro neplodí. Jindy jsem jedl zase malé Malvazinky z hodně zaplozeného stromu a ty byly, dá se říct, podřadné. Malvazinku bych si na zkoušku určitě vysadil, už proto, abych se dozvěděl, jak to s její kvalitou vlastně je. Jinak, pane Mikeši, pokud nemáte "velkoplodou" Oullinskou, mohu zaslat rouby, aby jste porovnal zřetelný rozdíl ve velikosti plodů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 28.7.2014 12:30

Nemám oulinskou, nemohu posoudit.

Tedy nemám Oulinskou v plodném věku a jak se ujal letošní jarní roub si nějak nevybavuji. Letos Opal netrpí ani červivostí ani Monilií, ale více než důsledek počasí je možný sekundární vliv postřiku sousedních lísek insekticidem a na druhé straně sousedních brambor fungicidem (Dithane DG).

No, pro velkopěstitele asi tak povedený není, když vyžaduje sklizeň probírkou, ale pro malopěstitele je ouroda Opalu roztažená na 14 dní jednou z předností proti Oulinské (jak si ji pamatuji z dětství, najednou ze dne na den jí bylo moc a nikdo to nechtěl)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10095) - 196.17 (?), 28.7.2014 12:46

Přesně tak, Stando. Období optimální zralosti Oullinské je krátké, rychle přezrává a hnije. Naopak Opál je v tomto ohledu pro zahrádkáře ideální, protože zraje postupně a myslím, že ani tolik nehnije a je chutný v různých fázích zralosti. S pevnější i měkčí dužninou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 30.7.2014 10:06

Rebus, zdá se alespoň u mne, je vyřešen.Katinka rannější Opálu.Zatímco Katinka vybarvila dřív, a je nyní zralá, chutná,tak na první regulérně zralé plody Opálu, které uzrávají na loňském stromku si ještě počkám.Několik plodů Opálu, které dříve praskly kvůli dešti, předčasně zmodraly, a dozrály byly ovšem ovocně chutné, s příjemnou renklodovou svěží chutí... tj.švestka to není! Opál má ovšem výhodu... v době, kdy ještě plody nejsou plně zralé, dají se jíst,(nejsou tvrdé ani kyselé), což u některých nových odrůd neplatí.Nemám rád velké plody,proto spíše ocením plody Opálu,než ZR.

Opál
Opál
Opál
Opál
Opál
Opál
Opál
Opál
Opál
Opál
Opál
Opál
Opál
Opál
Opál
Opál
Katinka
Katinka
Katinka
Katinka
Katinka
Katinka
Katinka
Katinka
Katinka
Katinka
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 30.7.2014 13:56

To jsem chtěl zrovna napsat. Opál je zvláštní tím, že sládne dřív než se vybarví. Tím se od většiny moderních slivoní liší, neboť ty se plně vybarvují ještě kyselé a pak teprve měknou a sládnou. V prvních letech, když měl stromek Opálu pár plodů jsem si myslel, že barva zralých plodů je růžovofialová (snědly se dřív). Až po větších úrodách jsem zjistil, že i on se vybarvuje dotmava. Pravdou je, že Katinka je o něco ranější, ale jinak se u nás hodně překrývají. Loni jsem psal o tom, jak jsem z obou odrůd ve stejnou dobu vařil jednodruhová povidla a srovnával jejich kvalitu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 2.8.2014 10:34

Problém Opálu je, že je právě často srovnáván s téměř současně zrající Katinkou. Ta se svými voňavými plody aristokraticky švestkového tvaru s tužší dužinou po plodové stránce vítězí. Opál s kulovitými plody a měkší dužinou nezapře slívu. V letošním roce u mě ale Katinku válcuje. Loni přinesly oba stromy metrákovou úrodu. Zatímco Katinka letos odpočívá s nějakými 15 kily švestek, Opál jede dál. A je třeba nezapomenout, že oproti Katince je sladší.  Po prudkém dešti sice některé plody popukaly, ale zdaleka ne jako Čačanská raná, kde pukly úplně všechny. Před Opálem letos smekám.



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 33.6 (?), 14.9.2015 18:42

Chce to trpělivost.Mám tu samou zkušenost, ale po 5 letech konečně zarodila.

Plody jsou spíše střední, ale i přes letošní sucho velmi šťavnaté. Takže se těšte na příští úrodu.

           Pavel.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 14.9.2015 22:08

No a letos - již potřetí po sobě - přinesl Opál mimořádnou úrodu, tentokrát atakující 2q. A to má strom pouhých 11 let!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
JakubM - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (81) - 199.27 (?), 14.9.2015 23:02

Takže bude Opalovice?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 15.9.2015 7:25

Čistá asi ne, protože současně dozrávaly další odrůdy, které by kotel nenaplnily.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika