Obaleč švestkový - 1. generace



   Předchozí příspěvky  |  <  16,  17   
                     
host - 194.74 (?) 
17.8.2016 13:12

Gabrovské jsou na pozdní jarní mrazy citlivější než ostatní odrůdy v mém sadu. Letos na obou stromech asi 10 švestek dohromady a sousedé na tom nejsou líp. Přitom Stanley, Jojo, Wagenheimova, domácí velkoplodá mají švestek dost. Stejně tak dopasl sad v Dol. Benešově, kde je 100ks Gabrovek a vše omrzlo.

Standa Opavsko

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 8.11 (?), 5.6.2017 14:58

Prozatím žádné "plivance" z plodů nevisí, pokud to bylo ovšem řádění 1. generace obaleče švestkového. Ani nevíte, jak se mi už do žádného postřiku nechce, ale těch "pět švestek" se nějak proti 2. generaci ochránit musí. Většinou jsem tenhle postřik spojoval s první generací obaleče jablečného, i když tam bylo už pozdě. Větší problémy ale nebyly.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 29.170 (?), 4.6.2020 8:00

Vajíčka obaleče švestkového vypadají stejně jako obaleče jablečného?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 226.45 (?), 14.7.2022 23:56
Postrek proti prvej generácii mospilanom dopadol takto..tento rok nálety v mojej oblasti enormne

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 15.7.2022 15:35

A copak to je za švestičky, pane 226.45? Topfirst? U přeplozených stromů, jako je u mě letos Herman to moc nehrálo roli. Spíš to upoutalo pozornost tam, kde je plodů málo. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 226.45 (?), 15.7.2022 20:07
Dobrý deň..je to topstar plus..viete mi prosím poradiť spoľahlivý ovilarvicid ktorý spoľahlivo zaucinkuje aj na ploske vajíčka a aj na húsenice? Predsa len tie vajíčka obalovača vyzerajú byť také dosť odolné proti postreku...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 15.7.2022 22:00

Nějakou dobrou recepturu Vám jistě doporučí KUKY. Momentálně tady mám přetlak Hermanu a cpeme to do do sebe za syrova i v buchtách, takže všichni obalovači ať si klidně "trhnou nohou". Do toho ještě meruňky a broskve. 

Topfirst
Topfirst
Topfirst
Topfirst
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4478) - 25.216 (?), 16.7.2022 16:51

Mospilan je spíš larvicid, ale vajíčka hubí také. Ale účinek má krátkodobější. Používám vyšší doporučené dávkování, 2,5 g na 10 l vody a smáčedlo! Švestky mají slupku hodně voskovanou. Za cca 8 dnú je vhodné postřik zopakovat. Typickým ovilarvicidem s dlouhým účinkem je Coragen. Proti obalečům lze stříkat hned na vrcholu vlny, kdy začíná kladení. Ale i za cca 8 dnů po kladení, kdy nastává líhnutí larviček. Coragen u nás v malobalení není, mám ho z polského eshopu. Dá se sehnat i ze slovenského eshopu, snad i levněji. U nás se používá proti obaleči jablečnému aj., proti obaleči švestkovému nemá registraci, ale ve světě ji má. Pak jsem objevil u nás používaný Harpun, = italský Juvinal. Je to typický ovicid, pak larvicid. Dospělce nehubí, ale zasažené samičky kladou poškozená vajíčka. Účinkuje minimálně 14 dnů. Stříká se nejlépe na vrcholu letové vlny, tj. v době kladení. A zase, co země, to jiné plodiny, jiné registrace, jiné ochranné lhůty. Švestky mají OL 28 dnů, ale u nás do švestek není povolen. Juvinal mám z italského eshopu. Také není do švestek povolen, ale třeba do citrusů a oliv anowink. Jmenovat eshopy bohužel nelze, ale lze pátrat na googlu od konce. Zadat Juvinal - obrázky. Pod každým obrázkem bývá odkaz... Nálet obaleče švestkového k dnešku za cca 4 dny.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 226.45 (?), 16.7.2022 21:29
Tak toto je skvelá odpoveď..ďakujem veľmi pekne cením si to Tomu monitoringu som asi dobre neporozumel z toho ako ho opisujú na inetrnete... podľa vášho opisu rozumiem.. vlastne vrchol náletu v lapacoch = začiatok kladenia vajíčok ?..totižto rád by som zasiahol nejakym.pripravkom co najväčšiu možnú vlnu v akomkoľvek štádiu či už vajíčko alebo larva (prípadne motýle) Ale v správnom termíne podľa daného postreku..a ten coragen stačí iba raz a už nieje potrebné zasahovať o pár dní? Podľa vášho popisu asi netreba keď posobi dlhšie... alebo je ešte dobre niečo po pár dňoch aplikovať? Ďakujem
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4478) - 25.216 (?), 17.7.2022 17:41
Vrchol náletu znamená i vrchol kladení. Lavičky se líhnou cca za týden. Podle teploty. Vyšší teplota znamená, že se líhnou dříve. Lavička se hned nezavrtává do plodu, ale třeba den trajdá po listech a okusuje je. U jabloní stačil jen postřik na jednu generaci. Stačil dříve, ale dnes se musí za 10 dnů zopakovat. Moje zkušenost. Obaleč svestkový nemá výrazné vrcholy náletu jako obaleč jablečný. První generace plynule přechází do druhé generace. Nálety jsou stále, vrcholy lze jen tušit. Slivoně pěstuji jen okrajově. Dělám jeden postřik cca 10.7. každoročně. A účinnost je přijatelná. Ale i Coragenem bych postřik za 10 dnů zopakoval. Právě pro ten rozvleklý nálet. Stříkám jen proti druhé generaci.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  16,  17   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika