Neplodnost, škůdce



Georg Black - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (331) - 38.186 (?) 
11.6.2013 7:38, zobrazeno: 4896x

Dobrý den,

máme cca 10 letou čačanskou lepotici. Asi ve 3letech se obalila tak, že se na to lidi chodili dívat. Od té doby nedá víc, než doslova hrst švestek. Něco je červivý, ale hlavně většina spadne do pár týdnů po odkvětu. vůbec si s ní už nevím rady. Vloni jesem začal intensívněji stříkat hlavně kvůi mšicím. Letos na ní není zas už nic, dokonce ani ty mšice. Přesto jsou listy od něčeho požírány viz foto. Může to být příčina onoho opadu plodů pár týdnů po odkvětu? Popř. kdyby měl někdo jiný nápad, čím by to mohlo být, tak bych byl moc vděčný. Jinak ji asi pošlu do dřevěnýho nebe/grilu.

PS: Než nám vloni klekla, tak jsme 5m od ni měly Stanlay na podporu opilení. Bez výraznějšího vlivu.

celkový pohled
celkový pohled
detail listu, líc
detail listu, líc
detail listu, rub
detail listu, rub
na stromě 1
na stromě 1
na stromě 2
na stromě 2
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 11.6.2013 8:56

Jde zřejmě o houbovou dírkovitost listů peckovin. Letos je tato choroba u nás hodně rozšířena Nemyslím si ale, že by byla příčinou malé plodnosti slivoně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Jelen - (42) - 78.28 (?), 11.6.2013 9:08

To co opadne má černou tečku? Pokud ano, tak je to pilatka. Lepotice je na ni hodně citlivá. Pilatka je tady časté téma.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Georg Black - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (331) - 38.186 (?), 13.6.2013 7:29

Děkuji všem za info. Tak jsem to tu zběžné prolétl a bude to určitě pilatka. Obranu už jsem si též zjistil.

Mým druhým dotazem problémem je obaleč švestkový. Shodou okolností jsem při postřiku jabloní stříknul i tu švestku v docela vhodném termínu, ale nezopakoval po 10 dnech. Takže tedˇ tam sice něco je, ale není to moc. Chtěl bych tedy zkusit to, co tam je ochránit i proti obaleči. Všude píšou termín postřiku dle signalizace.

Tedy jak na to? Koupit singalizační barevné desky? Na obaleče, žlutý? A kdy zhruba dochází k těm vlnám. Jde mi o to, kdy zhruba vyvěsit ty desky. Předpokládám, že za celou sezónu by se tam to nahromadilo milion.

PS: Ono to stejně vypadá celkem na prd. Teď jsem si přečetl hezký téma na monilia laxa a zjistil tak, že mám dle porovnání s tamními obrázky počátek napadení(usychající konce letorostů, zatím tak 10 na strom) téměř u všech stromů(5) na zahradě. A dle tamních závěrů vůbec nevím, jestli si kdy ještě nějaký ovocný strom pořídím. frown

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 38.136 (?), 13.6.2013 8:29

Zadejte si do vyhledávače AMS-SET. Najděte stanici, která odpovídá Vaší oblasti a zadejte obaleč švestkový. Ukáže to procenta. Když se blíží ke stovce, provede se postřik. Stříká se proti druhé generaci. První tolik neškodí. Propad plůdků poškozených první generací probíhá nyní současně s poškozením pilatkou a červnovým propadem nadbytečných plůdků.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
sneck - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (142) - 195.173 (?), 13.6.2013 9:04

Škodlivý činitel Sledovaná událost (fáze)  SET [°C]
Obaleč jablečný 1.generace zavěšení feromonových lapačů 83
počátek letu motýlů 115
počátek kladení vajíček - ovicidní přípravky 238
počátek líhnutí housenek - klasické insekticidy 314
2.generace počátek letu motýlů 593
počátek kladení vajíček 680
počátek líhnutí housenek 774
Obaleč švestkový 2.generace počátek kladení - 1.kontrola 290
rozhodnutí o indikaci - dle feromonového lapače 350
konec kladení vajíček 400

..me to ukazala napr.tohle?..

kde jsou ty procenta?:.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Georg Black - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (331) - 38.186 (?), 13.6.2013 9:34

Tak jsem zkusil a vyplivlo to toto níže zmíněné. Předpokládám, že to datum v závorce je poslední měření. Původně jsem to zkoušel jen na ten RK a to vypadá jaksi nefunguje/naktualizuje.

Škodlivý činitel Sledovaná událost (fáze)  SET [°C] 

Hradec Králové, Svobodné Dvory

Obaleč švestkový 2.generace počátek kladení - 1.kontrola 290  75 % (12.6.)
rozhodnutí o indikaci - dle feromonového lapače 350  62 % (12.6.)
konec kladení vajíček 400  54 % (12.6.)

Rychnov nad Kněžnou
Obaleč švestkový 2.generace počátek kladení - 1.kontrola 290 
0 % (6.4.)
rozhodnutí o indikaci - dle feromonového lapače 350 
0 % (6.4.)
konec kladení vajíček 400
0 % (6.4.)

Z údajů pro HK, předpokládám, že daná událost nastupuje. Který z těch údajů se má blížit ke stovce. Ten druhý(prostřední)?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Georg Black - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (331) - 38.186 (?), 13.6.2013 9:44

Plus děkují za navedení. Na tom serveru eAGRI jsou i grafy aktuálních výskytů na feromonových lapácích v různých koutech republiky. Takže desky zruším a zkusím dle informacích tohoto webu. Opět nutno konstatovat "ať žije internet" cool,  a to ještě nemám Facebook wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 38.136 (?), 13.6.2013 10:09

HK - Svobodné Dvory: Počátek kladení ještě nenastal /75%/, podle lapače postřik zatím ne /jen 62%/, konec kladení ještě není /jen 54%/, postřik zatím ne. Řídím se podle lapače a konce kladení (+-). U nás v Hradci Králové to obvykle vychází na 10. - 15. července!!!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika