Kudy monilie?



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?) 
20.9.2013 9:07, zobrazeno: 41683x

Vždy jsem si myslel, že moniliová hniloba plodů vzniká tak, že do poraněné slupky (např. hmyzem) vnikne patogenní houba, která postihne celý plod. V posledních dnech kvůli vydatným dešťům řada švestek popraskala. Kupodivu obnažená dužina osychá a nehnije, zatímco na některých neporušených plodech hniloba řádí. To si neumím dobře vysvětlit



Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.39 (?), 20.9.2013 14:11

Prasklé plody jsem u sebe kupodivu ještě nikdy nezaznamenal - až letos - asi dva prasklé plody u nějakého klonu (?) Domácí švestky.

Ta infekce monilií - zřejmě to souvisí s životním cyklem houby, která při osidlování plodu "počítá" s jeho slupkou ;-).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 20.9.2013 21:55

Já mám letos u Stanley každý druhý plod prasklý, u Valjevky každý 3.-4. Souvisí to s vláhovými poměry. U nás bylo enormní sucho. Před asi 14 dny začaly deště a dozrávající plody dorůstají mimořádně velkých rozměrů a praskají. Tento rozsah jsem ještě nepoznal.

Monilia je také, ale v běžném, nevelkém rozsahu, více jí je u Stanley. Vosy totiž do nedávna využívaly každé chvilky, kdy bylo sluníčko a stačily nějaké plody napíchat. No a jelikož je velká část plodů ve shlucích, může se monilie šířit. Toho napíchnutí si člověk většinou nevšimne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4475) - 38.136 (?), 20.9.2013 23:00

Monilia byla každoročně hodně na Stanley. Vosám musí chutnat. Letos byly plody mimořádně sladké. Stříkal jsem Horizonem a monilióza skoro nebyla /asi 10 dní před sklizní/. Žádné praskání jsem nezaznamenal a ani jsem nikdy v minulosti praskou švestku neviděl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 196.190 (?), 21.9.2013 0:50

Pane Kuky, Vy ste striekal organickým fungicídom dozrievajúcu Stanley 10 dní pred sklizňou? Tak to teda kukám.surprise

Vstupnou branou moníliovej infekcie nemusí byť iba poškodenie hmyzom. Pokiaľ kvapky dážďa nestečú po voskovom povrchu a ostávajú v miestach vzájomného dotyku plodov, ochranná bariéra sa pravdepodobne vzájomným trením plodov o seba môže narušiť a voda iba napomáha prerastaniu hubových vlákien do dužniny. U prasknutých plodov zasycháním dužniny dochádza zrejme k lokálnemu zahusteniu cukrov v štiave do takej miery, že podmienky pre rast huby sú nepriaznivé. Už niekto videl plesnivé kružlalky, hrozienka alebo med?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 62.133 (?), 21.9.2013 7:49

Pane Paľo, OL pro peckoviny je u Horizonu 7 dni, tak cemu se divite? J.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 200.122 (?), 21.9.2013 10:28

A navíc pan KUKI nanapsal, že stříkal 10 dní před sklizní, ale napsal, že 10 dní před sklizní nebyla monilióza téměř patrná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4475) - 38.136 (?), 21.9.2013 12:11

Nemám rád, když stromy celý rok opečovávám, přijít ve finále o úrodu. Nemám na zahradě zase tolik místa, abych mohl pěstovat extenzivně, kdy se vždy něco urodí a dá se vybrat nenapadené ovoce. Stanley letos měla málo plodů, tak jsem zkusil ten Horizon. A vyšlo to. Nakonec to platí pro všechny zahradní plodiny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 224.60 (?), 21.9.2013 17:18

Aj tak, toto Palovi nerobte, on to nema rad...smiley

Inak je to zaujimave ze v tychto dazdoch nie je monilia. Mozno monilia ma rada suche tkaniva, ked vhkost prichadza z vonka. Preto je uspesna skoro na jar, ked po zime rastliny dlho neprijimali vlahu. Ale to je len spekulacia. Mozno je tu nieco co nevieme. Mozno je monilia len vtedy, ked agrofirmy robia "sezonny" moniliovy postrek z lietadiel, aby siel kseftsmiley Alebo?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 227.56 (?), 21.9.2013 21:42

Každá huba má rada okrem vlhka aj teplo a keďže v týždni bolo chladno u nás cez deň len od 10 do 12 stupňov tak nemá predpoklady na šírenie, iné je to v dusnom a vlhkom lete.Jano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika