Jak z odkopku vypěstovat strom



Stránky: 1,  2   
host - 105.107 (?) 
20.6.2013 16:26, zobrazeno: 16521x

Dobrý den, mám na zahradě švestku a ráda bych z odkopků vypěstovala další stromy. Prosím o radu jak odkopky přivést ke tvaru stromu (tvoří spíš keře) a kdy je oddělit. Původní švestka je prý odkopek od sousedů a proto předpokládám, e není roubovan. Děkuji EM

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 20.6.2013 16:38

Je-li švestka skutečně pravokořená, pak stačí výbrat jeden výhon toho "keře"jako kmínek a na něm postupně odstraňovat obrost. Oddělují se v době výsadby stromků - na podzim a na jaře. Problém je, že často vyrůstají ze silného kořenu a chybí jim tak vlastní vlasové kořínky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 198.214 (?), 8.7.2013 12:05

Ještě, prosím o radu, jak pěstit tvar budoucího stromku, jeho celkovou výšku, výšku a tvar budoucí koruny, apod. Mám už na zahradě výhon, rostoucí z kořene cca 3 roky právě za účelem pokusu vypěstovat si stromek z odrůdy, která je starým dobrým originálem a ne přešlechtěnou novotou. Je už vysoký cca 2m a je těžký, že se už pomalu sklání k zemi. Kmínek má dole už v průměru cca 1,5 - 2 cm. Jenže je to spíše "šlahoun", budoucí větve jsou hodně daleko od sebe, nic se nepodobá nějaké koruně. Jak bylo myšleno "dostraňování obrostu"? 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
jarda7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (641) - 5.147 (?), 9.7.2013 12:25

Zvolte si výšku kmene budoucího stromu. Až do této výšky odstraňte všechny větvičky hladkým řezem. Větvičky nad výškou kmene zakraťte tak, že terminál ponecháte, ostatní zakrátíte do roviny na pupen ven z koruny.

Opatřete si příručku pro zahrádkáře, abyste pochopila termíny "odstraňování obrostu" a pod., budou tam obrázky z kterých vše pochopíte. Všichni jsme se učili z příruček.

Odlehčený výhon opatrně zbavte zeminy - odhrabejte, šetřete jemné kořínky, až narazíte na kořen, tam odkopek oddělte. Pokud by neměl dost vlasových kořínků, neoddělujte jej, přihrňte zeminu (i výše, než byla) a ponechte jej ještě rok vytvářet kořínky. Tuto operaci bych provedl v předjaří, odkopek bych namočil do vody a ihned vysadil. J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mr.Fazole - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (116) - 20.246 (?), 9.7.2013 13:17

Mám v okolí vyhlédnuty odkopky   -pravé švestky (mateční strom původem odkopek ze Šumavy), odkopky se už na úrovni zeminy větví na keř, a  -odkopky višně, některé už měly první plody stejné jako mateční strom, bohužel, než jsem přiběhl, majitel je přejel sekačkou a vytvořil keře.

Je nějaký důvod, proč bych nemohl švestku a višni pěstovat do budoucna jako keř?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
jarda7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (641) - 5.147 (?), 9.7.2013 15:17

Zásadní důvod není, sám jsem viděl houštinu nádherných višní u trati do Všetat. Možná budou dokonce životnější, než stromy, postihované moniliozou atd. J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?), 9.7.2013 17:10

Pro některé odrůdy višní, když zpravokoření, je keř zcela přirozený tvar, který zaujme i bez pěstování. (Ostheimská, částečně i Morela, Záhoračka, aj.)  Pravá švestky ale takovou tendenci nevykazuje, má sklon zasychat postranní obrost a tvořit kmínky. I tam, kde ponecháme hojně odkopků pod starým stromem najdeme po pár letech spíš hustý lesík stromečků

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
StankaO - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (193) - 111.249 (?), 10.11.2022 12:09

Tohle právě řeším, dostala jsem odkopky, na velmi silném kořenu s menšími kořínky (průměr hlavního kořene kolem 5cm, délka 30cm) vyrůstá několik cca 2 letých výhonů prakticky bez kořenů. Co s tím? Zasadit i s velkým kořenem matečné rostliny nebo to risknout, výhony odříznout s 0-2 vláskovými kořeny a zasadit?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1748) - 168.103 (?), 10.11.2022 18:57

neriskovat. Teď zasadit do humózní zeminy a až na jaře poodhalit kořeny a případně oddělit odkopky, které budou mít po oddělení kořínky. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
StankaO - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (193) - 174.242 (?), 11.11.2022 20:17

Děkuji, hotovo, jsou to odkopky starého špendlíku, moc mi na nich záleží :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika