Domácí švestka a Domácí velkoplodá



   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.136 (?) 
6.11.2015 13:04

Petře, pojem "Domácí velkoplodá" je stejně široký jako "česnek paličák".

Předloni jsme tady řešili klon švestky "domácí velkoplodé" z lokalit u Vysoké nad Labem. Porovnáváním vlastností s již pěstovanými klony v genofondovém sadu se nakonec zjistilo, že daná odrůda je tam již pěstována pod názvem Černčinská (podle obce Černčice 50.3353528N, 16.1005881E). Takže pan starosta z Vysoké má smůlu a žádná "Horákova" v genofondu nebude.

Tedy Petře, pokud potřebuješ kvalitní "domácí velkoplodou" je možné ji pod označením Černčinská koupit v školce u VŠOU Holovousy, nebo jako zimní očka přímo v ústavu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 6.11.2015 13:21

Díky, Stando. Mám tady ale šarku. Jsem zvědavý, jak dopadne po vstupu do plodnosti Bystrická a Tolar. Asi špatně. Domácí švestky mám sice malé, ale standartně dobré, i když jsou tam díky šarce výkyvy. Taky by rozhodně nevydržely tak dlouho na stromě, jako "dušičková" u toho prastarého domu. Ale jsem rád, že je tady mám, protože si jimi vždycky spravím chuť po nějakých mdlejších náhražkách. smiley Letos třeba po Eleně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.136 (?), 6.11.2015 13:48

hmm, u Černčické se šarka v úvodní fázi projevuje zvýšenou tvorbou amygdalinu v plodech. Při zpracování na povidla to nevadí, ale pokud máš na stromě jednu větev "podezřelou" a druhou zdravou, dáš si určitě tu práci obejít strom a utrhnout si načerstvo ze zdravé půlky ty plody bez mandlového aroma/pachuti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 182.227 (?), 6.11.2015 17:14

Ještě k možné záměně. U velké školky něco zaměnovat, aby se toho zbavili moc smysl nemá. Protože se nikdy neví, zda na druhý den nepřijde velký zákazník a nevykoupí právě tu odrůdu. Takovéto operace hrozí spíš u drobných prodejců. Kdyby, tak u velkých školek pár přepsaných cedulek je ekonomicky zcela bezvýznamné. Jak už jsem psal, záměrnou záměnu u školek Litomyšl vylučuju. Někde se stala chyba jinde. Možný dodavatel stromků, dodavatel oček, atd.P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 234.81 (?), 6.11.2015 22:02

ELENA je všestranne použiteľná slivka a hlavne odolná monilioze plodov a veľmi úrodná.Je pravda že nemá chuť ako DOMÁCA SLIVKA ale to nedosahuje ani PRESENTA, ktorá dozrieva dobre len vo veľmi teplých rokoch kdežto ELENA nie je tak náročná na teplo a dozrieva aj v polohách kde PRESENTA nedozreje. Jano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 7.11.2015 14:34

To se na mě, pane Jano, nezlobte, že si stále beru na paškál Vaši oblíbenou Elenu, ale faktem je, že Presenta letos Elenu v chuti prostě převálcovala. Pravdou je, že ta Elena by se ještě na stromě časem "dotáhla", ovšem to by tady nesmělo být tolik nenažraných ptáků. Presenty si nevšímali zřejmě proto, že na jejich vkus byly plody moc tuhé. Co se týče Standových Holovous, tak stále připomínám, že jsem si sem šárku přitáhl na u nich zakoupené meruňce Radce. Na tomto stromku se totiž objevily příznaky jako první. Pravda taky je, že prozatím jediná odrůda, která se tady díky šarce nedá pěstovat, je slivoň Vlaška. Jestli je příčinou předčasného "úmrtí" Radky, šarka, to lze těžko říci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.106 (?), 7.11.2015 22:02

Ja nemám nič proti PRESENTE len chcem upozorniť na to že sa hodí skutočne len do teplých poloh pretože neskoro-pozdě dozrieva.Táto slivka dozrieva aj v okolí Piešťan čo je na Slovensku naozaj teplá oblasť až v polovici októbra-října. ELENA dozrieva už v druhej polovici septembra-září takže dozreje bez problémov aj v stredných polohách každý rok.Tá doba dozrievania je v bežnom roku nie v takom teplom ako bol tento.Ak bude chladnejší rok tak PRESENTA v chuti ELENU určite neprevalcuje pretože proste dobre nedozreje a zhnije na strome keď ešte nebude celkom zrelá. Jano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 15.3.2016 12:42

V prodeji se objevila "Domácí švestka raná". Nevíte něco bližšího o této odrůdě? Mimo toho, že dozrává o čtrnáct dní dříve, jak uvádí prodejce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 15.3.2016 15:03

Domácích trnek není nikdy dost, proto jsem si jí na podzim pořídil taky, ještě tak sehnat onu Dušičkovou, a už bych žádnou jinou nepotřeboval.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 15.3.2016 19:12

Ano, ano, už je tam, ale jedná se o nějaký polský klon jako je Nectavit, Tolar, nebo o nějaký zdejší ranější klon?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika