Čas roubování za kůru



Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 57.6 (?)
21.4.2014 13:14

Je to tak - rouby, které jsem píchnul v prosinci do země ještě nejsou narašené, ale ty objednané ze Sempry už musely jít na strom.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 21.4.2014 20:45

Někdy se stane, že (často narašený) pupen zaschne a později vyraší spící očko. Občas se mi taky stane, že roub se neujme, resp. pupen nevyraší, ale roub zůstane svěží. Probudí se a vyraší až následující rok. Naposledy se mi to stalo u hrušně Armidy, kteropu jsem loni narouboval na čerstvě vysazenou podnož.  Raší až nyní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 57.6 (?), 21.4.2014 13:14

Je to tak - rouby, které jsem píchnul v prosinci do země ještě nejsou narašené, ale ty objednané ze Sempry už musely jít na strom.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10095) - 245.242 (?), 21.4.2014 14:03

Pro mě je věc zcela jasná. Nejspolehlivější je rouby uchovávat v lednici v boxu, kde je neustále 0°C. Rouby neraší a jsou uvnitř stále svěží. Naopak metoda uchovávání na severovýchodní straně domu ve vybetonované a zakryté prohlubni se neosvědčila. Rouby zde předčasně vyrašily, i když mě to dosti překvapilo, protože byly pod úrovní terénu ve tmě a chladu.

 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10095) - 245.242 (?), 21.4.2014 16:03

O chladícím boxu v ledničce Bosch, který udržuje stálou teplotu 0°C jsem už kdysi psal. Možná, že kdybych rouby zapíchal do hlíny na sv. straně domu měl bych výsledek lepší, než v té jámě na témže místě. V tom boxu v lednici rouby neraší a přitom nevysychají a to jsou uskladněny jen v propíchaném igelitovém sáčku a vedle nich jsou běžně skladované potraviny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 187.150 (?), 29.4.2014 23:28

Ba, ba, také pod Javorovým nyní uchováváme rouby v chladničce. Zapichování roubů do země u nás v zimních měsících nepřichází do úvahy... Připadá mi, jak by někdo neustále opakoval něco převzatého z literatury nebo např.z půdních podmínek Poddunajské nížiny. Po mnoha letech v hluku hůře slyším, ovšem vidím dobře.Rouby na obrázcích nejsou v zemi zapíchnuté ale zeminou zasypané nebo obsypané.

Jan z pod Javorového

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 29.4.2014 23:52

Mýlíte se, pane Jane, v obojím.  Nejedná se o postup převzatý z literatury, nýbrž ověřený 35 lety vlastní praxe. Nejedná se o podmínky Podunajské nížiny, nýbrž chladného Svitavska. Rouby na obrázcích byly do půdy zasunuty ve svazcích za pomoci lopatky během oblevy (ta byla letos celou zimu). Celý svazek roubů nejde jednoduše zapíchnout ani do hodně kypré půdy, jednotlivé rouby ano.  Během jara byly rouby opakovaně vyjmuty, použity a zbylé opět vráceny na místo a přihrnuty tak, aby byly v kontaktu s půdou. V tom máte pravdu, ale to na principu úchovy nic nemění. Nikomu nebráním uchovácvat rouby v lednici, jen chci ukázat, že to lze dělat snadněji a neméně úspěšně. Že je stejný postup doporučován i literaturou,  za to skutečně nemohu.  Osatatně mnozí návštěvnící fóra ode mě takto uchované rouby obdrželi a předpokládám i úspěšně naštěpovali.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 187.150 (?), 30.4.2014 0:27

No, nemýlím se a nemíním se přít, ráno mám hodně naplánováné činnosti na zahradě, pokud samozřejmě počasí dovolí.

Slovesa -zasunout a zapíchnout mohout být synonyma v jiných druhech činnosti... ovšem zapichování roubů v zimě do půdy je zavádějící.A je také matení pojmů - rouby, svazky roubů a na druhé straně kyprá půda, piliny nebo dokonce pískoviště.

Přeji dobrou noc

Jan z pod Javorového

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 178.235 (?), 30.4.2014 6:29

Nerozumím pochybovačným příspěvkům.Mohl bych zaslat stejné obrázky jako p.Vysloužil.Vybrat venku dobré místo pro úchovu roubů je nejpodstatnější.Na teplém, slunečném místě to nejde.  AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 30.4.2014 7:11

Pan Jan nejspíš uchovává každý roub zabalený zvlášť. Nejlépe se kritizuje a odsuzuje to, co jsme nikdy nevyzkoušeli. V tom jsme v Česku mistry.
     Abych to upřesnil. Pokud získám rouby odjinud nebo plánuji přeroubování stromu či zaslání roubů, svážu rouby, opatřím cedulkou a zasunu do vyhrabaného otvoru na stinném místě.  Když provádím zimní řez odrůd, co neplánuji roubovat, vezmu pár silných letorostů a zapíchnu je do půdy k patě stromu - pro případ, kdybych je náhodou potřeboval.  Za mrazu běžně neřežu, kdyby náhodou byla umrzlá půda, nechám letorosty ležet pod stromem a zapíchnu je později. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 30.4.2014 10:07

Zapichování roubů do země u nás v zimních měsících nepřichází do úvahy...

Neberte to pane Jene tak tragicky, ani do slova slovně.Když Vám někdo řekne "hoď mi balík na poštu, taky s nim nebudeme nikde házet, ale spořádaně, a bez paniky se budeme snažit poklidnou chůzí dostat k podacímu okénku na poště včas.

Termínem "zapíchnout rouby, pruty do půdy je zřejmě myšleno přemístit tento materiál, třeba za pomoci nářadí, v příhodném čase a počasí do půdy.Pokud jste pořídil, nastříhal rouby v čase, kdy mrzne, můžete zvolit trochu odlišný postup.

Pokud nařežete rouby v prosinci, a v tu dobu zrovna mrzne, máte několik možností, z nichž vyberu dvě.

1)můžete skladovat rouby v lednici, pod mražákem, a počkat na příhodnou dobu, kdy v zimě rozmrzne, a následně tyto rouby šoupnout, zapíchnout do nezmrzlé zeminy.Pokud plánujete pozdnější roubování peckovin za kůru, můžete rouby z chladničky přemístit ven do vlhké zeminy v únoru, březnu.

2)V zimním počasí se sněhovou pokrývkou pohodit roubovací materiál na volnou půdu(pod sněhem nevyschne, nenaraší),a v nejbližším termínu,kdy není zmrzlá půda je dopravit na sev. stranu budovy, na stinné místo, do půdy.Rouby tak v bezpečí přečkají do vhodného termínu roubování.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika