Nepřátelé zpěvného ptactva v zahradách



tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 7.16 (?)
2.1.2009 20:39

ad host 175.24 - mohl byste prosím blíže vysvětlit termín "zabezpečená budka"? - mám taky nějaký dluh vůči zpěvnému ptactvu, ale současně řadu let (neúspěšně) bojuji s kunami, které mám pod střechou a ve stodole, nerad bych na jaře dělal nějakou zbytečnou práci...

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                     
host - 91.21 (?), 2.1.2009 20:20

Lůj vám žádný řezník z bourárny nenechá protože je stejně drahý jako maso a je zpětně odebírán.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 7.16 (?), 2.1.2009 20:39

ad host 175.24 - mohl byste prosím blíže vysvětlit termín "zabezpečená budka"? - mám taky nějaký dluh vůči zpěvnému ptactvu, ale současně řadu let (neúspěšně) bojuji s kunami, které mám pod střechou a ve stodole, nerad bych na jaře dělal nějakou zbytečnou práci...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Chalupář - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (303) - 236.3 (?), 2.1.2009 21:43

Pod pojmem "zabezpečená budka" si já představuju budku s oplechovaným vletovým otvorem (proti strakapoudovi) a bez bidélka, kterého se může chytit kočka, lasička aj.

Rozměry vletového otvoru mají také odpovídat druhu ptáka, který má v budce hnízdit - z hlavy si to nepamatuju, ale myslím jsem viděl tabulku v nějakém atlasu ptáků.

Když už jsme u těch budek - věděl by někdo, zda lze budku natřít lazurou, nebo zda je lépe nechat ji z neošetřeného dřeva?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 80.19 (?), 2.1.2009 22:16

Zvenku by asi lazura moc vadit neměla, ale přesto jsem vždy viděla jen budky skutečně přírodní, neošetřené. Vím, že jsme někde jinde, ale např. v Norsku v interiéru používají skutečně zcela nenatřený, nenabarvený, nenaimpregnovaný nábytek apod. a vydrží. A i nenabarvená či nenapuštěná budka zvládne tady u nás venku pár roků zcela bez problémů. M.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 3.1.2009 14:31

Myslím, že i u nás by dřevěný nábytek v interiéru vydržel bez povrchové úpravy velmi dlouho. 
     Lazura na budce by ptákům jistě nevadila.
    Osvědčilo se mi vletový otvor překrýt plechem s dírou. Stávalo se mi, že budku s otvorem pro malé sýkory si vrabci "překlovali na větší" a milou modřinku z budky vyhodili. Tedy v době, kdy bylo vrabců všude plno.
    Zabitých ptáčků a vyplěněných hnízd je mi líto, ale dravci mají na přírodu a život stejné právo. Podstatně jinak ovšem vnímám kočky, ty jsou domácí a do naší  přírody nepatří

Ještě k loji. Minulou zimu jsem chtěl koupit lůj pro výrobu štěpovacího vosku. Asi jsem měl štěstí, v první skutečné masně (supermarket nepočítám) mi  dali kilo zdarma.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 93.158 (?), 3.1.2009 14:45

Určitě máte pravdu, pane Vysloužile, neošetřený přírodní nábytek by vydržel i u nás. Jen by se asi naší populaci moc nelíbil. Chtěla jsem tím naznačit, že ne vždy a ne všude se impregnace či nátěry používají, tudíž by nemusely ani u nás, pokud by o to byl zájem mezi lidmi. Dřevěné domy si bez nátěru zvenku nenechávají ani v uvedeném Norsku, pokud je chtějí mít vzhlednější než přírodní dřevo vystavené povětrnostním podmínkám či se nejedná o sruby a chaty dále od civilizace. Ptáci určitě přijmou budku vzhlednou méně i více, hlavně pokud bude opravdu funkční. M.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 93.158 (?), 3.1.2009 14:59

S těmi dravci s Vámi úplně beze zbytku souhlasím. Jen mně teď nenapadá žádný predátor, který by ohrožoval např. straky a už vůbec ne ty, co žijí v městských aglomeracích. M.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 3.1.2009 19:34

Na konci každého potravního řetězce stojí predátor, který již přirozené nepřátele nemá. Jeho populace jsou limitovány pouze nabídkou potravy a menší reprodukční schopností.
   Bohužel, v městských aglomeracích a v okolí lidí obecně začala platit jiná pravidla a podmínky. Některé druhy se na ně adaptovaly podstatně lépe než jiné - kuny, holubi, potkani, divočáci, straky, špačci, aj. Je-li vůbec v našich silách to situaci ovlivnit, netroufám si říci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 93.158 (?), 3.1.2009 20:13

Vypadá to, že máte zase pravdu. Tak hezký večer. M.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika