Jak se zbavit molů



jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (802) - 176.38 (?)
26.9.2010 15:45

Aby můj příspěvek pochybující o funkčnosti feromonového lapače jej nepoškozoval, musím s omluvou a pro informaci jiným dodat, že je na něm během posledních dnů odchyceno 6 molů. Asi důsledek změny počasí a oteplení, jak uvádí Mimmo.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
      
host - 22.31 (?), 5.5.2009 14:19

... jen bych doplnil, že v napadené např. mouce, strouhance, koření atd. moli vytvářejí jemné pavučinky, přichycené i k sáčku, takže skutečnost napadení lze často lehce poznat. 
Velmi dobrou prevencí je přemrazit vše a vše nově koupené (cca 3 dny při -18 stupních), co přemrazit jde.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 64.231 (?), 9.5.2009 7:33

Měl jsem jimi zamořenou kuchyň. Šlo pouze o jednoho z nich (zavíječ paprikový). Při vychytávání se mi osvědčily následující postupy: odchytávání samců feromonovým lapačem na všechny 4 potravinové moly, odchytávání samic exhaustorem (něco jako entomologická "pipeta")-večer po zatopení, odchytávání housenek v misce s jedním pytlíkovým čajem, nástraha na kladení vajíček (skleněná miska s 1 g musli nebo rozdrcený ořech-2x týdně spálit a vyměnit), potraviny s dvojitým obalem nebo v mrazáku. Motýlci se dají v noci lákat i ultrafialovým lapačem komárů. Usmrcování: Imága (motýlci), housenky a kukly se dají spolehlivě usmrtit zmrazením na -20 st. Údaje v literatuře tvrdící, že imága uhynou okolo nuly se mi nepotvrdily. Motýl zhibernuje a může v teple oživnout. Všechna vývojová stadia včetně vajíček usmrtíte opařením.

Odchytil jsem všechny-asi 500 ks housenek a motýlků a pak byl rok úplný klid. Na preventivním feromonovém lapači však už mám zase 4 samce, ktreří nalétli za neodolatelným feromonem otevřenými dveřmi. Věřím, že samice zůstaly venku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Delkim - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (152) - 215.123 (?), 2.6.2009 10:41

doporučuji jednoznačně feromonový lapač, rok to používám a mám klid!

dříve to bylo neštěstí, i likvidace snad všech potravin nepomáhala... mol se dokáže živit a líhnout snad i v digestoři na kousku tuku ve filtru... no děs...

takhle vypadá "lapač" po půl roce používání, tohle tam nalítalo oknem aniž bych doma moly teď měl a viděl je lítat!

tohle preventivně doporučuji skutečně do každé kuchyně!!! stojí to pár korun a vydrží to "lepit" snad rok i déle...

feromon
feromon
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 22.31 (?), 2.6.2009 11:41

Příliš vám nevěřím, že nachytaní moly jsou z venku, potravinový mol nemá potřebu létat z kytky na kytku a i kdyby, všechny moly z venku nevychytáte. 
Ano feromonový lapač je účinný a dobrý pomocník, ale bez základního pravidla "nedat jim nažrat" se molů nikdy nezbavíte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 66.105 (?), 18.9.2010 19:22

Samičí feromony umístěné v budově působí na samce velmi silně. Pokud jsou zavřené dveře i okna, mohou se zdržovat na rámu a po otevření dveří za podpory podtlaku vlétnout. Možná se protáhnou i netěsnícími dveřmi a feromon pak snadno najdou. Je proto možné nachytat doma samce a nemít žádné samice. Samci některých větších motýlů (např. martináči) dokáží za feromony (pravou či nepravou samicí) přiletět až 15 km. Feromony na lákání samic se vyrábějí jen v menší míře a nepůsobí na příliš velké vzdálenosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (802) - 176.38 (?), 20.9.2010 0:04

Mám ten samý lapač jako je na snímku už přes týden vyvěšený. Zatím ani jeden nalétnutý mol. Podivné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 66.105 (?), 26.9.2010 2:28

Při současných nočních teplotách už ani (venku) letos létat nebudou.  Pokud vám doma v teple nad 20 st. nenalétne do 60 dní na lep ani jeden samec, prostě je tam nemáte a donést je můžete jen na napadených potravinách (vajíčka na ořechu apod.).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (802) - 176.38 (?), 26.9.2010 15:45

Aby můj příspěvek pochybující o funkčnosti feromonového lapače jej nepoškozoval, musím s omluvou a pro informaci jiným dodat, že je na něm během posledních dnů odchyceno 6 molů. Asi důsledek změny počasí a oteplení, jak uvádí Mimmo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 220.221 (?), 2.5.2012 22:11

Dobrý den, ráda bych se připojila do diskuze a požádala vás o radu... každý rok v tomto ročním období i později v létě se nám po otevření oken do bytu nahrnou jak světlí, tak i tmaví moli. Z bytu to být nemůže, vše jsme prošli a opravdu je vidět, jak vletí oknem. Bydlíme v podkrovním bytě v domě se zahradou, lítají k nám stranou ze zahrady. Sousedka má stejný problém jako my. Je možné, že opravdu lítají ze zahrad? Jak je možné s nimi bojovat? Pokud máte stejnou zkušenost, budu ráda za jakékoliv rady. Doma máme sušené levandule a mololapky, které jsou plné. Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 161.183 (?), 17.6.2013 13:29

Možná někdy přiletí oknem, ale takového není třeba řešit. Jedinec žádné "hnízdo" neudělá. Chce to radikální řez a zbavit se jich přes jedinou noc, jak jsem to udělala já. Koupila jsem na netu Atak fumigátor. Není zrovna nejlevnější, ale stojí to za to. Kdo si myslí, že je to od mně reklama, ať kupuje dokola lapače, v konečném výsledku vyhodí spoustu peněz a stejně se jich nezbaví.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika