Škodí mravenec rostlině?



host - 199.121 (?)
11.5.2010 9:00
Moje zahrada je jedno velké mraveniště s několika druhy mravenců. Kam kopnu tam se vyvalí město s mravenci. Záhony mám samou dírku, vypadají jako měsíční města s katakombama. Všechno mi tu roste, naopak mám pocit, že mi rostliny chrání, protože nemívám žádné škůdce ani slimáky. Mšice jsem měl jen jednou a to na kukuřici, která mi vyrostla náhodou v kompostu. Takže já na mravence nedám dopustit kluky jedny pracovitý. Pokud ti očividně neškodí tak nepodnikej nic, teda pokud necítíš silnou potřebu s někým bojovat :-)
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 68.37 (?), 8.5.2010 15:22, zobrazeno: 15866x

Mám dotaz.

Mám na zahradě banánovník. Mravencům se evidentně zalíbilo na stejném místě, kde ho mám zasazený. Škodí mravenci kořenům a ožírají je, nebo rostlinu mravenec ochrání proti škůdcům?

Názory na internetu se liší. Někdo píše, že požírá mšice a podobnou havěť a někdo píše, že ožírá kořeny.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
evka.bendova - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (58) - 83.213 (?), 8.5.2010 16:51

Mravenec je prevít, mšice sice ožírá, ale až poté, co si jejich larvy nanosí na rostlinu.  Kde je mravenec, tak jsou zanedlouho i mšice. Doporučuji na kmínek banánovníku nanést lepící kroužek, je to takový vosk, který se dá koupit v každých zahradnických potřebách, štětečkem se udělá na kmínku prstýnek a mravenci se už přes něj výš nedostanou. Doporučuji jej udělat širší, protože mravenci jsou schopni udělat si přes něj cestičku již z těch mrtvých přilepených mravenců.   Prstýnek vydrží lepit mnoho měsíců. A pokud už máte i mšice, tak rostlinku postříkat mydlinovou nebo jarovou vodou.  Co udělá mravenec s kořeny, bohužel nevím, nemám zkušenosti, i když někde jsem slyšela, že mravencům vadí lógl z kávy, možná pod banánovník vylívat zbytky kávy a třeba se vystěhují... Zdravím, Eva.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Jiří Janča - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1577) - 48.243 (?), 8.5.2010 17:16

Záleží na druhu mravenců. Přímo kořenům neškodí, ale některé druhy mohou na kořenech i nadzemních částech rostlin chovat mšice - živí se jejich sladkými výkaly a ne přímo mšicemi, mšice chrání před nepřáteli, přenášejí je z rostliny na rostlinu, staví nad nimi kryty z hlíny, prostě o ně pečují jako lidé o krávy -. viz Sekorův Ferda mravenec, díl třetí...

Na banánovníku ovšem nejsou mšice zásadními škůdci, většinou jej zlikvidují v zimě svilušky...

A ten lepivý pás bývá mravencům pro smích, pokud se chtějí dostat nahoru, postaví přes něj za pár hodin cestičku z kousků hlíny, jsou to kluci - tedy ve stutečnosti neplodné holky - šíkovní, vlastně šikovné. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 155.12 (?), 8.5.2010 20:54
Lepivý pás je funkční. Za x let jsem ještě neviděl že by stavěli mravenci na kmeni přes lepidlo cestičku, to možná jejich krajané v pralese. Umí najít cestičku v místech kde není lepidlo nebo obejít překážku jinou cestou, to jo. Jinak mravenci velmi často ožírají stonky kedlubny a vyžírají ředkvičky, nemluvě o ovoci.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 147.173 (?), 11.5.2010 4:47

Já nanáším lepidlo. Mravenci to nepřekonají, Snaží se tak 3dny, pak to vzdají, Většinou se otáčí již 3mm před lepidlem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 199.121 (?), 11.5.2010 9:00
Moje zahrada je jedno velké mraveniště s několika druhy mravenců. Kam kopnu tam se vyvalí město s mravenci. Záhony mám samou dírku, vypadají jako měsíční města s katakombama. Všechno mi tu roste, naopak mám pocit, že mi rostliny chrání, protože nemívám žádné škůdce ani slimáky. Mšice jsem měl jen jednou a to na kukuřici, která mi vyrostla náhodou v kompostu. Takže já na mravence nedám dopustit kluky jedny pracovitý. Pokud ti očividně neškodí tak nepodnikej nic, teda pokud necítíš silnou potřebu s někým bojovat :-)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 11.5.2010 9:19

Podle mě mravenci nežerou kedlubny, ředkvičky, ani neporušené ovoce. Ale mohu se mýlit. Bohužel, ani slimáků si příliš nevšímají. Mšice ale spíš chrání před jejich nepřáteli a možná i roznášejí dál po rostlině. 
   Bojuji s nimi jen na jaře v kuchyni (asi faraoni) a někdy ve skleníku. Na zahradě mi nevadí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 191.158 (?), 11.5.2010 10:32
Dokáží zlikvidovat mladou přísadu kedlubny tím že ožírají stonek těsně u země a vyžrané ředkvičky jsou i jejich práce. Zda je to důsledek něčeho jiného to už nevím. Napadání larev berušky jsem viděl na vlastní oči.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 158.26 (?), 11.5.2010 22:59

Ano, napadají nejen larvy berušky, ale i dospělce, neb vědí, že se mšicemi živí. Takže se snaží berušku vyštípat. Stejně, jako ovčák brání třeba vlkům, aby nenapadali jeho stádo ovcí, protože mšice se bránit nedokáží.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 147.173 (?), 12.5.2010 12:51

Do jahod vlezou mravenci určitě, ředkvičky načnou také

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika