Jak skladovat či zpracovávat mrkev



host - 44.15 (?)
13.11.2008 8:43
Pane JARDO hoďte sem ten recept. Děkuji všem za rady mrkev jsem dal do plastove bedynky s piskem do sklepa, kde je teplota cca 8-10°C a vlhkost 98% Z.M.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
   
Vít Morava - (7) - 35.179 (?), 12.11.2008 20:22

Já oobně dávám zeleninu do písku do sklepa, ale tam musí být 1-3°C a vysoká vlhkost. Pokud takový máte, použijte bedýnku vyloženou igelitem, naplněnou vlhkým pískem a mrkev do něj napíchejte. Je vhodné sklep občas vybílit vápnem.

Je možné zeleninu naložit do soli, ale to nedoporučuji. Můžete ji konzervovat v tuku. Na 1 kg zeleniny 200 g tuku, 100 g soli.

Očištěnou, nastrouhanou zeleninu osmahneme na tuku (doporučuji sádlo), osolíme a podusíme (bez vody!). Horkou napěchujeme do připravených menších skleniček. Ve sklenicích nesmějí být vzduchové bublinky. Na povrch nalieme asi 2 cm rozehřátého tuku. Uzavřeme a uložíme do chladna. Přidáváme do polévek a při dušení nebo pečení mas.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 44.15 (?), 13.11.2008 8:43
Pane JARDO hoďte sem ten recept. Děkuji všem za rady mrkev jsem dal do plastove bedynky s piskem do sklepa, kde je teplota cca 8-10°C a vlhkost 98% Z.M.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
helena721 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (78) - 255.95 (?), 7.12.2008 17:54

To jsem nevynalezla, ale je to výborné:

500 g zelí, 300 g mrkve, 200 g cibule a 15 g soli

Zelí nastrouháme jako na kvašené, smíchat se solí, pomačkat, aby pustilo šťávu. Mrkev nastrouhat na nudličky, cibuli nakrájet na půl kroužky, vše smíchat. Nacpat do láhve od okutrek, nahoru kousek látky a zatížit láhví s vodou. Nahoře nad látkou musí výt vytlačená šťáva. Nedávat ke zdroji tepla, nahoru na linku a doporučuje se zakrývát. Za 4 dny hotovo, dát do chladna a máme spoustu vitaminů za pár peněz.

Dám to do měnších sklenic a do ledničky, vydrží bez újmy asi 14 dnů. Do 4 litrové sklenice dávám asi 1,30 - jinak to při kvašení utíká. Výborné to je s trochou tatarky, nemusí být.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 20.22 (?), 25.5.2011 22:15

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, jak mám správně usušit kousky mrkve. Abych to nějak nepokazila. Děkuji za odpověď.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 143.39 (?), 12.7.2011 21:02
Kořenovou zeleninu naskládám do 40 l plast/potravinařské nádoby/ cik cak,,středen až ode dna mám trubku s děrami vyvedenou přes víku/dýchání/ a uloženo ve sklepě /zelenina je zdravá a svěží/nevyschlá/.Dodatek/mám to vyzkoušeno pouze jeden rok/2010/ Je li to tak učinné nebo ve spojení ze sklepením/10 st. C zatím nemohu tvrdit, ale daný recept je od osoby, která jeiž několik let uskladnuje pro vlastní kuchyn i restauraci.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 12.7.2011 22:06

Mrkev suším nastrouhanou na robotu na tenká kolečka.  Tím pádem jsou všechny kousky stejně silné a schnou pravidelně. V sušičce při 45 - 50 stupních to jde překvapivě rychle bez větší ztráty barvy či chuti. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 50.2 (?), 21.7.2011 16:19

Do mrkve se mi opět pustili hraboši .

Mrkev běžně mrazím s petrželí a celerem i s natí, ve svazečcích, do polévky.

Také jsem si dělala strouhanou zeleninovou směs se solí a tukem na přichucování vařených pokrmů.

Sušila na domácí vegetu. (robotem na slzičky)

Nechávala na záhoně do mrazů.

Ale chtěla bych v této době mít i čerstvou. A navíc petržel a celer... ještě nejsou na záhoně k uskladnění. Zkusím tedy písek nebo rašelinu. Takže vyryji čerstvou mrkev, uříznu nať několik cm nad kořenem a zapíchám do písku nebo uložím a zasypu. Písek budu mít v chladu a kontrolovat vlhkost. Je to tak správně? Lenča

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 147.107 (?), 21.7.2011 19:27

Mimo nějakých polotovarů do polévek nemá dnes smysl mrkev uschovávat. Snad malé množství volně v přepravce ve vlhkém chladném sklepě do začátku zimy, maximálně do Vánoc. Je lepší ji zkonzumovat jako lahůdkovou zeleninu v sezóně a v zimě si ji koupit v marketu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 130.17 (?), 25.4.2014 14:31
Dobrý den, sušila Jsem mrkev a asi jsem dala moc vrstev na sebe a mrkev zapáchá..i po usušení... nevím jestli zatuchla, nebo ještě hůř jestli tam není plíseň...poradte mam ji vyhodit nebo je zdravotně nezávadná?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 14.199 (?), 25.4.2014 14:52

Ale tohle přece na dálku nikdo nemůže zjistit. U tak obyčejné potraviny bych vůbec neváhal s likvidací v takovém případě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika