Už stříháte růže?



host - 171.172 (?)
25.3.2009 14:52

Dobrý den, také nevím, zda už ostříhat, některé jsou pěkně napučené, tak nevím, co s nima. Šumpersko. Dnes je tu teda pořádná zima, a ráno bylo -5st. tak si popravdě nevím rady, poradí mi někdo? Děkuji

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2   
host - 158.238 (?), 2.3.2009 16:14, zobrazeno: 12377x

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli už někdo stříháte.U nás je kolem deseti stupnů, zahrada se vyloženě probouzí, zlatice je před květem, kvetou talovíny, sněženky... sníh žádný.Nadm.výška 400m2,ale jižní svah, takže je tu vždy jaro trochu dřív než na protějším kopci.Růže pěstuji už déle, snad vše kromě čajohybridů, těch pomálu a jen kvůli květům k řezu.Vzhledem k velikosti pozemku-1,5 hektaru nemůžu vše-trvalky, stromy-ostříhat v nejlepších termínech.Růží mám necelých 300,hodně z nich ale zásadní řez nepotřebuje.A letos jsem v rozpacích, jestli není brzy, nějak mě ty poslední léta zmátly.A taky hlásím dost černé skvrnitosti kůry-mají to čajovky.Budu stříhat až k zemi.A ještě dotaz-nemáte někdo Mount Everest? Stříhá se nebo ji taky můžu jen udělat zdravotní řez?-namrzlé atd..nevím, jak na ni.Děkuju moc

Petra

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Jiří Janča - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1578) - 48.243 (?), 2.3.2009 19:01

Růže se mají odhrnout a stříhat v době, kdy kvete zlatice Forsythia. Ještě bych počkal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 137.153 (?), 4.3.2009 13:58

Loni jsem růže seřezávala předčasně a nebylo to moc dobré. Seřezávala jsem ve správný čas ještě jednou, protože byly znova některé konce suché. Tedy diskutuji svoji polyantku po mamince a minirůže,  žádné szuper čajovky nemám. Ten čas kvetoucího zlatého deště by mohl být, zkrátka ve druhé půli března, i když je koncem února vedro.

F.T.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 101.157 (?), 10.3.2009 13:28

Dobrý den, jak nakrátko se provádí jarní řez ruží? Na podzim jsme ostříhali na cca 30 cm. Děkuji za odpověď. Libor

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 176.18 (?), 10.3.2009 15:44

Růže se na podzim vůbec nemají stříhat... Na jaře sadové vyřezat suché a prosvětlit, vícekvěté asi na 6  - 8 oček a velkokvěté na 3-5 podle síly výhonu a vzrůstnosti růže (slabší sestřihnout víc, silnější méně).

Ale počkala bych, až pokvetou forzýtie (asi ještě 14 dní).           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Lili - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (337) - 89.8 (?), 11.3.2009 20:55

Připojuji se k Lídě, má stoprocentně pravdu.  Na podzim růže nestříhejte  (.Pokud k tomu nejsou nějaké velezávažné důvody.)  Těmi řeznými ranami otevíráte vstup pro velmi nebezpečnou zimní houbu coniothyrium  (skvrnitost kůry), která vegetuje právě v zimě v chladných dnech s teplotou těsně nad nulou.  Viz příspěvek  "problémy na růžích v zimě " na vlákně  "Prosím o radu".

Stručně a přehledně nejen o řezu

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
jalav - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (69) - 234.184 (?), 24.3.2009 14:36

Rád bych se připojil do diskuse.Kdy odhrnout korunku stromkové růže?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Jaan - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (71) - 191.35 (?), 24.3.2009 15:35

Růže jsou v teplejších oblastech už probuzené. Odkrytí a řez je už nutný, pokud ještě neleží u Vás sníh.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
jalav - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (69) - 234.184 (?), 24.3.2009 16:32

Bohužel, jsem 500m/n.m na Vysočině.Dnes tu padá a fouká.Snad by malé mrazíky vydrželi.Jinak děkuji za radu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 171.172 (?), 25.3.2009 14:52

Dobrý den, také nevím, zda už ostříhat, některé jsou pěkně napučené, tak nevím, co s nima. Šumpersko. Dnes je tu teda pořádná zima, a ráno bylo -5st. tak si popravdě nevím rady, poradí mi někdo? Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Traverzy IPE5.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?1.6.2024
Kouří do místnosti29.5.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.5.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika