Přesázení 10roků starých růží



Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?)
1.9.2014 22:20

Délka hlavních kořenů nad 30 cm od kořenového krčku je zbytečná, je důležitější zachovat "bal" s jemným bohatým vlášením.  Pro růže starší 15 let se doporučovalo rok předem z jedné strany vykopat jámu a vodorovným zásekem přeseknout "spodní" kořeny (boční do 3 stran z 4 zůstanou nepoškozené). Hlavní kořeny nad místem přeseknutí se více rozvětví a šance na ujmutí je větší. Vyplatí se hlavně u keřových volně rostoucích soliter (keře nad 2 m výšky).

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2   
host - 150.101 (?), 1.9.2014 21:45, zobrazeno: 10468x

Prosím o radu jak a kdy přesadit asi deset roků staré keřové růže.jak sestříhat jak větve tak kořeny.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 1.9.2014 21:58

No, jde o to jestli potřebujete uvolnit místo (a to většinou hned) nebo je jen potřebujete dostat na nové místo.

Přesazuje se v době vegetačního klidu tedy od opadu listí do zámrazu, nebo od rozmrznutí půdy do doby rašení (rozkvětu zlatice/forsythie).

Pokud chcete keř bezpečně namnožit a je jedno jak pak dopadne na původním stanovišti, pak máte možnosti nyní připravit se na očkování (zimní nebo letní) v příštím roce, nebo na množení kopčením.

Pro kopčení zazimujete růže normálně jak jste zvyklý. Na jaře pak odhrnete zeminu jak jste zvyklý, ostríháte, jak jste zvyklý ale pak do kůry pod očky ze kterých porostou letorosty nařežete podélné zářezy a rostlinu opět přihrnete jako na zimu. Z kalusu kterým se budou zavalovat podélné zářezy do zeminy vyrazí kořínky.  V průběhu roku můžete přihrnutí zvětšovat. Následující rok výhony s kořínky při jarním střihu z keře vystříhnete (například 4 z 6ti) nebo celou rostlinu při jarním přesazování rozdělíte a starou část (tu už 12 letou) zahodíte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.95 (?), 1.9.2014 22:01

Pokud se vám podaří keře jakž takž vykopat, tak u kořenů zastřihnout jen to poškozené a vršek sestřihnout nakrátko (zatím asi na 20cm, zbytek zjara). Ale budou mít kořeny dost hluboko. Kamarádka mi letos chtěla vykopat asi pětiletou a stejně hlavní kořen v hloubce asi 40cm přetrhla. Napadlo mne kořen před zasazením poprášit stimulátorem. Vypadá to, že se růže chytla, má nové výhony a kvete, tak snad vydrží i přes zimu. Nečekala jsem, že přežije.

Někdy je lepší zkusit si růže raději předem nařízkovat, abyste měla náhradu. Lze to ještě i teď, ale lepší je to při prvním jarním kvetení.    Lída           

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 1.9.2014 22:20

Délka hlavních kořenů nad 30 cm od kořenového krčku je zbytečná, je důležitější zachovat "bal" s jemným bohatým vlášením.  Pro růže starší 15 let se doporučovalo rok předem z jedné strany vykopat jámu a vodorovným zásekem přeseknout "spodní" kořeny (boční do 3 stran z 4 zůstanou nepoškozené). Hlavní kořeny nad místem přeseknutí se více rozvětví a šance na ujmutí je větší. Vyplatí se hlavně u keřových volně rostoucích soliter (keře nad 2 m výšky).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.95 (?), 2.9.2014 12:06

Starší rúže mají ale do hloubky jen hlavní kořen bez postranních kořínků, kořenové vláčení mají až kdesi u středu Země. Asi jste Stando nikdy nezkoušel přesazovat starší růži  ;-))           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 2.9.2014 8:37

Zkoušel jsem přesadit starší růže s mizerným výsledkem, ujmula se tak jedna z deseti. Obvykle po vykopání na kořenech nedržel žádný bal, měly pod zemí silný kůlovitý kořen, který směřoval někam do středu země a to co se mi povedlo vykopat nemělo žádné drobnější kořínky blízko povrchu půdy, jen ten silný dřevitý kořen.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Marvella - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (820) - 48.194 (?), 2.9.2014 10:18

Dobrý den, mám přesně takovou zkušenost. Rušila jsem postupně tři velké záhony růží a chtěla jsem je zachránit a přesadit na nové místo. Přežilo jich jen pár, bohužel. Marcela

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 2.9.2014 10:42

Při podseknutí zmíněném v mém příspěvku z 1.9.2014 22:20 je úspěšnost přesázení 80-90%.

Osobně několikrát vyzkoušeno.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 248.95 (?), 2.9.2014 12:09

Je fakt, že jsem "nepodsekávala", ale když podseknu jediný kůlovitý kořen staré růže, tak holt chcípne dřív. Asi jste přesazoval mladší růže, když měly ještě 4 kořeny...          Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 2.9.2014 12:23

Kořeny se stářím keře nemizí, zejména né ty hlavní. S přeseknutím dolních (nikdy nevíte kolik jste jich podsekla, je to "naslepo"). omezíte i horní keř ostříháním/zmlazením do starého. To co jde do stran růži udrží do doby, než obnoví kořeny zesílením toho, co jí zůstalo. Protoře ze tří stran nepoškodíte ani vlásek je to furt více vody a živin, než když je květ ve vázičce. 

Paní Lído, máte tu výhodu, že se můžete na některé z přesázených růží přijít podívat (pěšky).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika