Výsadba SO4



Georg Black - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (331) - 38.186 (?) 
2.9.2013 13:49, zobrazeno: 4400x

Dobrý den,

bo jsem začal s révou vloni a vše jedu jen podle brožur. Podařilo se mi dle pokynu "Z vyrašených výhonů vyberte 2 nejsilnější a nejspodnější, ostatní vylomte". Vybrat tak spodní výhon až jsem si zapěstoval sice pěkný tvar RH vedení, ale z podnože. Nebyl jsem si totiž jistý a tak jsem to vedl jako ostatní sazenice.

Mám ted tedy zapstovaný tvar s ohnutým tažněm a na něm cca 5 letorostů cca 1,5m dlouhých. Mým přáním je získat jednu sazenici, kterou bych asi stříhal "na hlavu" u země a každoročně z ní získával podnože pro svoje pokusy.

Mám tedy několik dotazů:

1. Mám to ostříhat v zimě a řešit nějaké PETky za oknem, nebo bude stačit počkat až na jaře natáhnou trochu mízy a šup s nima do země. bude Z toho cca 10 podnoží cca 50cm dlouhých.

Pro upřesnění, letos se z roubu ujala i roubovaná odrůda, takže by na jaře rostlina živila vlastně 2 keře, jeden podnožový a jeden odrůdový.

2. Lze v případě úspěchu ujmutí už na tyto čerstvě narašené podnože roubovat? Tedy až je na jaře šoupnu do země.

Díky za porady GB

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 2.9.2013 13:59

1. Metoda "šup s řízky do země" je jednodušší a rychlejší než piplačka s PETkami, ale PETky jsou spolehlivější. Máte-li dost řízků a není problém, že se případně některé neujmou a nebaví vás ani hraní si se sazeničkami, použijte metodu "šup". Podnož by měla kořenit ochotně a bezproblémově.

2. Lze.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 133.163 (?), 2.9.2013 14:04

Podobné dilema řeším i já, taky si chci "vyrobit" vlastní štěpované sazenice. Metod je několik a já se chystám laborovat.

Něco jsem nastudoval tady.

Když nechám do země zapíchlou podnož narašit a zakořenit, jak hluboko ji dát? Tak aby byla schována a nad zem se dostal jen zelený výhon schopný roubování?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 2.9.2013 14:47

Když jsem v minulosti zakořeňoval řízky rovnou do půdního substrátu (v PETkách) zastrkoval jsem cca 2/3 délky řízku do země, tedy přibližně 20 cm. Nad zemí bylo jedno nebo dvě očka - podle délky řízku a délky internodií. Spodní, "podzemní" očka jsem vyslepil a řezné rány zasypal práškovým stimulátorem. Ujímatelnost byla slušná, okolo 80% i více. PETky s řízky ale byly umístěny v teple místnosti (23°C), nikoli venku ve studené zemi. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 133.163 (?), 2.9.2013 14:58

Uvažuji takto - když nechám podnož vyhnat zelený výhon, tak může být spoj výše nad zemí než u již naštěpovaných sazenic. Vadit by to ale nemělo, i u již vyzkoušených roubovanců na starších hlavách to mám různě vysoko a roste to.

K vyslepování podzemních oček - já je nikdy nevyslepoval, doposud jsem se domníval že právě z něj raší kořínky, jak vidět mylně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Georg Black - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (331) - 38.186 (?), 2.9.2013 14:36

Díky za info. Vzhledem k počtu a nárokům zkusím obé a uvidím, co z toho vzejde. Když se jich ujme více, tak je zrovna zkusím v dubnu naroubovat.

2Mirek: osobně zkusím nastříhat 30-40 cm řízky. Půlku do PETek, druhou na jaře rovnou do země, asi je tedy budu stříhat na dvakrát. Do země je dám tak aby koukalo jen 1 max 2 oka. A když se hodně zadaří tak to zrovna zkusím naroubovat třeba za zelena.

Možná, že by šlo naroubovat to i do rozštěpu do loňskýho dřeva, co myslíte?

A protože toho mám málo, tak v prvním roce 2 -3x ročně obhrabu pravokořennou sazenici a tedy i teď tu podnož a kořínky který jsou moc vysoko pro podporu do hloubky rostoucích vymastím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 133.163 (?), 2.9.2013 14:50

Asi to půjde ve vhodnou dobu, řízky na množení jsou vlastně taky loňské dřevo. Odkaz 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika