Výsadba SO4



Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?)
2.9.2013 14:47

Když jsem v minulosti zakořeňoval řízky rovnou do půdního substrátu (v PETkách) zastrkoval jsem cca 2/3 délky řízku do země, tedy přibližně 20 cm. Nad zemí bylo jedno nebo dvě očka - podle délky řízku a délky internodií. Spodní, "podzemní" očka jsem vyslepil a řezné rány zasypal práškovým stimulátorem. Ujímatelnost byla slušná, okolo 80% i více. PETky s řízky ale byly umístěny v teple místnosti (23°C), nikoli venku ve studené zemi. 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Georg Black - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (331) - 38.186 (?), 2.9.2013 13:49, zobrazeno: 4403x

Dobrý den,

bo jsem začal s révou vloni a vše jedu jen podle brožur. Podařilo se mi dle pokynu "Z vyrašených výhonů vyberte 2 nejsilnější a nejspodnější, ostatní vylomte". Vybrat tak spodní výhon až jsem si zapěstoval sice pěkný tvar RH vedení, ale z podnože. Nebyl jsem si totiž jistý a tak jsem to vedl jako ostatní sazenice.

Mám ted tedy zapstovaný tvar s ohnutým tažněm a na něm cca 5 letorostů cca 1,5m dlouhých. Mým přáním je získat jednu sazenici, kterou bych asi stříhal "na hlavu" u země a každoročně z ní získával podnože pro svoje pokusy.

Mám tedy několik dotazů:

1. Mám to ostříhat v zimě a řešit nějaké PETky za oknem, nebo bude stačit počkat až na jaře natáhnou trochu mízy a šup s nima do země. bude Z toho cca 10 podnoží cca 50cm dlouhých.

Pro upřesnění, letos se z roubu ujala i roubovaná odrůda, takže by na jaře rostlina živila vlastně 2 keře, jeden podnožový a jeden odrůdový.

2. Lze v případě úspěchu ujmutí už na tyto čerstvě narašené podnože roubovat? Tedy až je na jaře šoupnu do země.

Díky za porady GB

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 2.9.2013 13:59

1. Metoda "šup s řízky do země" je jednodušší a rychlejší než piplačka s PETkami, ale PETky jsou spolehlivější. Máte-li dost řízků a není problém, že se případně některé neujmou a nebaví vás ani hraní si se sazeničkami, použijte metodu "šup". Podnož by měla kořenit ochotně a bezproblémově.

2. Lze.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 133.163 (?), 2.9.2013 14:04

Podobné dilema řeším i já, taky si chci "vyrobit" vlastní štěpované sazenice. Metod je několik a já se chystám laborovat.

Něco jsem nastudoval tady.

Když nechám do země zapíchlou podnož narašit a zakořenit, jak hluboko ji dát? Tak aby byla schována a nad zem se dostal jen zelený výhon schopný roubování?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 2.9.2013 14:47

Když jsem v minulosti zakořeňoval řízky rovnou do půdního substrátu (v PETkách) zastrkoval jsem cca 2/3 délky řízku do země, tedy přibližně 20 cm. Nad zemí bylo jedno nebo dvě očka - podle délky řízku a délky internodií. Spodní, "podzemní" očka jsem vyslepil a řezné rány zasypal práškovým stimulátorem. Ujímatelnost byla slušná, okolo 80% i více. PETky s řízky ale byly umístěny v teple místnosti (23°C), nikoli venku ve studené zemi. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 133.163 (?), 2.9.2013 14:58

Uvažuji takto - když nechám podnož vyhnat zelený výhon, tak může být spoj výše nad zemí než u již naštěpovaných sazenic. Vadit by to ale nemělo, i u již vyzkoušených roubovanců na starších hlavách to mám různě vysoko a roste to.

K vyslepování podzemních oček - já je nikdy nevyslepoval, doposud jsem se domníval že právě z něj raší kořínky, jak vidět mylně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Georg Black - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (331) - 38.186 (?), 2.9.2013 14:36

Díky za info. Vzhledem k počtu a nárokům zkusím obé a uvidím, co z toho vzejde. Když se jich ujme více, tak je zrovna zkusím v dubnu naroubovat.

2Mirek: osobně zkusím nastříhat 30-40 cm řízky. Půlku do PETek, druhou na jaře rovnou do země, asi je tedy budu stříhat na dvakrát. Do země je dám tak aby koukalo jen 1 max 2 oka. A když se hodně zadaří tak to zrovna zkusím naroubovat třeba za zelena.

Možná, že by šlo naroubovat to i do rozštěpu do loňskýho dřeva, co myslíte?

A protože toho mám málo, tak v prvním roce 2 -3x ročně obhrabu pravokořennou sazenici a tedy i teď tu podnož a kořínky který jsou moc vysoko pro podporu do hloubky rostoucích vymastím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 133.163 (?), 2.9.2013 14:50

Asi to půjde ve vhodnou dobu, řízky na množení jsou vlastně taky loňské dřevo. Odkaz 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika